« Tilbage til oversigten over alle licitationer


171/2025
584295-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Uddannelse og undervisning – Undervisningsmaterialet til Børnenes U-landskalender
OJ S 171/2025 08/09/2025
Udbudsbekendtgørelse – den lempelige ordning - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnUdenrigsministeriet
E-mailstines@um.dk
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUndervisningsmaterialet til Børnenes U-landskalender
BeskrivelseBørnenes U-landskalender er et stærkt udviklings-, dannelses- og fundraisingsamarbejde mellem DR, Udenrigsministeriet og en årligt udvalgt NGO’s projekt i et udviklingsland. Når børn eller deres forældre i Danmark op til jul køber U-landskalenderen, går overskuddet fra salget til det valgte udviklingsprojekt. Med årets land, tematik og -projekt som omdrejningspunkt udgiver Udenrigsministeriet udgiver et omfattende fysisk og digitalt, tværfagligt undervisningsmateriale til grundskolens 1. til 5. klassetrin og DR producerer børneprogrammer og outreach-aktiviteter bl.a. på landets biblioteker. Målet for alle aktiviteterne er at åbne verden for børnene og vække deres nysgerrighed ved at vise, at selv om nogle børn vokser op under meget anderledes vilkår, i lande langt fra Danmark, så er der mange ting, de har til fælles med danske børn. BUK er et veletableret flagskib af indenfor udviklingskommunikation og undervisningsmateriale, som DR, Udenrigsministeriet og den årligt udvalgte NGO alle bidrager til. Udbuddet vedrører udvikling og produktion af undervisningsmaterialet, som mere end 100.000 indskolings- og mellemtrinselever arbejder med hvert år – ofte i flere uger, på tværs af fag og årgange. Leverandøren skal varetage den fulde opgave med at tilrettelægge, producere og videreudvikle undervisningsmaterialet og fungerer som overordnet projektleder og koordinator. Opgaven indebærer at Leverandøren samarbejder tæt med både DR og NGOen for at sikre sammenhæng mellem de mange aktiviteter i projektet. Derudover skal leverandøren markedsføre materialerne overfor skolerne, samt udvikle og drifte den digitale platform som undervisningsmaterialet findes på. Fsva. det fysiske materiale skal Leverandøren også trykke, sælge via webshop, distribuere og holde lager. Kontrakten omfatter undervisningsmaterialet til Børnenes U-landskalender for udgivelsesårene 2027 - 2031. Kontrakten kan forlænges med yderligere op til 5 år. Der er et budget pr. udgivelsesår. Opgaverne skal for det enkelte års BUK udføres inden for det samlede budget for det pågældende år. Udenrigsministeriet tilbyder at sende fysiske eksemplarer af elevbogen og lærevejledningen for 2022, 2023 og 2024 til tilbudsgiverne. Tilbudsgiver skal kontakte Udenrigsministeriet, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 6.1, for aftale om afhentning eller forsendelse.
Identifikator for proceduren8463ec6f-0f82-4a25-95fd-ae09b9e0d368
Tidligere bekendtgørelse278784-2015
Tidligere bekendtgørelse451684-2020
Intern ID6e60d5b6-be22-453c-98e0-b8050d6414bc
UdbudsprocedureAnden procedure, der afvikles i flere faser
Hovedpunkterne i procedurenProceduren for konkurrenceudsættelsen minder om gennemførelsen af et offentligt udbud, men med mulighed for forhandling. Alle interesserede tilbudsgivere kan afgive et indledende tilbud og kan deltage i forhandlingsfasen, hvis tilbudsgivere opfylder de fastsatte minimumskrav til egnethed, jf. udbudsbekendtgørelsen punkt 5.1.9. Tilbudsgiveren skal afgive erklæring om, at virksomheden ikke befinder sig i en situation omfattet af udbudslovens §§ 135 og 136 om obligatoriske udelukkelsesgrunde. Tilbudsgiverne udarbejder deres indledende tilbud på baggrund af udbudsmaterialet, og afgiver deres tilbud inden for tilbudsfristen. Udenrigsministeriet vurderer, om tilbuddene opfylder de formelle krav til udbudsproceduren samt om tilbudsgiver opfylder de fastsatte minimumskrav til egnethed. Udenrigsministeriet vil som led i udbudsproceduren og på baggrund af det indledende tilbud gennemføre en forhandlingsfase med tilbudsgiverne og på den baggrund anmode tilbudsgiverne om at indsende et revideret tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. Udenrigsministeriet forbeholder sig dog muligheden for at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og tilbudsgiverne kan derfor ikke påregne, at der gennemføres forhandlingsrunder. Tilbudsgiverne skal derfor sørge for, at tilbuddene er fuldstændige og dermed ikke indeholder forbehold over for grundlæggende elementer i udbudsmaterialet. Der henvises i øvrigt til beskrivelserne i udbudsbetingelserne.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 80000000 Uddannelse og undervisning
