« Tilbage til oversigten over alle licitationer


171/2025
584021-2025 - Resultater
Danmark – Fjernelse af slam – Bekendtgørelse om indgået kontrakt EU Udbud - Slamdisponering Skanderborg Spildevand A/S
OJ S 171/2025 08/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnSkanderborg Spildevand A/S
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterVandrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBekendtgørelse om indgået kontrakt EU Udbud - Slamdisponering Skanderborg Spildevand A/S
BeskrivelseNærværende udbud omfatter kontrakt (rammeaftale) for Skanderborg Spildevands indkøb af ydelser om håndtering og slutdisponering af spildevandsslam fra 5 renseanlæg under Skanderborg Spildevand.Ydelserne omfattet af rammeaftalen består af følgende opgaver:Afhentning af slamTransport/bortkørselEvt. midlertidig opbevaringAftaler med landmænd Vedr. A-slam, samt potentielt mindre mængder (B- og C-slam)Myndighedsbehandling, herunder udarbejde og indsende materiale til myndigheder iht. gældende lovgivningSlutanbringelse iht. gældende lovgivning, herunder afrapportering til Ordregiver for årsafhentninger og planperioden for gødningsleverancer
Identifikator for procedurenf0826c64-9ed9-4775-bc25-ae5afb6aacdc
Tidligere bekendtgørelse90238d14-ba87-4606-b532-2fbd7fd9ef6e-01
Intern ID259965079
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som offentlig EU-udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513600 Fjernelse af slam
Supplerende klassifikation (cpv): 90513700 Transport af slam, 90513800 Behandling af slam
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseDøjsøvej 1  
BySkanderborg
Postnummer8660
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelBekendtgørelse om indgået kontrakt EU Udbud - Slamdisponering Skanderborg Spildevand A/S
BeskrivelseNærværende udbud omfatter kontrakt (rammeaftale) for Skanderborg Spildevands indkøb af ydelser om håndtering og slutdisponering af spildevandsslam fra 5 renseanlæg under Skanderborg Spildevand.Ydelserne omfattet af rammeaftalen består af følgende opgaver:Afhentning af slamTransport/bortkørselEvt. midlertidig opbevaringAftaler med landmænd Vedr. A-slam, samt potentielt mindre mængder (B- og C-slam)Myndighedsbehandling, herunder udarbejde og indsende materiale til myndigheder iht. gældende lovgivningSlutanbringelse iht. gældende lovgivning, herunder afrapportering til Ordregiver for årsafhentninger og planperioden for gødningsleverancer
Intern ID259965079
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513600 Fjernelse af slam
Supplerende klassifikation (cpv): 90513700 Transport af slam, 90513800 Behandling af slam
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseDøjsøvej 1  
BySkanderborg
Postnummer8660
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/10/2025
Varigheds slutdato30/09/2027
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelser2 x 12 måneder på uændrede vilkår.
5.1.5.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi25 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseLaveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenSkanderborg Spildevand A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenSkanderborg Spildevand A/S
6. Resultater
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse23 500 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi23 500 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen25 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen23 500 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnCompsoil A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator259965079
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten259965079
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud22/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten01/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftalenej
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenSkanderborg Spildevand A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud fra små virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi3 538 500,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi5 319 750,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnSkanderborg Spildevand A/S
Registreringsnummer40 97 21 45
AfdelingSkanderborg Spildevand A/S
PostadresseDøjsøvej 1
BySkanderborg
Postnummer8660
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedPernille Gammelgaard
Telefon+45 69166700
Internetadressehttp://www.fssv.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnCompsoil A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer35229582
Postadressehvedemarken 13
ByHobro
Postnummer9500
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedCompsoil A/S
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0624952d-7825-4472-8bbc-5fb1aa834608  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/09/2025 08:36:19 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)05/09/2025 11:44:19 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer584021-2025
EUT-S-nummer171/2025
Offentliggørelsesdato08/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer