Ordrer giver byggestart- Den strategi, vi har lagt, har været rigtig. Og det er lykkes os at opkvalificere medarbejderne, derfor har vi travlt., siger adm. direktør Brian Knudsen, Fårup Betonindustri.

Ordrer giver byggestart

Med stor millionordre til hotelkæden Cabinn er der brug for mere plads og flere folk ved Fårup Betonindustri. Gravemaskinerne er netop gået i gang med at fordoble lagerkapaciteten med ca, 45.000 m2

Tonstunge gravemaskiner er i netop rykket ind på Fårup Betonindustri mellem Randers og Hobro. Maskinerne skal gøre plads til flere og større ordrer det kommende år og op til fem nye medarbejdere inden jul.

Det er store ordrer på boliger, sygehuse og hoteller, der præger markedet for Fårup Betonindustri, mens det mindre bolig- og erhvervsbyggeri ifølge adm. direktør Brian Knudsen lader vente på sig. Han kan imidlertid glæde sig over, at det er en udvikling, han tidligt forudså.

- Den strategi, vi har lagt, har været rigtig. Og det er lykkes os at opkvalificere medarbejderne og løse netop den type opgaver, derfor har vi travlt, siger Fårup Betonindustri’s adm. direktør. Brian Knudsen påpeger, at det hovedsagligt er ordrer fra eksisterende kunder, der fylder op i ordrebogen, hvilket i høj grad er medarbejdernes fortjeneste.

Løsninger fremfor problemer
De større opgaver er mere pladskrævende – elementerne er meget større, og der er flere af dem. Gravemaskinerne er således gået i gang med at fordoble lagerkapaciteten med cirka 45.000 m2, hvilket også giver plads til optimering af produktionen med mulighed for at læsse direkte og dermed spare en håndtering af elementerne.

Det er tre kæmpeprojekter, der fylder mest i produktionen i 2016. Når Fårup Betonindustri overhovedet kan løfte så store sager, skyldes det et stærkt samarbejde med kolleger i branchen. Betonfabrikken sørger for helheden og tager den koordinerende rolle. Og det er der tillid til, at man kan løfte i Fårup.

- Når jeg vælger at samarbejde direkte med Fårup Beton, skyldes det, at de skaber løsninger frem for problemer, forklarer Niels Fennet, grundlægger og indehaver af hotelkæden Cabinn.

Bygger til på Sjælland
I Danmark bliver der bygget i og omkring København og Aarhus – og den lokale Fårup Betonindustri er med til bords.

- Vi er ved at bygge hele Sjælland til, lyder det optimistisk fra Brian Knudsen. Han glæder sig over successen, ikke mindst fordi det fastholder og tiltrækker nye arbejdspladser lokalt.

De to andre ordrer er endnu en etape til DNU, Skejby Sygehus, samt en stor boligsag i Trekroner i Roskilde.

Cabinn Metro hotellet har netop holdt byggestart med forventet afslutning 31.03.2017. Fårup Betonindustri leverer 35.000 m2 betonelementer til byggeriet; fordelt på 700 læs fra Randers til Ørestaden i København. Bygherre er Cabinn og indehaver Niels Fennet selv. Ingeniørfirmaet MOE, entreprenør C.G. Jensen, Cobe Arkitekter samt Fårup Betonindustri samarbejder på byggeprojektet.

-cmn


Kæmpeordrer får Fårup Betonindustri til at fordoble sit lagerareal og ansætte op til fem nye medarbejdere inden jul.

20/11 2015