Aktuelle nyheder om byggebranchen - Kloak & afvanding

Kloakmestrenes formand træder tilbageKloakmestrenes formand Henning Lübcke har valgt at træde tilbage på grund af samarbejdsproblemer med bestyrelsen

Kloakmestrenes formand træder tilbage

Grundet samarbejdsvanskeligheder med bestyrelsen har kloakmestrenes formand Henning Lübcke valgt at træde tilbage forud for generalforsamlingen i april

Del artiklen på

Brancheforeningen Danske Kloakmestre med tæt på 460 autoriserede kloakmestre skal have ny formand. Forud for den ordinære generalforsamling på Hotel Faaborg Fjord lørdag den 22. april, har den hidtidige formand, Henning Lübcke, valgt at træde tilbage.


Frem til generalforsamlingen om en måned er det således næstformand Tom Lisberg Ewers, der repræsenterer Danske Kloakmestre.

- Henning Lübcke har trukket sig fra formandsposten som følge af samarbejdsvanskeligheder med den øvrige bestyrelse. Nu ser vi frem til at få posten besat på generalforsamlingen. En enig bestyrelse arbejder videre med igangværende og planlagte projekter, og foreningens aktiviteter fortsætter i øvrigt uforandret, siger Tom Lisberg Ewers.                                                                                                                               I forbindelse med generalforsamlingen fejrer Danske Kloakmestre foreningens 25 års jubilæum.         -Jhn

Læs mere om Kloak & afvanding

21/3 2017
AfløbsrenderAfvandingBiologisk minirensningsanlægBiologisk sandfilterBrønddækslerDet beplantede filterDrænFaldstammerenoveringHåndtering af regnvandHåndtering af spildevandHøjvandslukkeKimasikringKloak organisationer m.v.KloakdækslerKloakeringKloakrenoveringKloakrørLAR-løsningerLet brøndgodsMåle/test udstyrMaterielopbevaringNedsivning af regnvandNedsivning af spildevandPilefordampningsanlægPumperPumpeunitsRegnvandsfaskineRegnvandshåndteringRisteRottebekæmpelseRottefælderSpecialafdækningStrømpeforringTilbageløbssikringTilbageløbsventilTV-inspektionUdlejningUdskillerteknikVand StopTilføj dit firma her.
Send en mail.

Mest læste


Seneste nyheder