Campen Auktioner går konkurs - igen
Direktør oplyser til TV2 Østjylland at Campen Auktioner atter er under konkursbehandling. Det bekræftes af Statstidende.dk
Af Daniel Christensen
I oktober 2023 lød de første meldinger om rod i økonomien hos Campen Auktioner, og i august året efter drejede virksomheden nøglen om, men genopstod kort efter under navnet Campen Auktioners eftf.
Den virksomhed er nu også i konkursbehandling efter begæring den 14. januar, oplyser statstidende.dk.
Direktør i Campen Auktioners eftf., Connie Hansen, oplyser i et skriftligt svar til TV2 Østjylland, at hun løbende har postet millioner i virksomheden, der har manglet midler.
- Jeg har hen over julen analyseret situationen og undersøgt mulige løsninger. Sammen med en ekstern rådgiver bliver jeg rådet til at stoppe driften, skriver Connie Hansen i et svar til TV2 Østjylland.
Da Campen Auktioner i 2024 gik konkurs, udtalte Forbrugerombudsmanden kritik af, at auktionshuset ikke tydeligt havde informeret om, at virksomhedens egne ansatte kunne byde på varerne. Og i november 2025 var Forbrugerombudsmanden ude med riven igen - da den praksis ikke var blevet ændret hos Campen Auktioners eftf.