Indbyder til dialog om kommende byggeprojekter i ØstjyllandDer er gang i byudviklingen i Aarhus, mens der er planlagt mange nye bygge- og anlægsopgaverne i Østjylland. På konferencen kan man møde aktørerne bag.

Indbyder til dialog om kommende byggeprojekter i Østjylland

Der er planlagt mange nye spændende bygge- og anlægsopgaverne i Aarhus og resten af Østjylland. Building Network inviterer til konference tirsdag d. 10. april

Projektudviklingsdirektør Mia Manghezi indleder konferencen med at fortælle om nogle af PensionDanmarks kommende projekter herunder de attraktive og socialt bæredygtige boliger målrettet gruppen 50+, som man er i gang med at udvikle i naturskønne Kildebjerg Ry ved Skanderborg i samarbejde med Realdania.

Herefter fortæller projekt- og tegnestueleder Jakob Thiel fra Kærsgaard & Andersen A/S, arkitekter og ingeniører (KAAI) om deres kommende projekter herunder en større tilbygning af Kjellerup Skole samt opførelsen af 53 nybyggede rækkehuse på Lauritzhøj ved Skødstrup for Boligselskabet AL2Bolig.

Direktør Morten Homann præsenterer de kommende bæredygtige boligprojekter, renoveringsprojekter samt helhedsplaner, som Boligkontoret Århus arbejder på. Boligkontoret har for nyligt vundet visionskonkurrencen om at opføre almene boliger på Bassin 7 ved Aarhus Ø med en række nytænkende bud på, hvordan urbane fællesskaber og mangfoldigheden i området udvikles og holdes i live.

Dialog og netværk
Mellem oplæggene vil der være mulighed for at komme i dialog med dagens talere og netværke med de øvrige deltagere.

Efter pausen fortsætter Partner Anders Kærsgaard fra Aarstiderne Arkitekter konferencen med at give en præsentation af den kommende byudvikling og nybyggeri, som man har på tegnebrættet.

Chef for Bolig og Projektudvikling Bente Lykke Sørensen præsenterer den kommende byudvikling i Aarhus Kommune og de mange erhvervs- og boligprojekter, som er på vej i Aarhus.

Sektionsdirektør Ulrik Therkilsen runder konferencen af om den kommende projektudvikling og byggerier, som Per Aarsleff har i pibelinen. Bygherrekonsortiet Anpartsselskabet Lighthouse United bestående af byudviklerne Kilden & Hindby i samarbejde med Domis Ejendomme har for nyligt indgået en samarbejdsaftale med Per Aarsleff og et rådgiverteam omkring den videre udvikling af Aarhus’ nye vartegn Lighthouse 2.0.

Læs mere om konferencen her.

-los


6/4 2018