Endnu ufærdig Israels Plads blev indviet

Endnu ufærdig Israels Plads blev indviet

Efter to års arbejde blev Københavns største plads, Israels Plads, indviet efter omfattende renovering, der dog ikke er helt tilendebragt

Med boldbur, løbehjulsbane og vandkunst bliver pladsen den største aktivitetsplads i København. Teknik- og miljøborgmester Morten Kabell (EL) mener, den kan være med til at øge livskvaliteten i København. Den vil også kæde Torvehallerne og Østersparken bedre sammen og markere det gamle voldanlæg rundt om København.

- Israels Plads har som Københavns største plads et kæmpe potentiale som aktivitetscenter for alle københavnere og de mange turister, der hvert år besøger København. Hovedidéen med fornyelsen var at forbedre sammenhængen mellem Torvehallerne, pladsen og Ørstedparken og dermed skabe et fantastisk byrum. Med legeredskaber, boldbur, løbehjulsbane og vandkunst skaber vi en plads, der er med til at øge livskvaliteten i København, siger Morten Kabell.

Gratis fornøjelser
Israels Plads er større end Rådhuspladsen og dermed Københavns største plads. Pladsen er sammen med Tivoli, HC Ørstedsparken, Botanisk Have og Østre Anlæg en del af det gamle voldanlæg, Fæstningsringen, rundt om København.

Fra at have været en nedslidt plads vil den fremover byde på legeredskaber, løbehjulsbane og boldbur med baner til både håndbold, basket og hockey. Hen over pladsen løber desuden en vandkunst, der ender i en vandtrappe i Ørstedparken. Vandet til vandkunsten kommer via regnvandsafledning fra de omkringliggende ejendommes hustage og fra selve pladsen.

- Københavnerne får her et byrum og en legeplads, hvor man ikke behøver at tage tegnebogen op af lommen for at have det sjovt, som meget af Indre By ellers kræver. Det gør København mere alsidig. Vi ved fra københavnerne, at omgivelserne og atmosfæren er en vigtig faktor, når de vælger legeplads. Og 9 ud af 10 ønsker et levende og varieret byliv. Det får de med denne nye plads, siger Morten Kabell.

Anlægsarbejdet af Israels Plads begyndte i forsommeren 2012. Den nye plads, forstærkning og tætning af p-kælderen har kostet 129 mio. kr., som Oticon-fonden, Q-Park (til p-kælder) og Københavns Kommune har betalt.

Den endnu ikke helt færdige plads blev indviet fredag d. 27. juni med bl.a. skattejagt, cykellege, street basket, musik, byvandring, underholdning, bevægelseslege, løbehjulstricks, mad og drikke.

-los

Israels Plads
- Israels Plads er større end Rådhuspladsen og dermed Københavns største plads med et kæmpe potentiale som aktivitetscenter for hele Indre By.
- Israels Plads er sammen med Tivoli, HC Ørstedsparken, Botanisk Have og Østre Anlæg en del af det gamle voldanlæg, Fæstningsringen, rundt om København.
- Hovedidéen i fornyelsen af pladsen er at forbedre sammenhængen mellem pladsen, Torvehallerne og Ørstedsparken. For at skabe en god overgang til Ørstedsparken er der skabt en mere direkte adgang til parken, enten via en trappe eller blot ved et enkelt trin fra plads til græsplæne
- Pladsen byder på bedre muligheder for ophold og aktiviteter. Der er bl.a. legeredskaber, løbehjulsbane og boldbur med baner til både håndbold, basket og hockey.
- Hen over pladsen anlægges en vandkunst, der ender i en vandtrappe i parken. Der kommer vand til vandkunsten via regnvandsafledning fra de omkringliggende ejendommes hustage og fra selve pladsen.
- Der er sat cykelstativer rundt om pladsen.
- Pladsen kan bidrage til at øge livskvaliteten i København.


30/6 2014