« Tilbage til oversigten over alle licitationer


170/2025
580774-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Udbudsbekendtgørelse om genudbud på totalentreprise med forudgående prækvalifikation ­Afd. 25, Reginehøj
OJ S 170/2025 05/09/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoligkontoret Århus
E-mailkm@bk-aarhus.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbudsbekendtgørelse om genudbud på totalentreprise med forudgående prækvalifikation ­Afd. 25, Reginehøj
BeskrivelseGenudbud vedrørende facaderenovering af 5 boligblokke med tilhørende landskabsbearbejdning Dette udbud gennemføres som et genudbud af Afd. 25 Reginehøj. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med udbudslovens §§ 66-73. Udbuddet omfatter to faser: en prækvalifikationsfase ("fase 1") og en tilbudsfase ("fase 2"). Ordregiver vil udvælge fem ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud. Ordregiver forventer at gennemføre en forhandlingsproces med én forhandlingsrunde forud for endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud uden at gennemføre forhandlinger. Der ydes ikke vederlag i forbindelse med deltagelse i prækvalifikation, tilbudsafgivelse eller deltagelse i forhandlingerne. Udbudsmaterialet er tilgængeligt fra datoen for offentliggørelse af nærværende udbudsbekendtgørelse via link til byggeprojekt.dk: https://app.byggeprojekt.dk/webapp/public/2094-Afd_25_Reginehoej_-_Facaderenovering Der foreligger byggetilladelse for projektet som del af udbudsmaterialet. Dette er en opfordring til at ansøge om prækvalifikation (fase 1) i forbindelse med genudbuddet af Afd. 25 Reginehøj (fase 2). Ønske om deltagelse skal tilkendegives ved upload af de krævede dokumenter i overensstemmelse med "RH_K00_C02.5_N001 – Udbudsbetingelser.pdf", som er tilgængelig i mappen "P5.1_Udbudsdokumenter" på byggeprojekt.dk. --- BEMÆRK --- Sidste frist for ansøgning om at blive prækvalificeret er 08.10.2025, kl. 12.00. Sidste frist for spørgsmål til PQ er 26.09.2025.
Identifikator for proceduren3a806949-0cc0-4e9f-a8eb-bcba234e86d9
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseReginehøjvej 1-49  
ByÅrhus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelAfd. 25 Reginehøj - Facaderenovering med tilhørende landskabsbearbejdelse
BeskrivelseTotalentreprisen omfatter bebyggelsen på Reginehøjvej 1-49, 8200 Aarhus N. Her foretages en omfattende facaderenovering af de 5 boligblokke på hver 7 etager samt kælder. Eksist. facadebeklædning demonteres. Ny facadebeklædning består af alu facadeplader med et fremtrædende dekorativt skelet. Alle vinduer og yderdøre udskiftes. På havesiden demonteres alle altanlukninger og betonbrystninger. Der monteres nyt etagehøjt altanlukningssystem med et udenpåliggende dekorativt skelet af aluprofiler. Vinduespartier mellem bolig og altan udskiftes ligeledes. På indgangssiden trækkes eksist. indeliggende indgangsparti, i kælderniveau, med ud i en ny skalmur som omkranser hele kælderen. Der etableres nye omfangsdræn. I landskabet omkring blokkene laves nye trappenedgange til de nye indgangspartier. På indgangssiden etableres små opgangshaver ud for hver opgang samt ét større fælles areal for den enkelte blok. På havesiden etableres nye stier som snoer sig hen langs blokkene. Området beplantes i højere grad med høje græsser, buskads og nye træer. Overskudsjord udlægges i terræn som mindre bakker som beplantes med høje græsser.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseReginehøjvej 1-49  
ByAahus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato17/12/2025
Varigheds slutdato09/02/2028
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger26/09/2025 23:59:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for proceduren
Den påtænkte dato for afsendelse af opfordringerne til at afgive tilbud14/10/2025
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelseTilladt
BeskrivelseMateriale ifm. prækvalifikationen og det efterfølgende udbud er tilgængeligt via byggeprojekt.dk. Der er adgang til det fulde udbudsmateriale.
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse08/10/2025 12:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringTilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerskala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenskala architecture (bygherrerådgiver)
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneskala architecture (bygherrerådgiver)
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBoligkontoret Århus
Registreringsnummer30968301
AfdelingAfdeling 25, Reginehøj
PostadresseBrendstrupgårdsvej 7
ByAarhus N
Postnummer8200
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
E-mailkm@bk-aarhus.dk
Telefon87393904
Internetadressehttps://www.bk-aarhus.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnskala architecture (bygherrerådgiver)
Registreringsnummer14842985
AfdelingHorsens
PostadresseRædersgade 3
ByHorsens
Postnummer8700
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedJacob Feldthaus
E-mailjhf@skala.dk
Telefon23863633
Internetadressewww.skala.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDdcc28d7e-8c5b-4ef8-815d-203ae1885296  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen03/09/2025 13:06:18 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer580774-2025
EUT-S-nummer170/2025
Offentliggørelsesdato05/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer