Alt for mange vælger gymnasiet

Alt for mange vælger gymnasiet

Det er 19 år siden, at antallet af lærepladser var større end nu. På 32 ud af 91 erhvervsuddannelser er der ingen kø til en læreplads

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Når politikere kritiserer dansk erhvervsliv for ikke at tage tilstrækkeligt med lærlinge/elever, er det simpelthen en totalt forfejlet kritik. Det viser en analyse fra SMVdanmark.

Der er nemlig godt nyt for de omkring 100.000 elever fra 9. og 10. klasse, der i denne tid skal vælge mellem gymnasium og erhvervsskoler.

På 32 ud af 91 erhvervsuddannelser er der ingen kø til en læreplads, og samlet er eer det højeste antal lærepladser i 19 år. Dermed er chancerne for at finde en læreplads virkelig gode:

- Det bør de omkring 100.000 unge, der i disse dage vælger mellem gymnasiet og erhvervsuddannelserne, tænke på, siger Kasper Munk Rasmussen, der uddannelsesansvarlig i SMVdanmark.

Bidrag til den grønne omstilling
På flere uddannelser er der nærmest garanti for læreplads, hvis man lever op til kravene på uddannelsen, og i en del fag vil man have mulighed for at bidrage til den grønne omstilling, ligesom der er mulighed for efteruddannelse eller for at blive selvstændig med egen virksomhed.

Analysen viser også, at der i 2021 var færre end syv procent af eleverne, der manglede en læreplads, og antallet af lærepladser har været stærkt stigende siden 2017.

Mørk sky i horisonten
Men en stor, mørk sky tegner sig i horisonten, fordi der er flere og flere eksempler på virksomheder, som får meget få eller ingen ansøgninger fra kvalificerede kandidater, når de skal have besat en læreplads:

- Allerede i dag, ser vi eksempler på, at man som virksomhed er nødt til at blive skrevet på venteliste, hvis man vil have fat i en lærling. Hvis ikke vi får vendt den udvikling, rammer det Danmark negativt på flere måder. Dels kan vi opleve, at danske virksomheder må sige nej til ordrer, og dermed mister vi noget af den vækst, der skal betale for vores fremtidige velfærd. Dels vil manglen på dygtige faglærte forsinke den grønne omstilling og betyde, at det eksempelvis vil tage længere tid at få energirenoveret vores bygningsmasse og dermed få nedbragt vores afhængighed af fossile brændstoffer, siger Kasper Munk Rasmussen.

Negativt fokus
SMVdanmark håber, at de gode muligheder for at få en læreplads kan få flere unge til at overveje en erhvervsuddannelse:

- Der har i mange år været et negativt fokus på tilgængeligheden af lærepladser. Jeg håber, at de her tal kan få flere unge til at se, at der er historisk gode muligheder for at få en læreplads, og at man kan bygge videre på en erhvervsuddannelse, siger den uddannelsesansvarlige.

Han peger ikke mindst på, at eux-uddannelserne, hvor man bliver uddannet som både faglært OG student, kan appellere til flere unge.

I 2021 var det godt 12 procent af de elever, der begyndte på en erhvervsuddannelse, som gik på eux. Det svarer til 5.762 elever, hvorimod over 51.000 startede på en gymnasieuddannelse.

Det er gået den gale vej
I dag den 1. marts er der ansøgningsfrist for elever fra 9. eller 10. klasse, som skal søge optagelse på en ungdomsuddannelse, og det er blevet normen at tage en studentereksamen frem for en erhvervsuddannelse.

72 procent valgte en gymnasial uddannelse efter grundskolen i 2021. Kun godt 20 procent valgte en erhvervsuddannelse, mens det i 2001 var 32 procent.

1/3 2022
  • Der er ikke meget plads at lege med i Nationalbanken

    Der er ikke meget plads at lege med i Nationalbanken

    byggeri ›3D-modeller, scanninger og stærk IKT-styring er afgørende værktøjer i restaureringen af Nationalbanken. Nationalbanken er fredet, og derfor kan løsninger ikke nødvendigvis tilpasses efter moderne krav til eksempelvis indeklima
  • Byggesjusk i lange baner: Vestjysk kommune tvunget til holde entreprenører i kort snor

    Byggesjusk i lange baner: Vestjysk kommune tvunget til holde entreprenører i kort snor

    byggeri ›Det lokale tømrerfirma Gamborg-Pedersen Byg har fået til opgave at rette op på de omfattende byggefejl, der fulgte med renoveringen af Tim Skole. Efter flere lignende episoder holder Ringkøbing-Skjern Kommune nu ekstra godt øje med entreprenører
  • Seks uddannelsesinstitutioner slås sammen under et tag i Kalundborg

    Seks uddannelsesinstitutioner slås sammen under et tag i Kalundborg

    byggeri ›Sammen med Raundahl & Moesby tager AP Pension første spadestik til et campusbyggeri i Kalundborg, som skal samle seks uddannelsesinstitutioner og skabe moderne rammer for uddannelse, forskning, innovation og samarbejde med erhvervslivet
  • Debat: ID-kort bør gælde alle i byggebranchen

    Debat: ID-kort bør gælde alle i byggebranchen

    byggeri ›Den danske model er bygget på tillid, ansvar og aftaler mellem arbejdsmarkedets parter og skal forsvares, hver gang nogen forsøger at konkurrere ved at se stort på fælles spilleregler, skriver BygTek-journalist Dan Bjerring
  • Nordstern skifter hænder

    Nordstern skifter hænder

    byggeri ›Pemberton Asset Management overtager ejerskabet af Nordstern fra ActivumSG. Ejerskiftet skal skabe et stærkere fundament for Nordsterns langsigtede vækst
  • Ny mand i spidsen for rådgivende ingeniører vil have mere grøn snak på dagsordenen

    Ny mand i spidsen for rådgivende ingeniører vil have mere grøn snak på dagsordenen

    byggeri ›Efter 18 år i energisektoren tiltræder Jan Hylleberg som ny administrerende direktør i Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI, med en mission om at bringe rådgivende ingeniørers viden endnu tydeligere ind i den grønne debat
  • Bravida får det tekniske ansvar for stort datacenter i Esbjerg

    Bravida får det tekniske ansvar for stort datacenter i Esbjerg

    byggeri ›Som teknisk partner på opførelsen af Dansk Data Center 1 på Esbjerg Havn vinder Bravida en samlet entreprise inden for el, vvs, ventilation, køling og bygningsautomatik dækker det størstedelen af de tekniske installationer til det nye datacenter
  • 11 kaserner får en overhaling

    11 kaserner får en overhaling

    byggeri ›Råhuset til den første af 31 nye indkvarteringsejendomme til fremtidens danske soldater står nu færdigt på Holstebro Kaserne. Moderniseringen skal skabe tidssvarende rammer for soldater og værnepligtige