« Tilbage til oversigten over alle licitationer


167/2025
570879-2025 - Resultater
Danmark – Byggeledelse – Udbud af byggeledelse i forbindelse med Ny Arrest i Slagelse
OJ S 167/2025 02/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser - Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDirektoratet for Kriminalforsorgen
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af byggeledelse i forbindelse med Ny Arrest i Slagelse
BeskrivelseDirektoratet for Kriminalforsorgen skal opføre Ny Arrest ved Slagelse med 400 pladser, og skal i den forbindelse bruge en byggeledelse. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med en forhandlingsrunde efter forsvars- og sikkerhedsdirektivet (DIREKTIV 2009/81/EF af 13. juli 2009). Byggeudgiften forventes at udgøre DKK 1,8 mia. Der er tale om byggeledelse iht. Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Anlæg 2018. Byggeledelsen tilknyttes projektet allerede i projekteringen fra og med fasen "Udbudsprojekt", hvor Byggeledelsen primært skal bistå Bygherren ved granskninger og sparring. Byggeriet udbydes i 3 storentrepriser, og udover at lede disse entrepriser, skal Byggeledelsen indgå i et tæt og tillidsbaseret samarbejde med Bygherren, Bygherrerådgiveren, Totalrådgiver og dennes tilsyn og opfølgning. Samtidig skal der samarbejdes med en Bæredygtighedsleder, Arbejdsmiljøkoordinator samt en Commissionleder. Det samlede bruttoareal er på ca. 55.000 m2 fordelt på flere bygningstyper. Byggegrunden er ca. 339.596 m2.
Identifikator for proceduren5bb7433d-e694-41db-bc04-ef5590dfa34f
Tidligere bekendtgørelse0c5aea45-aef0-494e-936d-0e2bfc75826b-01
Intern ID24-15-0490
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til Forsvars- og Sikkerhedsdirektivet. Det indebærer, at enhver har ret til at ansøge om prækvalifikation. De virksomheder, der er prækvalificeret efter udvælgelsesfasen, er inviteret til at deltage i tilbuds- og forhandlingsfasen. Prækvalifikationsmaterialet består af nærværende udbudsbekendtgørelse, Bilag 1 - Tro- og loveerklæring samt Bilag 2 - Ansøgningsskema. Ansøger bedes benytte Bilag 1 og Bilag 2 ved udfærdigelsen af ansøgningen. Ansøger er ansvarlig for at sikre, at bilagene er besvaret korrekt, idet manglende besvarelse vil kunne medføre, at prækvalifikationsanmodningen afvises som ukonditionsmæssig. Betingelser for at blive prækvalificeret: Ansøgning om prækvalifikationen skal indeholde de oplysninger, der er oplistet i udbudsbekendtgørelsen, og der vil på baggrund af den efterspurgte dokumentation ske en egnethedsbedømmelse af hver enkelt ansøger. Det bemærkes, at Ordregiver kan være forpligtet til at afvise ansøgninger om prækvalifikation, som ikke indeholder de nævnte oplysninger og/eller ikke opfylder mindstekravene i udbudsbekendtgørelsen. Såfremt de af ansøger udfyldte oplysninger i Bilag 1 og 2 giver anledning til tvivl om ansøgers personlige forhold, økonomiske/finansielle og/eller tekniske formåen, forbeholder Ordregiver sig retten til at indhente supplerende oplysninger, jf. art. 45 i Forsvars og Sikkerhedsdirektivet. Såfremt mere end tre ansøgere vurderes egnede, vil Ordregiver foretage en udvælgelse blandt de egnede ansøgere. Ordregiver vil foretage udvælgelsen på baggrund af de i Bilag 2 angivne referencer. Ved udvælgelsen blandt egnede ansøgere lægges der vægt på ansøgerens erfaring med levering af ydelser, som svarer til den udbudte opgave. Ordregiver forbeholder sig retten til at prækvalificere færre end tre (3) ansøgere såfremt der er færre end tre (3) konditionsmæssige og-/eller egnede ansøgere.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71247000 Byggeledelse
