Stor interesse for nyt byområde i Nordhavn
Allerede inden salget af de 115 lejligheder i det nye byområde Nordø i København officielt er gået i gang, er 20 lejligheder reserveret
Arkitektur - Byudvikling
Mens byggeriet af 115 private boliger, 300 hotelværelser og 2 kontorejendomme er i fuld gang på Nordø, har udvalgte kunder haft mulighed for at lægge billet ind på de eksklusive lejligheder i det nye byområde.
- Som en del af vores kundeløfte har vi nu gennemført en præsalgsrunde bl.a. for vores kunder, og det er gået over al forventning. Vi har oplevet meget stor interesse, og mere end 20 lejligheder er nu allerede reserveret, inden salget for alvor er gået i gang, siger Mikael Fogemann, head of Nordic real estate hos PFA.
De 115 lejligheder på Nordø bliver fordelt på to bæredygtige boligejendomme i første række til vandet. Nordøkaréen og Nordøhuset, som ejendommene kaldes, udgør i alt 13.000 m2 i op til femte og sjette sals højde. De øverste boliger vil bl.a. have private tagterrasser.
- Det vi kan se på efterspørgslen indtil nu, er, at det er alt fra toværelseslejligheder fra 70 m2 til de store femværelseslejligheder på 200 m2, som kunderne er interesseret i. Det bekræfter os i, at det er det rigtige mix af boliger, vi har satset på, forklarer Mikael Fogemann.
Salget starter i dag
Salget af lejlighederne på Nordø åbner officielt i dag d. 19. oktober, hvor interesserede købere kan tilgå et omfattende boligunivers på Nordøs hjemmeside, hvor man kan se videoer, et stort udvalg af visualiseringer og tage en virtuel tur rundt i de forskellige boligtyper.
- Nordø er et visionært projekt, som vi er både stolte over og glade for at være en del af. Med fire forskellige designlinjer for lejlighederne og et bredt tilkøbsprogram, udviklet af Henning Larsen Architects, kan boligkøberne på Nordø som noget helt særligt sætte et meget individuelt præg på deres drømmebolig, siger ejendomsmægler Carina Lützau.
Den 23. november åbner Nordø sit eget showroom i Århusgadekvarteret, hvor man kan se prøveopstillinger af køkkener fra de forskellige designlinjer og prøver på armaturer, gulve og fliser. Det er udelukkende i en begrænset periode frem til oktober 2021, at der er mulighed for at foretage individuelle tilkøb til boligerne.
Fakta
- PFA Ejendomme bygger i alt 55.000 m2 på Nordø, der omfatter private boliger, hotelværelser og kontorejendomme. Området forventes at stå klar i sommeren 2023.
- Boligerne på Nordø bliver DGNB-certificeret på guldniveau.
- Henning Larsen Architects har tegnet de to boligejendomme Nordøkaréen og Nordøhuset og stået for udviklingen af de fire, eksklusive designlinjer for boligerne, der har hver deres unikke kendetegn.
-los