« Tilbage til oversigten over alle licitationer


168/2025
573457-2025 - Planlægning
Danmark – Vejledning og rådgivning – EU-udbud af kontrakt om levering af rengøringscontrolling til Fredensborg Kommune
OJ S 168/2025 03/09/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnFredensborg kommune
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelEU-udbud af kontrakt om levering af rengøringscontrolling til Fredensborg Kommune
BeskrivelseFredensborg Kommune står overfor udbud af kontrakt om levering af rengøringscontrolling til Fredensborg Kommune. Ordregiver ønsker med nærværende forhåndsmeddelelse at invitere potentielle tilbudsgivere til at gennemgå og kommentere på dele af det foreløbige udbudsmateriale. Formålet med høringen er at sikre, at vilkårene for samarbejdet og kravene til den udbudte ydelse er proportionale og markedskonforme. Såfremt man er interesseret i at deltage i høringen, kan dele af det foreløbige udbudsmateriale hentes via link, som er oplyst under afsnit 3.1.6 "Udbudsdokumenter" i nærværende forhåndsmeddelelse. Inputs/kommentarer til dele af udbudsmaterialet bedes fremsendes via Comdia under fanen "Dialog" senest fredag den 12. september kl. 16:00.
Intern ID523322
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 85312300 Vejledning og rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 79994000 Administration af kontrakter, 85312320 Konsulenttjenesteydelser, 90910000 Rengøring
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 500 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelEU-udbud af kontrakt om levering af rengøringscontrolling til Fredensborg Kommune
BeskrivelseFredensborg Kommune står overfor udbud af kontrakt om levering af rengøringscontrolling til Fredensborg Kommune. Kontrakten forventes at træde i kraft den 1. januar 2025, og løber frem til den 31. december 2029. Det forventes, at kontrakten vil kunne forlænges med 24 måneder. Dvs. at kontrakten maksimalt kan forlænges indtil den 31. december 2031. Kommunen har omkring 160 lokaliteter i 2025 , hvortil der på nuværende tidspunkt leveres rengøringscontrolling ved ekstern leverandør. Kommunen har flere store byggeprojekter, som, når de står færdige, også vil være omfattet af Kommunen rengøringscontrolling. Typerne af lokaliteterne er i 2025 eksempelvis dagtilbud, skoler, tandlægeklinikker, fælleskøkkener, biblioteker, fritidstilbud, kulturhuse, plejecentre, foreningshuse, rådhuset, andre administrationsbygninger og lignende. Opgaverne under den kommende kontrakt forventes bl.a. at omfatte: •Deltagelse i status- og opfølgningsmøder med Kommunens administration og Kommunens eksterne rengøringsleverandør. •At forestå oplæring af de enkelte lokaliteters kontaktpersoner ift. forståelsen af den rengøringsmæssige drift, mv. •Afklaring og justering af praktiske forhold i henhold til arbejde udført af ekstern rengøringsleverandør. •Controlling af standard på rengøring, herunder kvalitetskontroller, mv. •Økonomisk rådgivning og opgaver vedrørende budgettering ved levering af rengøring. •Besvare henvendelser (både telefonisk og pr. e-mail) fra Kommunens administration, kontaktpersonerne på de enkelte lokaliteter og ekstern rengøringsleverandør.
Intern ID523322
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 85312300 Vejledning og rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 79994000 Administration af kontrakter
Supplerende klassifikation (cpv): 85312320 Konsulenttjenesteydelser
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
3.1.3.
Varighed
Startdato01/12/2025
Varigheds slutdato31/12/2031
3.1.4.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 500 000,00 DKK
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger12/09/2025 16:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenFredensborg kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineFredensborg kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseFredensborg kommune
Organisation, der behandler tilbudFredensborg kommune
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnFredensborg kommune
Registreringsnummer29188335
PostadresseEgevangen 3 B
ByKokkedal
Postnummer2980
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedAleksander Møller Andersen
Telefon+45 72565000
Internetadressehttps://www.fredensborg.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-1000
Officielt navnComdia ApS
Registreringsnummer33501404
PostadresseLindvedvej 73
ByOdense S
Postnummer5260
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Telefon+45 7199 3672
Internetadressehttps://www.comdia.com/
Denne organisations roller
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-1002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDa60b8668-c396-4cb0-a0fe-f2c0ce1e7f63  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen02/09/2025 14:26:12 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer573457-2025
EUT-S-nummer168/2025
Offentliggørelsesdato03/09/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure22/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer