1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: H. Skjøde Knudsen A/S
Køberens retlige status: Organisation, der tildeler en kontrakt, som modtager subsidier fra en ordregivende myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
Beskrivelse: H. Skjøde Knudsen skal for bygherren Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") opføre 42 familieboliger fordelt på 7 bygninger på Ejlstrupvej 191 i Odense V. Boligerne opføres i traditionelt murværk, mørke betontagsten samt træ/alu vinduer og døre. Indvendigt består lejlighederne af køkken, opholdsrum og badeværelse. Der er tale om 2-, 3- og 4- værelseslejligheder som har en størrelse fra 62 m² til 110 m². For bygherren er der stor fokus på sammenhold og fællesskab for deres beboere, og derfor er alle indgangssider til boligen placeret ind mod bebyggelsen store fælles grønne område. Byggeriet følger FAB’s bæredygtighedsplan, hvor der stilles krav til blandt andet brug af miljøcertificerede- og indeklimavenlige materialer både udvendig og indvendig og opføres i funktion og kvalitet i henhold til FAB’s generelle kravspecifikation. I hver ende af bebyggelsen har beboerne mulighed for at parkere på dertil indrettede P-pladser. Til opførsel af de 42 familieboliger i Ejlstrup har H. Skjøde Knudsen som udbudsfuldmægtig for FAB i alt 12 fagentrepriser udbudt i særskilte delkontrakter: Delaftale 1: Anlæg Delaftale 2: Beton, Pladsstøbt Delaftale 3: Indvendige vægge, porebeton Delaftale 4: Betonelementer inkl. montage Delaftale 5: Murer Delaftale 6: Tømrer Delaftale 7: Gulve Delaftale 8: El Delaftale 9: VVS Delaftale 10: Ventilation Delaftale 11: Maler Delaftale 12: Køkkener og inventar. Denne bekendtgørelse vedr. Delaftale 3, 4, 6, 10 og 12. For Delaftalerne 3, 4 og 5 er kontrakterne tildelt efter overgang til udbud med forhandling uden offentliggørelse af en ny udbudsbekendtgørelse, jf. bekendtgørelse 402987-2025.
Identifikator for proceduren: 5146b661-5a0a-494e-974c-aa2b150447ba
Tidligere bekendtgørelse: 336774-2025
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
By: Odense V
Postnummer: 5200
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 32 500 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0003
Titel: Indvendige vægge, porebeton
Beskrivelse: Bagvægge i 1-planshusene, lejlighedsskel og indvendige skillevægge.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45262300 Betonarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Fradrag hvis væg i badeværelse udgår - Tillæg for etablering af huller i lejlighedsskel - Tillæg for Gavlvægge i tagrum for inspektionslem
5.1.2.
Udførelsessted
By: Odense V
Postnummer: 5200
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 1 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 2 700 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/yfaf2i2k/vejledningklager.pdf
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: H. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
5.1.
Delkontrakt: LOT-0004
Titel: Betonelementer inkl. montage
Beskrivelse: Levering og montering af letklinke elementer i 2-planshusene samt huldæk og gavlelementer
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45262300 Betonarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for udstøbning af installationsskakt - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for ekstra kranløft
5.1.2.
Udførelsessted
By: Odense V
Postnummer: 5200
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 2 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 2 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/yfaf2i2k/vejledningklager.pdf
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: H. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
5.1.
Delkontrakt: LOT-0006
Titel: Tømrer
Beskrivelse: Levering og montering af komplet tagkonstruktion inkl. tagrender og tagnedløb. Levering og montering af vinduer og døre. Indvendigt udføres gerigter, fodpaneler, loftlemme, lofter og døre. Udførsel af 2 skure i terræn
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45422000 Tømrer- og snedkerarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45261000 Montage af tagkonstruktioner og tagdækning samt følgearbejder, 45421100 Isætning af døre og vinduer og hermed beslægtede komponenter, 45450000 Øvrige arbejder i forbindelse med færdiggørelse af bygninger, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillægspris for massive indvendige døre - Tillæg for baldakin ved hver hoveddør - Fradragspris hvis 1 stk. skur udgår af projekt - Fradrag for loftlemme m. stige udgår af projektet - Tillæg for indretning af skur til toilet - Tillæg for dør/adgangslem i gavle - Tillæg for adgangslem i lejlighedsskel - Tillæg for afdækningsplade i melamin i teknikrum
5.1.2.
