Bedre indeklima og grøn profilEntreprenør og adm. direktør Ole Solander Sørensen har startet det nye firma Solander Green Power i ErhvervsCentret i Greve. Til venstre er det kollega Rikke Füchsel.

Bedre indeklima og grøn profil

Ny Greve-virksomhed satser på bedre og billigere lys; Green Power tager også andre ’grønne’ teknologier på programmet som forhandler i Danmark og snart også i Norden

- Spar op til 70 % på din virksomheds elregning til belysning ved at gå over til LED-lys. Denne store besparelse er, hvad entreprenør og adm. direktør Ole Solander Sørensen stiller erhvervskunder i udsigt, når han sammen med sine tre nye medarbejdere arbejder på at få det nye Greve-firma Solander Green Power op i gear.

30 nye arbejdspladser i Greve på tre år og 100 mio. kr. i omsætning er målet med firmaet Solander Green Power. Ole Solander Sørensens forretningsidé er at tilbyde erhvervslivet bedre lys til en billigere penge med etableringen af firmaet Solander Green Power med base i ErhvervsCentret.

Hans ambition er at sikre erhvervslivet store energibesparelser ved at udskifte hallogen-, spare- og glødepærer med LED-lys. Som uddannet svagstrømsingeniør fra 1984 og aktiv erhvervsdrivende i mere end 30 år, bl.a. i byggebranchen, ved han, hvad han taler om, når han fra det nye kontor på Korskildelund 6 i Greve fortæller, at der for erhvervslivet er fornuft i at investere i LED-lyskilder og andre ’grønne’ teknologier, som han uden fordyrende mellemled importerer og forhandler i Danmark og snart også i Norden.

- Vi vil til en start fokusere på at gøre danske virksomheder og herefter svenske og norske opmærksomme på fordelene ved LED-lys og hjælpe dem med at forbedre belysningen. Der findes en guds velsignelse af lyskilder i en høj kvalitet, som jeg henter hjem bl.a. fra Kina og tester for at sikre erhvervslivet energibesparelser, men også et bedre indeklima og en mere grøn profil.

- Sammenlignet med traditionelle pærer udvikler LED-lyskilder ikke spildvarme, og de er mere skånsomme mod miljøet og godt for økonomien, udtaler Ole Solander Sørensen og tilføjer, at mange også oplever, at LED-lys generelt giver et mere behageligt lys end f.eks. traditionelle lysstofrør og sparerpærer.

ErhvervsCentret i Greve er med til at afprøve LED-lys importeret fra Kina af Solander Green Power. Henriette Sindlev Andersen, der til daglig har ansvaret for udlejningen af ErhvervsCentrets kontorer og mødelokaler, vil i første omgang teste LED-lys i en håndfuld udvalgte lokaler i ErhvervsCentret for at få indblik i, om det gavner indeklimaet i huset til glæde for lejere og gæster.

-cmn

3/11 2015