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Yderligere oplysningerArbejdet vil hovedsageligt foregå på byggepladsen omkring Slagelse.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms50 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerI kontrakten er hensynet til samfundsansvar, som formuleret i de konventioner, der ligger til grund for principperne i FN‘s Global Compact, og som formuleret i OECD‘s retningslinjer for Multinationale virksomheder, inddraget i relevant omfang. Der er desuden stillet kontraktmæssige krav i henhold til ILO-konvention 94 om arbejdsklausuler i offentlige kontrakter og cirkulære nr. 9471 af 30. juni 2014. Kontrakten stiller krav om overholdelse af persondatalovgivningen. Kontrakten indeholder krav om, at relevante medarbejdere, der varetager opgaver i forbindelse med opfyldelsen af kontrakten, skal kunne sikkerhedsgodkendes. Ordregiver vurderer, at indgåelse af kontrakten kan være omfattet af krav om tilladelse efter investeringsscreeningsloven. Efter investeringsscreeningsloven (https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2021/842) skal økonomiske aktører, i) som er hjemmehørende uden for EU eller EFTA, eller ii) som er under kontrol af eller underlagt betydelig indflydelse som defineret i loven fra en virksomhed hjemmehørende eller en statsborger fra et land uden for EU eller EFTA, ansøge Erhvervsstyrelsen om tilladelse til at indgå en ”særlig økonomisk aftale” inden for en særligt følsom sektor eller aktivitet. Ordregiver vurderer, at indgåelse af kontrakten kan være omfattet af krav om tilladelse. Ansøger bør afklare, om dennes aftaleindgåelse vil være omfattet af et sådant krav. Se nærmere herom på https://erhvervsstyrelsen.dk/aftaler-omfattet-af-investeringsscreeningsloven. Der henvises i øvrigt til udkast til rådgiveraftale vedlagt som en del af udbudsmaterialet, der vil være tilgængeligt for de ansøgere der bliver udvalgt til at afgive tilbud. -o0o- Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse, jf. forsvars- og sikkerhedsdirektivets artikel 26. Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbuddet, skal ansøger være registreret eller registrere sig som bruger. Det samlede udbudsmateriale vil først blive gjort tilgængeligt for de ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud. De prækvalificerede ansøgere vil modtage nærmere oplysninger herom, når de opfordres til at afgive tilbud. Blandt de prækvalifikationsansøgere, som opfylder mindstekrav til egnethed og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, udvælges på et objektivt og sagligt grundlag 3 ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud - o0o - Ordregiver har udarbejdet et prækvalifikationsspørgeskema, som ansøgere opfordres til at bruge, når de indsender deres ansøgninger. Spørgeskemaet indeholder spørgsmål, formularer og skabeloner til at give information mv. i overensstemmelse med kravene i denne udbudsbekendtgørelse. Det understreges dog, at det alene er ansøgerens ansvar, at de afgivne oplysninger opfylder kravene. -o0o- Ansøgeren kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske- og/eller økonomiske kapacitet for at opfylde de egnethedskrav, der er anført i afsnittet Deltagelse, herunder til brug for udvælgelsen, jf. afsnittet Deltagelse. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske- og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for ansøgeren, skal underskrive en støtteerklæring. Støtteerklæringen skal afleveres sammen med ansøgningen om prækvalifikation. En skabelon til en erklæring herom fra den støttende enhed er vedlagt prækvalifikationsspørgeskemaet (bilag B og C). Det skal ligeledes fremgå af støtteerklæringen, at den eller de enheder, som ansøgeren baserer sig på økonomisk og finansielt, erklærer, at være solidarisk ansvarlige med ansøger, hvis denne bliver tildelt kontrakten. Skabelonen for støtteerklæringen som er vedlagt prækvalifikationsspørgeskemaet (bilag B og C) indeholder denne passus. - o0o - Ansøgeren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er omfattet af udelukkelsesgrundene i artikel 39, stk. 1 , i forsvars- og sikkerhedsdirektivet (direktiv 2009/81/EF) samt udbudslovens § 134 a, jf. implementeringsbekendtgørelsens (Bekendtgørelsen nr. 1077 af 29. juni 2022 om ordregiveres indgåelse af visse bygge- og anlægs-, vareindkøbs- og tjenesteydelseskontrakter på forsvars- og sikkerhedsområdet) § 12. Ansøger skal efter udvælgelsen (men ikke i ansøgningen om deltagelse/ prækvalifikation) afgive en tro- og loveerklæring på, at ansøgeren ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i artikel 39, stk. 1, i forsvars- og sikkerhedsdirektivet (direktiv 2009/81/EF). Skabelon til tro- og loveerklæringen vil blive vedlagt som bilag til udbudsbetingelserne. - o0o - I relation til punktet vedr. kontraktsum, bemærkes det, at beløbet udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid. -o0o- Det bemærkes, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om prækvalifikation. Tilbudsgiver skal afgive et indledende tilbud, der danner grundlag for forhandlingsmødet. I forhandlingsforløbet vil samtlige tilbudsgivere blive inviteret til et individuelt forhandlingsmøde af 3 timers varighed. På baggrund af forhandlingerne anmodes tilbudsgiver om at afgive endeligt tilbud, og udbudsmaterialet tilrettes om nødvendigt. For yderligere oplysninger om forhandlingsforløbet henvises til udbudsbetingelser med tilhørende bilag som er tilgængelige for de ansøgere som bliver udvalgt til at afgive tilbud. - o0o - Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delkontrakter. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske- og markedsmæssige hensyn vurderet, at det ikke er hensigtsmæssigt at foretage en sådan opdeling, da dette ikke skønnes at give yderligere virksomheder og SMV mulighed for at afgive tilbud. -o0o- Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag. -o0o- Den angivne kontraktværdi, er den evalueringstekniske pris af det vindende tilbud, og er således ikke udtryk for aftalens endelige værdi, ligesom Kriminalforsorgen ikke herved har forpligtet sig til at foretage anskaffelser svarende til denne værdi.
Retsgrundlag
Direktiv 2009/81/EF
Forsvars- og Sikkerhedsdirektivet (DIREKTIV 2009/81/EF af 13. juli 2009). - Bekendtgørelse nr. 1077 af 29. juni 2022 der implementerer Forsvars- og Sikkerhedsdirektivet i dansk ret.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af byggeledelse i forbindelse med Ny Arrest i Slagelse
BeskrivelseDirektoratet for Kriminalforsorgen skal opføre Ny Arrest ved Slagelse med 400 pladser, og skal i den forbindelse bruge en byggeledelse. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med en forhandlingsrunde efter forsvars- og sikkerhedsdirektivet (DIREKTIV 2009/81/EF af 13. juli 2009). Byggeudgiften forventes at udgøre DKK 1,8 mia. Der er tale om byggeledelse iht. Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Anlæg 2018. Byggeledelsen tilknyttes projektet allerede i projekteringen fra og med fasen "Udbudsprojekt", hvor Byggeledelsen primært skal bistå Bygherren ved granskninger og sparring. Byggeriet udbydes i 3 storentrepriser, og udover at lede disse entrepriser, skal Byggeledelsen indgå i et tæt og tillidsbaseret samarbejde med Bygherren, Bygherrerådgiveren, Totalrådgiver og dennes tilsyn og opfølgning. Samtidig skal der samarbejdes med en Bæredygtighedsleder, Arbejdsmiljøkoordinator samt en Commissionleder. Det samlede bruttoareal er på ca. 55.000 m2 fordelt på flere bygningstyper. Byggegrunden er ca. 339.596 m2.