Udførelsessted
By: Odense V
Postnummer: 5200
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 10 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 8 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/yfaf2i2k/vejledningklager.pdf
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: H. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
5.1.
Delkontrakt: LOT-0010
Titel: Ventilation
Beskrivelse: Komplet ventilationsanlæg i 42 boliger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45331200 Installation af ventilations- og klimaanlæg
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for mekanisk ventilering af skur - Tillæg for fastlåsning af gevind i kontrolventiler
5.1.2.
Udførelsessted
By: Odense V
Postnummer: 5200
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 9 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 1 100 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/yfaf2i2k/vejledningklager.pdf
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: H. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
5.1.
Delkontrakt: LOT-0012
Titel: Køkkener og inventar
Beskrivelse: Levering og opsætning af køkkener og teknikskabe i 42 boliger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45421151 Montering af indbyggede køkkener, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for garderobeskabe - Fradrag for overskabe bortset fra emhætteskab udgår af projektet - Fradrag for at brusevinger udgår af projektet.
5.1.2.
Udførelsessted
By: Odense V
Postnummer: 5200
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 2 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 1 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Pris
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/yfaf2i2k/vejledningklager.pdf
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: H. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 17 311 093,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0003
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Søndergaards Elementmontage ApS
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Søndergaards Elementmontage ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0003
Værdien af tilbuddet: 2 667 600,00 DKK
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Indvendige vægge, porebeton
Dato for indgåelse af kontrakten: 20/08/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0004
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Gandrup Element A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Gandrup Element A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0004
Værdien af tilbuddet: 2 210 000,00 DKK
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Betonelementer inkl. montage
Dato for indgåelse af kontrakten: 09/07/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0006
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Odense Bygningsservice A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Odense Bygningsservice A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0006
Værdien af tilbuddet: 10 130 448,00 DKK
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Tømrer
Dato for indgåelse af kontrakten: 22/08/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0010
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Optimum Ventilation A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Optimum Ventilation A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0010
Værdien af tilbuddet: 1 263 000,00 DKK
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Ventilation
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 09/07/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 09/07/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0012
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Invita Odense Projekt ApS
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Invita
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0012
Værdien af tilbuddet: 1 040 045,00 DKK
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Køkkener og inventar
Dato for indgåelse af kontrakten: 28/07/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: H. Skjøde Knudsen A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: H. Skjøde Knudsen A/S
Registreringsnummer: 30350804
Postadresse: Blækhatten 27
By: Odense SØ
Postnummer: 5220
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Telefon: +4527221751
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: 004541715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: 004572405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Søndergaards Elementmontage ApS
Den økonomiske operatørs størrelse: Lille virksomhed
Registreringsnummer: 27760988
Postadresse: Chr. Richardtsvej 20 Ørsted
By: Glamsbjerg
Postnummer: 5620
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Telefon: 30703036
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0003
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Odense Bygningsservice A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Mellemstor virksomhed
Registreringsnummer: 38502506
Postadresse: Blækhatten 27 Tornbjerg
By: Odense SØ
Postnummer: 5220
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Telefon: 27221714
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0006
8.1.
ORG-0006
Officielt navn: Gandrup Element A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Mellemstor virksomhed
Registreringsnummer: 13972648
Postadresse: Teglværksvej 35
By: Gandrup
Postnummer: 9362
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Telefon: 40809123
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0004
8.1.
ORG-0007
Officielt navn: Optimum Ventilation A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Lille virksomhed
Registreringsnummer: 38238744
Postadresse: Strevelinsvej 8, 1. Erritsø
By: Fredericia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Telefon: 81727101
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0010
8.1.
ORG-0008
Officielt navn: Invita Odense Projekt ApS
Den økonomiske operatørs størrelse: Lille virksomhed
Registreringsnummer: 40772405
Postadresse: Tagtækkervej 1
By: Odense M
Postnummer: 5230
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Telefon: 28930249
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0012
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 384054f9-da6a-4523-8563-a798f828442c - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 05/09/2025 15:25:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 587103-2025
EUT-S-nummer: 172/2025
Offentliggørelsesdato: 09/09/2025