TV-løver investerer i rejsebureau for håndværkereJacob Risgaard og Jesper Buch købte i alt 25 % af ScandiMate i seneste afsnit af Løvens Hule.

TV-løver investerer i rejsebureau for håndværkere

Rejsebureauet ScandiMate, som vil give unge håndværkere muligheden for et arbejds-sabbatår i udlandet, fik i torsdagens afsnit af Løvens Hule en investering på 800.000

Det er næsten kutyme, at gymnasieelever efter endt studie tager på dannelsesrejse til alverdens eksotiske egne. Denne tradition vil et nyt rejsebureau for håndværkere ved navn ScandiMate nu også starte for unge håndværkere og ufaglærte.

Virksomheden, som har dansk-engelske Alexander James Nissen-Ripley i spidsen, har sat sig for at hjælpe massevis af danske håndværkere til udlandet. En forretning, som serieiværksætterne Jacob Risgaard og Jesper Buch fra tv-programmet Løvens Hule ser god mening i. I torsdagens afsnit investerede de to løver nemlig 800.000 kr. i rejsebureauet.

- Det er så uhyre vigtigt, det, som ScandiMate gør for de unge håndværkere og ufaglærte, der rejser ud og høster erfaring og får et perspektiv på verden, udtaler Jacob Risgaard.

- Vi mangler det som samfund, og i vores optik er investeringen i ScandiMate mere end blot en forretningsmulighed. Det er vores mulighed for at hjælpe Alexander og hans team med at få endnu flere håndværkere ud og se noget andet end en kold tagryg i Ballerup eller Brande. På den måde kan vi forhåbentlig være med til at skabe en helt ny kulturel bølge inden for håndværksfagene, fortsætter han.

Har selv rejst ud
Alexander James Nissen-Ripley har som ufaglært tømrer selv benyttet sig af muligheden for et sabbatår i udlandet.

- Jeg kan se, hvad det har bidraget med i form af erfaring, personlig udvikling, sprogkundskaber og ikke mindst penge på lommen, siger Alexander James Nissen-Ripley.

Han og resten af teamet bag ScandiMate hjalp sidste år over 100 tømrere, murere, blikkenslagere, brolæggere, elektrikere, smede, snedkere, vvs'ere, malere og ufaglærte afsted til Australien, New Zealand og Canada. Og i år målet at sende fem gange så mange afsted.

Ifølge Alexander James Nissen-Ripley vil størstedelen af de håndværkere, som han har hjulpet ud at rejse formentlig ikke være kommet afsted uden ScandiMates mellemkomst. Årsagen, mener han, er, at det kan være en bøvlet proces at stå for alt det praktiske. Her har ScandiMate forskellige underleverandører tilknyttet til at ordne alt fra forsikringer til bolig og kontakten til de udenlandske arbejdsgivere.

ScandiMate sender typisk 10-15 håndværkere afsted på samme tid. Hver håndværker betaler cirka 40.000 kroner for ’startpakken’ der indeholder alt det praktiske i forbindelse med rejsen. Alle rejsende kommer ind i en Facebook-gruppe for hver by, så det er nemt at mødes, og desuden er ScandiMate den sidste lørdag i hver måned vært ved pizza og øl for de udstationerede, hvilket er stedet, hvor de nyankomne kan lære af dem, der allerede er blevet lokale.

-tmk

24/2 2023