Intern ID24-15-0490
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71247000 Byggeledelse
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Yderligere oplysningerArbejdet vil hovedsageligt foregå på byggepladsen omkring Slagelse.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed68 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms50 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Yderligere oplysningerI kontrakten er hensynet til samfundsansvar, som formuleret i de konventioner, der ligger til grund for principperne i FN‘s Global Compact, og som formuleret i OECD‘s retningslinjer for Multinationale virksomheder, inddraget i relevant omfang. Der er desuden stillet kontraktmæssige krav i henhold til ILO-konvention 94 om arbejdsklausuler i offentlige kontrakter og cirkulære nr. 9471 af 30. juni 2014. Kontrakten stiller krav om overholdelse af persondatalovgivningen. Kontrakten indeholder krav om, at relevante medarbejdere, der varetager opgaver i forbindelse med opfyldelsen af kontrakten, skal kunne sikkerhedsgodkendes. Ordregiver vurderer, at indgåelse af kontrakten kan være omfattet af krav om tilladelse efter investeringsscreeningsloven. Efter investeringsscreeningsloven (https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2021/842) skal økonomiske aktører, i) som er hjemmehørende uden for EU eller EFTA, eller ii) som er under kontrol af eller underlagt betydelig indflydelse som defineret i loven fra en virksomhed hjemmehørende eller en statsborger fra et land uden for EU eller EFTA, ansøge Erhvervsstyrelsen om tilladelse til at indgå en ”særlig økonomisk aftale” inden for en særligt følsom sektor eller aktivitet. Ordregiver vurderer, at indgåelse af kontrakten kan være omfattet af krav om tilladelse. Ansøger bør afklare, om dennes aftaleindgåelse vil være omfattet af et sådant krav. Se nærmere herom på https://erhvervsstyrelsen.dk/aftaler-omfattet-af-investeringsscreeningsloven. Der henvises i øvrigt til udkast til rådgiveraftale vedlagt som en del af udbudsmaterialet, der vil være tilgængeligt for de ansøgere der bliver udvalgt til at afgive tilbud. -o0o- Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse, jf. forsvars- og sikkerhedsdirektivets artikel 26. Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ordregivers anvendte elektroniske udbudssystem. For at få adgang til udbuddet, skal ansøger være registreret eller registrere sig som bruger. Det samlede udbudsmateriale vil først blive gjort tilgængeligt for de ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud. De prækvalificerede ansøgere vil modtage nærmere oplysninger herom, når de opfordres til at afgive tilbud. Blandt de prækvalifikationsansøgere, som opfylder mindstekrav til egnethed og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, udvælges på et objektivt og sagligt grundlag 3 ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud - o0o - Ordregiver har udarbejdet et prækvalifikationsspørgeskema, som ansøgere opfordres til at bruge, når de indsender deres ansøgninger. Spørgeskemaet indeholder spørgsmål, formularer og skabeloner til at give information mv. i overensstemmelse med kravene i denne udbudsbekendtgørelse. Det understreges dog, at det alene er ansøgerens ansvar, at de afgivne oplysninger opfylder kravene. -o0o- Ansøgeren kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske- og/eller økonomiske kapacitet for at opfylde de egnethedskrav, der er anført i afsnittet Deltagelse, herunder til brug for udvælgelsen, jf. afsnittet Deltagelse. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske- og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for ansøgeren, skal underskrive en støtteerklæring. Støtteerklæringen skal afleveres sammen med ansøgningen om prækvalifikation. En skabelon til en erklæring herom fra den støttende enhed er vedlagt prækvalifikationsspørgeskemaet (bilag B og C). Det skal ligeledes fremgå af støtteerklæringen, at den eller de enheder, som ansøgeren baserer sig på økonomisk og finansielt, erklærer, at være solidarisk ansvarlige med ansøger, hvis denne bliver tildelt kontrakten. Skabelonen for støtteerklæringen som er vedlagt prækvalifikationsspørgeskemaet (bilag B og C) indeholder denne passus. - o0o - Ansøgeren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er omfattet af udelukkelsesgrundene i artikel 39, stk. 1 , i forsvars- og sikkerhedsdirektivet (direktiv 2009/81/EF) samt udbudslovens § 134 a, jf. implementeringsbekendtgørelsens (Bekendtgørelsen nr. 1077 af 29. juni 2022 om ordregiveres indgåelse af visse bygge- og anlægs-, vareindkøbs- og tjenesteydelseskontrakter på forsvars- og sikkerhedsområdet) § 12. Ansøger skal efter udvælgelsen (men ikke i ansøgningen om deltagelse/ prækvalifikation) afgive en tro- og loveerklæring på, at ansøgeren ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i artikel 39, stk. 1, i forsvars- og sikkerhedsdirektivet (direktiv 2009/81/EF). Skabelon til tro- og loveerklæringen vil blive vedlagt som bilag til udbudsbetingelserne. - o0o - I relation til punktet vedr. kontraktsum, bemærkes det, at beløbet udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid. -o0o- Det bemærkes, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om prækvalifikation. Tilbudsgiver skal afgive et indledende tilbud, der danner grundlag for forhandlingsmødet. I forhandlingsforløbet vil samtlige tilbudsgivere blive inviteret til et individuelt forhandlingsmøde af 3 timers varighed. På baggrund af forhandlingerne anmodes tilbudsgiver om at afgive endeligt tilbud, og udbudsmaterialet tilrettes om nødvendigt. For yderligere oplysninger om forhandlingsforløbet henvises til udbudsbetingelser med tilhørende bilag som er tilgængelige for de ansøgere som bliver udvalgt til at afgive tilbud. - o0o - Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delkontrakter. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske- og markedsmæssige hensyn vurderet, at det ikke er hensigtsmæssigt at foretage en sådan opdeling, da dette ikke skønnes at give yderligere virksomheder og SMV mulighed for at afgive tilbud. -o0o- Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag. -o0o- Den angivne kontraktværdi, er den evalueringstekniske pris af det vindende tilbud, og er således ikke udtryk for aftalens endelige værdi, ligesom Kriminalforsorgen ikke herved har forpligtet sig til at foretage anskaffelser svarende til denne værdi.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og CV'er
BeskrivelseOrganisation og CV'er
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnLøsningsbeskrivelse
BeskrivelseLøsningsbeskrivelse
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer), skal klage indgives til Klagenævnet for Udbud inden følgende klagefrister: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalen-derdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og ud-budslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbuds-lovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt under-rette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgi-vet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDirektoratet for Kriminalforsorgen
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineDirektoratet for Kriminalforsorgen
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenDirektoratet for Kriminalforsorgen
Organisation, der udfører betalingenDirektoratet for Kriminalforsorgen
Organisation, der underskriver kontraktenDirektoratet for Kriminalforsorgen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse19 627 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCowi A/S
Vinderens underentreprenører
Officielt navnFriis Andersen Arkitekter A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorByggeledelse
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet19 627 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseJa
Underentrepriseværdien er kendtnej
Underentrepriseprocentdelen er kendtnej
BeskrivelseFriis Andersen Arkitekter A/S
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenByggeledelse
TitelUdbud med forhandling vedrørende byggeledelse i forbindelse med Ny Arrest i Slagelse (NOA)
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud11/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten29/08/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenDirektoratet for Kriminalforsorgen
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDirektoratet for Kriminalforsorgen
Registreringsnummer53383211
PostadresseStrandgade 100
ByKøbenhavn K
Postnummer1401
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
EnhedTórur Spangenfeldt Hansen
Telefon+45 50257508
Internetadressehttps://kriminalforsorgen.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://klfu.naevneneshus.dk/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnCowi A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer44623528
PostadresseParallelvej 2
ByKgs. Lyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailcowi@cowi.dk
Telefon004556400000
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnFriis Andersen Arkitekter A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Organisationen er en fysisk person
Registreringsnummer13853290
PostadresseTværgade 20
ByNykøbing F
Postnummer4800
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Denne organisations roller
Underleverandør
8.1.
ORG-0006
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID63ccf7eb-9341-4954-a190-ba88612bca9a  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype31
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen01/09/2025 08:55:21 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)01/09/2025 09:00:55 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer570879-2025
EUT-S-nummer167/2025
Offentliggørelsesdato02/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer