ATP skal stå til regnskab for vanvittige udgifter i Udstationeringsfond

ATP skal stå til regnskab for vanvittige udgifter i Udstationeringsfond

Meget tyder på, at beskæftigelsesministeren nu endelig reagerer på de voldsomme udgifter til administration i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede

Af Dan Bjerring

Christiansborg

BygTek har gennem de senere år gang på gang i samarbejde med Dansk Håndværk peget på de helt groteske administrationsudgifter i størrelsesordenen ti millioner kroner i Udstationeringsfonden, der administreres af ATP.

Beløbet står i enorm kontrast til, at der kun udbetales nogle få hundrede tusinde kroner til det egentlige formål.

Siden fondens oprettelse i 2016 har danske virksomheder gennem lovbestemte opkrævninger indbetalt millioner af kroner, hvoraf langt hovedparten altså er blevet brugt til ren administration i ATP.

I de tre seneste regnskabsopgørelser i perioden 2022 til 2024 har administrationen kostet mere en 27 millioner kroner, mens der blot blev udbetalt én enkelt million kroner til fondens formål.

Kun 2-3 sager årligt

Det er dels gennem aktindsigt og dels politisk pres lykkedes for Dansk Håndværk at få en vis forklaring på de voldsomme beløb, men egentlige bilag på udgifterne er det ikke lykkedes at modtage.

Udgifterne skyldes ifølge ATP, at fonden – på trods af at den årligt kun registrerer 2 3 sager og modtager mindre end et dagligt telefonopkald – bliver tilskrevet en fast procentdel af ATP’s overordnede udgifter til blandt andet it, drift, vedligeholdelse, honorarer og administration.

Stramning kan være på vej

Beskæftigelsesminister Kaare Dybvad Bek nu på baggrund af Dansk Håndværks pres gennem blandt andet Folketingets Beskæftigelsesudvalg bedt ATP’s bestyrelse forklare, hvad deres overvejelser om fondens omkostningseffektivitet er, og hvilke mulige tiltag de overvejer.

Den formulering er, ifølge Dansk Håndværk, ”det tætteste, man kommer på et krav om, at ATP nu skal rette op på forholdene:

Lige så grotesk som hidtil

Ifølge direktør i Dansk Håndværk, Morten Frihagen, forventes der et snarligt svar fra ATP til ministeren, da der kun få uger til de nyeste regnskabstal fra fonden:

- Vi forventer, at situationen vil være lige så grotesk som hidtil – at udgifter til administration af en lille håndfuld sager og omkring 150 telefonopkald i løbet af 2025 har kostet erhvervslivet i størrelsesordenen ni millioner kroner, siger Morten Frihagen,

Lad fagbevægelsen overtage ansvaret

Selv om Dansk Håndværk gennem årene har savnet opbakning til kritikken, så forventer Morten Frihagen med at se resultater:

 – Hvis ministerens henvendelse ikke resulterer i en voldsom reduktion af udgifterne eller en direkte nedlæggelse af fonden, vil vi foreslå, at man flytter fonden, så opgaverne varetages af andre.

- Fonden skal tilgodese udenlandske medarbejdere, der er blevet snydt for løn af deres udenlandske arbejdsgiver, mens de arbejdede i Danmark. Derfor kunne det være naturligt, at en af fagbevægelsens organisationer overtog opgaven. 

- Det vil være naturligt, at en lønmodtagerorganisation hjælper udenlandske ansatte, der er blevet snydt af en udenlandsk arbejdsgiver. Jeg er sikker på, at de vil kunne varetage opgaven lige så effektivt med langt lavere omkostninger, understreger han.


25/2 2026
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København