Video: Skarp mortérgranat fundet på byggeplads - må fragtes væk og sprænges
På en byggeplads i Skagen gjorde entreprenøren Trigon et besynderligt fund: En mortérgranat med rester af sprængladning og brændrør. Pladsen måtte afspærres, og granaten sprænges i luften. Se hele episoden her
For nordjyske Trigon var onsdag en lidt mere dramatisk dag end sædvanligt. Under en gravning på entreprenørens byggeplads ved Skagen forrenseanlæg dukkede der en mortérgranat op i jordbunkerne.
- Granaten, som gravemaskinen fik med op i en skovlfuld jord, blev heldigvis opdaget af vores håndmand inden det hele gik op i røg – bogstaveligt talt. Pladsen blev straks ryddet og afspærret med 100 meters sikkerhedsafstand. Politi og ammunitionsrydningstjenesten EOD blev tilkaldt, skriver entreprenøren i et opslag på Facebook.
Politiet og ammunitionsrydningstjenesten blev tilkaldt, og byggepladsen blev evakueret og afspærret.
- Efter en grundig gennemscanning blev det konstateret, at granaten stadig indeholdte både rester af sprængladningen og brændrør - altså var der tale om en skarp granat. Derfor blev den forsigtigt flyttet til et afsides område, hvor den kunne sprænges mere sikkert og forsvarligt, skriver entreprenøren.
Se det hele i videoen her: