PCB-bombe kan koste dyrt
Tusindvis af bygningsejere risikerer stor regning for oprensning af PCB fra utætte gamle lamper til lysstofrør. Ejere af lamper fra 1986 eller før opfordres til at tjekke dem med det samme
Af Dan Bjerring
En kondensator ligner lidt et batteri i form og størrelse, og den er nødvendig, for at lamper med lyststofrør kan fungere.
Men i tusindvis af danske bygninger kan utætte PCB-holdige kondensatorer være en trussel mod økonomien og på langt sigt også mod helbredet. Det fortæller Miljøstyrelsen, der nu præsenterer en kampagne, der skal gøre opmærksom på problemet.
- Det har været forbudt at bruge PCB i kondensatorer siden 1986, men der sidder desværre stadig mange af dem i ældre lamper. Og risikoen, for at de lækker PCB ud i bygningen, bliver kun større med årene, fortæller kontorchef i Miljøstyrelsens enhed for Cirkulær Økonomi & Affald, Camilla Bjerre Søndergaard.
300.000 lamper
Det kan blive dyrt at fjerne PCB-forurening fra utætte kondensatorer, og det kan på langt sigt skade helbredet. Derfor opfordres alle til at tjekke deres lamper – ikke mindst i børneinstitutioner, boliger, kontorer, supermarkeder og sportshaller.
Det er usikkert, hvor mange PCB-kondensatorer, der i dag findes i brug i danske lamper. Et estimat fra 2013 sagde op til omkring 300.000, heraf et ukendt antal i private hjem:
- Lamperne kan findes i alle typer af bygninger. Vi har et eksempel på en skole, hvor utætte PCB-kondensatorer kom til at koste over fem millioner kroner i renovering af bygningen, fortæller Camilla Bjerre Søndergaard.
Kampagnen
Har sådan en lampe, er det en god ide at slippe af med den, inden den begynder at lække. Derfor prøver Miljøstyrelsen at gøre opmærksom på problemet med den nye kampagne- "PCB frem i lyset" – der kører i marts måned og henvender sig til alle typer bygningsejere.