Går sammen om at forbedre indkøbsprocesserne i byggebranchenSamarbejdet betyder, at Enemærke & Petersen kan bede leverandører om at levere dokumentation på produkter direkte gennem KlarPris.

Går sammen om at forbedre indkøbsprocesserne i byggebranchen

Med KlarPris' digitale indkøbsplatform samler Enemærke & Petersen indkøb af værktøj, tekniske artikler og isenkram - og på sigt alle byggematerialer - i en digital indkøbsportal

Med det digitale indkøbssystem KlarPris kan Enemærke & Petersen samle flere leverandører og produkter på én platform:

- Vi ser frem til at samarbejde med KlarPris. Systemet gør det muligt at følge forbrug og købsadfærd på projektniveau, få prisoverblik og kontrollere fakturaer automatisk.

- Det frigiver tid og ressourcer, som kan bruges direkte på projekterne. Vi håber, at flere entreprenører vil følge med og skubbe branchen mod mere digitalisering, siger Henrik Lehmann, indkøbschef hos Enemærke & Petersen.

Byggebranchen halter stadig på den digitale front, og e-handel mellem de store entreprenører og deres leverandører er endnu relativt begrænset.

Samarbejdet mellem KlarPris og Enemærke & Petersen skal udnytte det store potentiale, der ligger i digitale indkøbsløsninger:

- Med et samlet system for indkøb, fuld dokumentation og automatisering giver det mulighed for markante effektiviseringer hos alle parter, og det vil styrke samarbejdet på tværs af brancheskel og bringe hele byggeriet et skridt tættere på en mere digital og konkurrencedygtig fremtid, siger Simon Uldall, kommerciel direktør hos KlarPris.

Samarbejdet betyder, at Enemærke & Petersen kan bede leverandører om at levere dokumentation på produkter direkte gennem KlarPris.

Det kan understøtte produktvalg, så indkøb lever op til bygningsreglementet og understøtter kravene i DGNB-standarder, EU-taksonomien og livscyklusvurderinger (LCA):

- At lave det gode indkøb handler i dag ikke kun om at prisen er rigtig, men også om produktet er det rigtige.

- Enemærke & Petersen får med brugen af KlarPris nu et værktøj, der udover at sikre den rigtige pris, bl.a. også understøtter arbejdet med bæredygtighedscertificeringer, fremtidige lovkrav og de krav der stilles til de enkelte projekter.

- Samtidig giver det mulighed for fælles blacklisting af produkter på tværs af entreprenører og underentreprenører til gavn for hele branchen, siger Simon Uldall.

Samarbejdet med Enemærke & Petersen giver KlarPris en fod indenfor i byggebranchen og kan inspirere andre aktører til at tage digitalisering af indkøb og dokumentation til sig:

- At en stor aktør som Enemærke & Petersen vælger KlarPris viser, hvordan digitalisering af indkøb og dokumentation kan gøre en konkret forskel i byggebranchen.

- Vi håber, samarbejdet kan inspirere andre virksomheder til at tage samme skridt, og vi ser frem til at udvikle platformen i takt med branchen og Enemærke & Petersens behov, siger Simon Uldall.

-dc

5/11 2025
  • Enhedslisten vil lovgive om huslejeloft med tilbagevirkende kraft

    Enhedslisten vil lovgive om huslejeloft med tilbagevirkende kraft

    politik ›Enhedslisten har foreslået at indføre et generelt huslejeloft og udvide huslejereguleringen til også at omfatte boliger opført og taget i brug efter 31/12-1991 - hvor der i dag som udgangspunkt er fri leje
  • Bygma og Jonas Vingegaard forlænger samarbejdet

    Bygma og Jonas Vingegaard forlænger samarbejdet

    byggeri ›Når Jonas Vingegaard igen skal forsøge at skrive sig ind i historiebøgerne i 2026 med jagten på sejr i Giro d'Italia og Tour de France, vil det fortsat være med Bygmas logo på hjelmen
  • Krav om gennemsigtighed i lønnen er udskudt et halvt år

    Krav om gennemsigtighed i lønnen er udskudt et halvt år

    politik ›EU-direktivet om "løngennemsigtighed", der skulle være trådt i kraft i kraft i juni 2026, er udskudt i et halvt år
  • Kæmpe forskelle på byggesagsbehandlingstid

    Kæmpe forskelle på byggesagsbehandlingstid

    tilbygning ›Ventetiden i landets kommuner på en byggetilladelse er blevet kortere sidste år. Det tog 2025 i gennemsnit 56 dage at få behandlet en byggesag i kommunen. Men sagsbehandlingstiden blev længere i 60 - af de 98 kommuner
  • Robotter har hjulpet København med at reducere i sagsbehandlingstider

    Robotter har hjulpet København med at reducere i sagsbehandlingstider

    byggeri ›KL har udsendt årets tal på byggesagsområdet, der viser, om de enkelte kommuner overholder de aftalte sagsbehandlingstider mellem kommuner og stat. Samlet set har Københavns Kommune nedbragt ventetiden det seneste år
  • Nybyggede boliger i Gellerup går som varmt brød

    Nybyggede boliger i Gellerup går som varmt brød

    byggeri ›Udviklingen i det nye Gellerup-område Abildhøj fortsætter. Senest har der været rejsegilde på to bebyggelser, der udgør boligprojektet Lysvæld, som i 2027 skal tilføre området 251 nye boliger fordelt på primært 2- og 3-værelseslejligheder
  • Gør det, du er bedst til

    Gør det, du er bedst til

    byggeri ›Gråkjær overtager IBG’s byggeforretning. Aftalen betyder, at IBG fremover koncentrerer sig fuldt ud om anlægsarbejde. Der er tale om et samarbejde, der skal styrke kvalitet og klarhed til gavn for kunder og medarbejdere
  • Konkurser i byggeriet (Uge 10/2026-2)

    Konkurser i byggeriet (Uge 10/2026-2)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger