« Tilbage til oversigten over alle licitationer


182/2025
621316-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Fredericia Havn - Fremtidens banegodsterminal
OJ S 182/2025 23/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnFredericia Havn A/S
E-mailcsj@adp-as.dk
Den ordregivende enheds aktiviteterHavnerelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelFredericia Havn - Fremtidens banegodsterminal
BeskrivelseVed nærværende udbud ønsker Fredericia Havn at indhente tilbud på totalrådgivning på design af den nye banegodsterminal på knap 40.000 m² inkl. bidrag til proces vedr. planforhold. Som en del af udbuddet udbydes ligeledes option på udarbejdelse af miljøvurdering.
Identifikator for procedurenfd0e8a83-d278-410d-8f6b-6cf0b6b5006a
Tidligere bekendtgørelse784437-2024
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenOffentligt udbud *********************************************************************************************************************************** Overordnet tidsplan for udbud: * Spørgefrist: 21. januar 2025 kl. 12 * Afgivelse af tilbud: 5. februar 2025 kl. 12
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøger og de firmaer, som ansøger baserer sig på, må ikke være omfattet af den obligatoriske udelukkelsesgrund i Udbudslovens § 134 a, som omhandler firmaer etableret i skattelylande. Som dokumentation for, at virksomheden og dennes eventuelle underleverandør og støttende enheder ikke er omfattet af forordning 2022/576 som beskrevet i udbudsmaterialet indhentes Tro og loveerklæring vedrørende russisk etablering og ejerskab, se udbudsdokument jf. udbudsbetingelserne. Ordregiver kan kræve yderligere dokumentation i form af koncerndiagrammer, ejerskabsfortegnelser mv.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelFredericia Havn - Fremtidens banegodsterminal
BeskrivelseDer henvises til udbudsbekendtgørelsens afsnit 2.1 og yderligere oplysninger om projektet i det samlede udbudsmateriale.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerDer er en option vedr. udarbejdelse af miljøvurdering
5.1.2.
Udførelsessted
ByFredericia
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato14/03/2025
Varigheds slutdato27/08/2026
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.6.
Generelle oplysninger
Offentligt udbudsprojekt, der finansieres helt eller delvist med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål i prækvalifikationsperioden og i udbudsfasen skal fremsættes skriftligt via udbudsportalens modul til spørgsmål/svar. Frist for spørgsmål fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. Spørgsmål vil ligeledes blive besvaret via udbudsportalen modul til spørgsmål/svar. Spørgsmålene vil i videst muligt omfang blive besvaret efterhånden, som de indløber. *********************************************************************************************************************************** Som bevis for, at ansøgeren eller visse personer, der er tilknyttet ansøgeren, jf. udbudslovens § 135, stk. 2, ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrunde skal ansøgeren fremlægge et uddrag fra det relevante register eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed, der viser, at ansøger ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrund. For så vidt angår danske ansøgere, kan beviset bestå i en serviceattest, udstedt af Erhvervsstyrelsen. Udsteder det pågældende land ikke det ovennævnte certifikat, eller dækker det ikke de nævnte udelukkelsesgrunde, kan det erstattes af en erklæring under ed. Anvendes edsaflæggelse ikke i det pågældende land, kan der i stedet anvendes en erklæring på tro og love i overensstemmelse med udbudslovens § 153, stk. 2. Dokumentationen må maksimalt være seks måneder gammel regnet fra den endelige tilbudsfrist. Vedståelsesfristen er 90 dage. Krav til egnethed og udvælgelseskriterier er angivet i udbudsbetingelserne.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseTildelingskriteriet er bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af pointmodel, som anvendes ifm. vurdering af underkriteriet.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseTildelingskriteriet er bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af pointmodel, som anvendes ifm. vurdering af underkriteriet.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces og metode
BeskrivelseTildelingskriteriet er bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af pointmodel, som anvendes ifm. vurdering af underkriteriet.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Præcise oplysninger om klagefrist(er): Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af en klage skal der betales et klagegebyr på 20.000 kr. til klagenævnet for udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenArtelia A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineArtelia A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence­ og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 800 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorRambøll A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet2 800 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenFredericia Havn - Fremtidens banegodsterminal
Dato for indgåelse af kontrakten28/03/2025
6.1.3.
Ikke-vindende tilbudsgivere
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnSweco Danmark A/S
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnSystra Danmark A/S
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnWPS Danmark A/S
Ikke-vindende tilbudsgivere
Officielt navnCOWI A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnFredericia Havn A/S
Registreringsnummer25276922
PostadresseVendersgade 74
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
E-mailcsj@adp-as.dk
Telefon+45 29262039
Internetadressewww.adp-as.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnArtelia A/S
Registreringsnummer64045628
PostadresseMariane Thomsens Gade 1c
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 28804987
Internetadressewww.arteliagroup.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence­ og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressewww.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer35128417
PostadresseHannemanns Allé 53
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0006
Officielt navnCOWI A/S
Registreringsnummer44623528
PostadresseParallelvej 2
ByKgs. Lyngby
Postnummer2800
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0007
Officielt navnSweco Danmark A/S
Registreringsnummer48233511
PostadresseØrestads Boulevard 41
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0008
Officielt navnSystra Danmark A/S
Registreringsnummer26048494
PostadresseKay Fiskers Plads 10
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0009
Officielt navnWPS Danmark A/S
Registreringsnummer21265543
PostadresseLinnés Alle 2
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDb889166b-55ed-418e-bcaa-e371968bdbbe  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen22/09/2025 12:39:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer621316-2025
EUT-S-nummer182/2025
Offentliggørelsesdato23/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer