Flytning giver bedre indkøbsmuligheder til håndværkerne
Carl Ras flytter til nye lokaler på Blytækkervej i Aalborg for at give kunder og personale bedre faciliteter. Det bliver fejret med en kæmpe åbningsfest d. 12. december
Det skal fejres, at Carl Ras i Aalborg har fundet det helt rigtige sted til et splinternyt engroscenter på Blytækkervej 10. Placeringen er endnu bedre end før med stor synlighed fra Østre Alle og nem tilkørsel fra Håndværkervej.
Samtidig får man et nyt, lækkert butikslokale på 1700 m2, hvor der er plads til at vise et meget større sortiment med 15.500 varenumre på lager, 4500 mere end i den gamle butik, som ikke var tidssvarende i forhold til Carl Ras’ behov for at kunne yde den bedste service.
Det bliver så godt
- Det bliver en rigtig lækker butik, som er nem at finde rundt i for kunderne - vi får 700 m2 mere end i den gamle butik og har optimeret varernes placering, så det bliver mere overskueligt for både kunderne og os selv. Der bliver god plads i gangene, så kunderne får mere plads, og vi samtidig kan præsentere varerne meget bedre. Det bliver så godt, udtaler butikschef Ole Bjørn Jacobsen.
Den nye butik er mere up-to-date, og der er bl.a. plads til at afholde kurser for kunderne. Også medarbejdere får meget bedre faciliteter.
- Vi har knoklet med opbygningen af den nye butik sammen med et team af kollegaer fra andre afdelinger, så nu glæder vi os til åbningen og det daglige arbejde i en helt ny butik, slutter Ole Bjørn Jacobsen.
Kunderne kommer ikke til at gå forgæves i forbindelse med flytningen. Der er ekspedition i det gamle engroscenter indtil åbningen af det nye. Sidste dag på Hattemagervej 26 er fredag d. 29. november. Fra den 2. december vil kunderne blive serviceret fra Blytækkervej 10
Åbningsfesten på Blytækkervej 10 varer hele torsdagen d. 12. december fra kl. 6.30 - 17.00.
-los