
Innovativt dansk produkt mod asbest er brandfarligt - virksomhed går konkurs
Fiberbinder skulle sikre arbejdsfolk, der fjerner tagplader med asbest, mod indånding og spredning af asbestfibre. Men væsken har vist sig at være brandfarlig, og derfor har virksomheden bag indgivet konkursbegæring
Af Daniel Christensen
Rettelse: 29. Januar 2025. I den oprindelige artikel fremgik det, at Dansk Miljøanalyse har kvalitetssikret produktet. Det var formuleret på en måde, der kunne lede til den opfattelse, at Dansk Miljøanalyse har testet Fiberbinder for mulig brandfare. Det er ikke tilfældet. Dansk Miljøanalyse har ikke faglige kundskaber inden for brandteknik og har kun testet produktets evne til at binde fibre på en overflade. Afsnittet er derfor blevet slettet fra artiklen.
Fiberbinder er en væske, der isolerer asbestfibre, som ligger i de svært tilgængelige områder i eksempelvis tagrum.
Det gør maling eksempelvis også, men hvor malingen hærdes og bliver hård og efterfølgende kan krakelere og frigive fibrene igen, fastholder Fiberbinder isoleringen af fibrene.
Det har gjort Fiberbinder til et efterspurgt produkt på markedet, og udover at blive omtalt her på BygTek har Fiberbinder fået omtale i Børsen og af Byggeriets Arbejdsmiljøbus, Bam-Bus, siden det kom på markedet i 2021.
Det er blevet benyttet af så store bygherrer som Københavns og Aalborg Kommune og af rådgivere som Cowi, Rambøll og Niras.
Men nu ser virksomheden bag produktet af samme navn sig nødsaget til at dreje nøglen om.
- Vi har fået en tilbagemelding om, at der potentielt kan være en brandmæssig risiko på nogle af de overflader, hvor Fiberbinder er blevet påført, skriver Fiberbinder i en pressemeddelelse.
Til BygTek fortalte Jesper Haunstoft, der er manden bag Fiberbinder, at sikkerhed er det vigtigste parameter for Fiberbinder. Og nu hvor virksomheden ikke længere kan garantere for produktets sikkerhed, har den dtruffet den ultimative beslutning.
- På nuværende tidspunkt har vi ikke modtaget oplysninger, som sætter os i stand til at vurdere omfang eller risiko, og vi kan derfor ikke komme med flere oplysninger.
- Vi kan dog allerede nu konstatere, at grundlaget for at drive virksomheden videre har ændret sig så markant, at ledelsen har besluttet i løbet af nærmeste fremtid at indgive konkursbegæring, skriver virksomheden uden at oplyse, om Fiberbinder har været årsag til nogen konkrete brande.
Til gengæld skriver den, at en kommende kurator vil vurdere eventuelle krav mod virksomheden i samarbejde med et forsikringsselskab.
-dc