Femernprojektet er ved at gå op i limningenBilister må vente noget længere end først antaget på at benytte Femern Bælt-forbindelsen, der er en 18 kilometer lang undervandstunnel, som skal forbinde Rødbyhavn med Femern

Femernprojektet er ved at gå op i limningen

Femernprojektet forsinkes voldsomt. Oprindeligt regnede man med at åbne projektet for biltrafik i 2029, men nu kan det tidligst lade sig gøre i 2032. Togtrafikken er udsat på ubestemt tid

Af Dan Bjerring

Christiansborg

På grund af forsinkelser i byggeriet af Femern Bælt-tunnelen og de tilstødende landanlæg på tysk side vil Sund & Bælt nu arbejde mod en åbning af Femern Bælt-tunnelen i to etaper

Den reviderede plan indebærer, at vejforbindelsen åbner først, mens jernbanen åbner på et senere tidspunkt, når de nødvendige anlæg på tysk side står klar, og hvornår, det bliver, står reelt hen i det uvisse.

Tysk bureaukrati står i vejen

I juli 2025 oplyste Forbundstransportministeriet i Tyskland, at det ikke er muligt at tage de tyske jernbanelandanlæg i brug i 2029 som planlagt. Det skyldes især lange og komplekse procedurer for godkendelser og tilladelser til at igangsætte anlægsarbejdet i Tyskland.

Samtidig er byggeriet på dansk side foreløbigt cirka to år efter tidsplanen på grund af problemer med det specialfartøj, der anvendes til nedsænkningen af tunnelelementerne.

Projektet er også påvirket af vilkårene i den tyske myndighedsgodkendelse, som sætter snævre grænser for undervandsstøj samt for, hvor og hvornår der kan arbejdes i tysk farvand.

Yderligere forsinkelse

De pågældende rammer gør det svært at indhente den tabte tid og kan indebære en yderligere forsinkelse af projektet.

Sund & Bælt vil fremlægge en ny tidsplan efter nedsænkningen af de første tunnelelementer, der skal baseres på de konkrete erfaringer med nedsænkningen af standard og specialelementer og håndteringen af vilkårene i den tyske myndighedsgodkendelse.

Da den politiske aftale og statstraktaten om Femern Bælt-forbindelsen blev indgået i 2008, var den oprindelige anlægspris for selve sænketunnelen estimeret til 33 milliarder kroner (i 2008-kroner).

Fra 33 milliarder til 70 milliarder

Da Folketinget i 2015 vedtog anlægsloven, var det officielle anlægsbudget for kyst-til-kyst-forbindelsen vokset til 55,1 milliarder kroner.

I dag estimeres den samlede pris for hele projektet inklusive de store landanlæg, forsinkelser og reserver mere end 70 milliarder kroner, og der er sat en del spørgsmålstegn ved, om det fortsat er realistisk, at projektet brugerfinansieres, eller om det i sidste ende bliver de danske skatteydere, der skal betale et enormt underskud.



18/5 2026