Femernkontrakter indgået uden at kende tyske myndighedskrav Foto: Sund & Bælt

Femernkontrakter indgået uden at kende tyske myndighedskrav

Femern-forbindelse bliver igen forsinket. Færdiggørelsen af et specialfartøj til nedsænkning af tunnelelementer er så forsinket, at det bliver vanskeligt at nå målet om at åbne Femern Bælt-forbindelsen i 2029

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Problemer med et specialfartøj har forsinket byggeriet af Femern Bælt-tunnellen. Den 18 kilometer lange sænketunnel bygges med 73.500 ton tunge og 217 meter lange betonelementer, der nedsænkes og samles på havbunden.

Disse elementer er væsentligt tungere og større end de tilsvarende elementer, der blev benyttet til at bygge Øresundstunnelen.

Dertil kommer, at arbejdet foregår på en gennemsnitlig vanddybde på 30 meter, som er dobbelt så meget som på Øresund, og det kræver et avanceret og unikt fartøj med komplekse mekaniske og elektroniske installationer.

Fartøj ikke færdigtestet
Men det specialbyggede fartøj er endnu ikke færdigtestet og godkendt af myndighederne, og klargøringen af fartøjet er 1½ år forsinket i forhold til planen.

Med den nuværende forsinkelse skønnes det vanskeligt at færdiggøre tunnelen efter den oprindelige tidsplan:

Det er usikkert, hvor meget af den tabte tid, der kan indhentes i de kommende år.

Da anlægskontrakterne blev indgået i 2016, var den tyske myndighedsgodkendelse til projektet endnu ikke opnået.

Derfor var det ikke muligt at indarbejde de specifikke betingelser i kontrakterne til eksempelvis arbejdsskibenes støjudledning.

Kendte ikke tyske myndighedskrav
Det kan vanskeliggøre en senere acceleration af byggeprocessen, da de tyske myndigheder ikke ligefrem er nemme at arbejde sammen med.

Kontrakterne er snart ti år gamle, og de er ifølge Sund & Bælt indgået, før man kendte omfanget af de tyske myndighedsvilkår.

Sund & Bælt er i løbende dialog med de tyske myndigheder om at finde praktiske løsninger på både kravene til undervandsstøj og sedimentspild i tysk farvand.

Desuden mangler en udjævning for dele af tunnelrenden med grus, da supplerende geotekniske undersøgelser har vist, at noget af tunnelrenden er omkring 30 cm dybere end planlagt.

Brugerbetalt anlæg
Den anden del af projektet, de danske jernbaneanlæg til Femern Bælt-tunnelen, der består af 110 kilometer ny dobbeltsporet jernbane fra Ringsted til Rødby, følger tidsplanen.

Det samlede projekt vil ifølge Sund & Bælt kunne gennemføres uændret som et brugerbetalt anlæg, som det er forudsat i anlægsloven.

17/9 2025
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København