Supplerende klassifikation (cpv): 22100000 Trykte bøger, brochurer og foldere, 39162110 Undervisningsmaterialer, 71248000 Projektledelse og –dokumentation, 72200000 Programmering af software og konsulentvirksomhed, 75211200 Tjenester vedrørende økonomisk hjælp til udlandet, 79341400 Tjenester i forbindelse med reklamekampagner, 79413000 Rådgivning inden for markedsføring, 79823000 Trykning og levering, 79824000 Trykning og distribution, 80100000 Undervisning i grundskolen, 80521000 Uddannelsesprogrammer
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms65 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
KorruptionEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
SvigEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
Deltagelse i en kriminel organisationEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelEr den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejningHar den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetHar den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureHar den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenEr den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureHar den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordningerHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifterHar den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet.
Erhvervsvirksomheden er indstilletEr den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
KonkursEr den økonomiske aktør gået konkurs?
Tvangsakkord uden for konkursEr den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
InsolvensEr den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Aktiver, der administreres af en kuratorAdministreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national retEr den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUndervisningsmaterialet til Børnenes U-landskalender
BeskrivelseBørnenes U-landskalender er et stærkt udviklings-, dannelses- og fundraisingsamarbejde mellem DR, Udenrigsministeriet og en årligt udvalgt NGO’s projekt i et udviklingsland. Når børn eller deres forældre i Danmark op til jul køber U-landskalenderen, går overskuddet fra salget til det valgte udviklingsprojekt. Med årets land, tematik og -projekt som omdrejningspunkt udgiver Udenrigsministeriet udgiver et omfattende fysisk og digitalt, tværfagligt undervisningsmateriale til grundskolens 1. til 5. klassetrin og DR producerer børneprogrammer og outreach-aktiviteter bl.a. på landets biblioteker. Målet for alle aktiviteterne er at åbne verden for børnene og vække deres nysgerrighed ved at vise, at selv om nogle børn vokser op under meget anderledes vilkår, i lande langt fra Danmark, så er der mange ting, de har til fælles med danske børn. BUK er et veletableret flagskib af indenfor udviklingskommunikation og undervisningsmateriale, som DR, Udenrigsministeriet og den årligt udvalgte NGO alle bidrager til. Udbuddet vedrører udvikling og produktion af undervisningsmaterialet, som mere end 100.000 indskolings- og mellemtrinselever arbejder med hvert år – ofte i flere uger, på tværs af fag og årgange. Leverandøren skal varetage den fulde opgave med at tilrettelægge, producere og videreudvikle undervisningsmaterialet og fungerer som overordnet projektleder og koordinator. Opgaven indebærer at Leverandøren samarbejder tæt med både DR og NGOen for at sikre sammenhæng mellem de mange aktiviteter i projektet. Derudover skal leverandøren markedsføre materialerne overfor skolerne, samt udvikle og drifte den digitale platform som undervisningsmaterialet findes på. Fsva. det fysiske materiale skal Leverandøren også trykke, sælge via webshop, distribuere og holde lager. Kontrakten omfatter undervisningsmaterialet til Børnenes U-landskalender for udgivelsesårene 2027 - 2031. Kontrakten kan forlænges med yderligere op til 5 år. Der er et budget pr. udgivelsesår. Opgaverne skal for det enkelte års BUK udføres inden for det samlede budget for det pågældende år. Udenrigsministeriet tilbyder at sende fysiske eksemplarer af elevbogen og lærevejledningen for 2022, 2023 og 2024 til tilbudsgiverne. Tilbudsgiver skal kontakte Udenrigsministeriet, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 6.1, for aftale om afhentning eller forsendelse.
