Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence
Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Ikke mindst de mindre virksomheder i byggebranchen føler, de drukner i omfattende registrering, datafangst og indberetninger i forbindelse med det såkaldt ”udvidede producentansvar for emballage”.
Det ”bureaukratiske helvede” belaster den tid, de skulle bruge på at drive deres kerneforretning
Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa kalder producentansvaret et ”centralt redskab i den grønne omstilling”.
Hun henviser til, at Danmark er blandt de lande i Europa, ”der producerer mest husholdningsaffald pr. indbygger”, og en stor del af emballagen bliver fortsat sendt til forbrænding, selv om den kunne være genbrugt eller genanvendt.
Hun ignorerer derfor ikke mindst de mindre virksomheders problemer med producentansvaret.
Lige konkurrencevilkår
Det fremgår af et svar til Liberal Alliances folketingsmedlem Freja Brandhøj, der har spurgt, om kontrollen med det udvidede producentansvar for emballage er tilstrækkelig til at sikre lige konkurrencevilkår.
Ifølge ministeren fører Energistyrelsen ”et omfattende tilsyn med både danske og udenlandske virksomheder samt handelsplatforme”.
Styrelsen sammenholder blandt andet oplysninger fra Producentansvarsregisteret med Importørregisteret og Fødevarestyrelsens register over fødevarekontaktmaterialer for at identificere virksomheder, der ikke er registreret.
Omfattende kontrol
Kontrollen omfatter også virksomheder, ”der indberetter usædvanligt lave eller ingen emballagemængder”.
Samtidig deltager Danmark i et nordisk-baltisk samarbejde, der skal få flere virksomheder uden for EU, som sælger varer til danske forbrugere, til at leve op til reglerne.
Fra den 1. juli 2026 er sanktionerne over for virksomheder, der forsøger at undgå producentansvaret, desuden blevet skærpet.
Ifølge Samira Nawa understreger samtidig, at hvis den nuværende kontrol viser sig ikke at være tilstrækkelig til at sikre fair konkurrence, er regeringen parat til at se på, om tilsynet skal styrkes yderligere.