Intern IDebf1b6db-8a3f-455d-bd80-c53c74a3c1c2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 80000000 Uddannelse og undervisning
Supplerende klassifikation (cpv): 22100000 Trykte bøger, brochurer og foldere, 39162110 Undervisningsmaterialer, 71248000 Projektledelse og –dokumentation, 72200000 Programmering af software og konsulentvirksomhed, 75211200 Tjenester vedrørende økonomisk hjælp til udlandet, 79341400 Tjenester i forbindelse med reklamekampagner, 79413000 Rådgivning inden for markedsføring, 79823000 Trykning og levering, 79824000 Trykning og distribution, 80100000 Undervisning i grundskolen, 80521000 Uddannelsesprogrammer
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed6 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser5
Yderligere oplysninger om fornyelserKontraktens varighed er 6 år. Derefter kan kontrakten forlænges. Forlængelse kan ske samlet (alle 5 år) eller ad flere omgange (fx 1 eller 2 år ad gangen) i denne periode. Udenrigsministeriet skal give meddelelse om forlængelse senest den 1. marts i året før det pågældende udgivelsesår, dvs. hvis Kontrakten forlænges med henblik på at omfatte BUK 2032 skal meddelelse herom gives senest den 1. marts 2031.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms65 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumGennemsnitlig årlig omsætning
BeskrivelseTilbudsgiver skal have en gennemsnitlig årlig omsætning på minimum 5.000.000 DKK i de seneste 3 regnskabsår.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren

KriteriumReferencer på specificerede leverancer
BeskrivelseTilbudsgiver skal have udført mindst én tilsvarende opgave i de seneste 5 år. Med "tilsvarende opgaver" forstås en reference på udvikling og udgivelse af undervisningsmateriale om udviklingstematik(ker) til grundskolen. Referenceliste indgår i Tilbudsbrevet (bilag A).
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren

KriteriumFinansielt forhold
BeskrivelseTilbudsgiver må ikke have forfalden gæld til det offentlige på mere end 100.000 kr., Medmindre det kan dokumenteres at gælden er under afvikling. Tro og Love-erklæring fremgår af bilag D.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnUndervisningsforløb
BeskrivelseTilbudsgiver skal udarbejde to undervisningsforløb, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 13.1 og bilag H
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnStyrkelse af markedsposition
BeskrivelseTilbudsgiver skal angive to tiltag til at styrke BUKs markedsposition, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 13.1 og bilag J
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProjektteam
BeskrivelseTilbudsgiver skal tilbyde en projektleder og to fagmedarbejdere, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 13.1 og bilag K. Delkriterier: Projektleder 40 %, Fagmedarbejder - indholdsproduktion 30 % Fagmedarbejder - didaktik 30 %.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse07/10/2025 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Oplysninger, der kan suppleres efter indgivelsesfristen er udløbet
Køberen kan beslutte, at alle manglende tilbudsrelaterede dokumenter kan indsendes senere.
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Der kræves en fortrolighedsaftalenej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseUdenrigsministeriet
Organisation, der behandler tilbudUdenrigsministeriet
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnUdenrigsministeriet
Registreringsnummer43271911
PostadresseAsiatisk Plads 2
ByKøbenhavn K
Postnummer1448
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedStine Maria Falk-Scheibel
E-mailstines@um.dk
Telefon33920592
Internetadressehttps://um.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for udbud
Telefon+45 72405708
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændresa6cddd8d-4026-4476-a5c6-7a94b95b32d7-01
Hovedårsagen til ændringenBerigtigelse – køber
BeskrivelseBeskrivelse af tildelingskriterier fandtes ikke i udbudsbekendtgørelsen.
10.1.
Ændring
AfsnitsidentifikatorLOT-0000
Beskrivelse af ændringerBeskrivelse af tildelingskriterier fandtes ikke i udbudsbekendtgørelsen.
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDf2a8c2a6-4c31-4aa9-98c5-e205da1ba768  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbudsbekendtgørelse – den lempelige ordning
Bekendtgørelsesundertype20
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/09/2025 09:00:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)05/09/2025 09:02:10 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer584295-2025
EUT-S-nummer171/2025
Offentliggørelsesdato08/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer