« Tilbage til oversigten over alle licitationer


182/2025
621490-2025 - Resultater
Danmark – Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning – Well Integrity Logging Services for geothermal wells
OJ S 182/2025 23/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser - Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnSønderborg Varme A/S
E-mailloa@ramboll.dk
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelWell Integrity Logging Services for geothermal wells
BeskrivelseSonderborg Varme is initiating the sourcing and tendering process for logging services (the WORK) as part of a well integrity assessment of two geothermal wells that are scheduled to be abandoned in 2026. Sonderborg Varme A/S is currently in preparation of planning the well integrity logging and it is expected to carry it out in September/October 2025. The service covered by this Request for Quotation (RFQ) is well integrity logging services covering: * Gauge cutter / junk basket: To drift the well and ensure no obstructions are encountered prior to performing the well integrity logging. * Cement Bond Log: To evaluate the quality of cement to casing bond, from surface down to top of reservoir. * Variable Density Log: To evaluate cement quality of the cement-to-formation bond, from surface down to top of reservoir. * Multi-Finger Caliper Log: To assess casing integrity (collapse, corrosion, scale) over the same interval. * Ultrasonic Log: Utilized to obtain detailed sectional images of the cement sheath quality and casing wall thickness, aiding in the detection of casing corrosion in the annulus, any micro-annuli or channels that could compromise well integrity.
Identifikator for proceduren8b6473e6-39e9-483f-b984-bfea695d78b4
Tidligere bekendtgørelsea7ee163e-ecf7-4a62-85e8-716cec0cd0e3-01
Intern ID256392325
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenThe tender procedure and award criteria is described in document 0. Well Integrity Logging - Instructions to bidder.The tender procedure is expected to be conducted in accordance with the following time schedule:The tender process will commence with the submission of the tender notice to the Official Journal of the European Union on May 12, 2025.The notice will be published on May 14, 2025, at 12:00. Interested parties may submit questions regarding the tender up until May 30, 2025, and responses to these questions will be provided no later than June 6, 2025.The deadline for receipt of initial tenders is June 23th, 2025, at 23:59.Negotiations with selected bidders are expected to take place between June 24 and June 27, 2025.Following this, the deadline for submission of the Best and Final Offer is July 3, 2025, at 23:59.The expected notification of the contract award will take place during week 27 of 2025.A mandatory standstill period of 10 days will follow.The contract is expected to be signed during week 29 or 30 of 2025.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 76200000 Ekspertbistand til olieindustrien
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseAugustenborg Landevej 81  
BySønderborg
Postnummer6400
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerInitial bid - right to award Negotiations Final and best bid
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelWell Integrity Logging Services for geothermal wells
BeskrivelseSonderborg Varme is initiating the sourcing and tendering process for logging services (the WORK) as part of a well integrity assessment of two geothermal wells that are scheduled to be abandoned in 2026. Sonderborg Varme A/S is currently in preparation of planning the well integrity logging and it is expected to carry it out in September/October 2025. The service covered by this Request for Quotation (RFQ) is well integrity logging services covering: * Gauge cutter / junk basket: To drift the well and ensure no obstructions are encountered prior to performing the well integrity logging. * Cement Bond Log: To evaluate the quality of cement to casing bond, from surface down to top of reservoir. * Variable Density Log: To evaluate cement quality of the cement-to-formation bond, from surface down to top of reservoir. * Multi-Finger Caliper Log: To assess casing integrity (collapse, corrosion, scale) over the same interval. * Ultrasonic Log: Utilized to obtain detailed sectional images of the cement sheath quality and casing wall thickness, aiding in the detection of casing corrosion in the annulus, any micro-annuli or channels that could compromise well integrity.
Intern ID256392325
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 76200000 Ekspertbistand til olieindustrien
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseAugustenborg Landevej 81  
BySønderborg
Postnummer6400
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerInitial bid - right to award Negotiations Final and best bid
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed1 År
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPrice
BeskrivelsePrice Prices must be stated in the attached document “Well Integrity Logging – Section III – Remuneration (Pricing Schedule) (Excel Sheet) and the defined pricing elements must be completed. Price must be stated in Euro (EUR) and exclusive of VAT but inclusive of all other expenses associated with the services.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnServices
BeskrivelseDetailed technical specification and presentation of all equipment including wireline unit, requested logging tools and interpretation reports required to meet the Scope of Work.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnExperience
BeskrivelseExperience Experience from similar onshore work within continental Europe for Well Integrity Logging.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation
BeskrivelseOrganisation and technical competency for providing project planning, operational support and interpretation of obtained data. Assessment of compliance with HSE requirements, demonstrating safe working routines and performance in accordance with tender requirements.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnContract
BeskrivelseDeviations to the proposed contractual documents: ▪ Well Integrity Logging – Section I – Form of Agreement ▪ Well Integrity Logging – Section II – Conditions of Contract ▪ Well Integrity Logging – Section III – Remuneration ▪ Well Integrity Logging – Section III – Remuneration (Pricing Schedule) (Excel Sheet) ▪ Well Integrity Logging – Section IV – Scope of Work ▪ Well Integrity Logging – Section V – HSE The proposed deviations should be explicit, include references and with clear explanation.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenSønderborg Varme A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenSønderborg Varme A/S
Organisation, der udfører betalingenSønderborg Varme A/S
Organisation, der underskriver kontraktenSønderborg Varme A/S
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse118 000,00 EUR
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnWEATHERFORD DANMARK A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator375503-2025
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet0,00 EUR
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelseslandDanmark
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenWPDK2025-CO611P
TitelFORM OF AGREEMENT - FOR THE PROVISION OF WELL INTEGRITY LOGGING SERVICES FOR SØNDERBORG GEOTHERMAL WELLS
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud05/08/2025
Dato for indgåelse af kontrakten26/08/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenSønderborg Varme A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnSønderborg Varme A/S
Registreringsnummer32648541
PostadresseNørrekobbel 54
BySønderborg
Postnummer6400
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedLouise Åstrøm
E-mailloa@ramboll.dk
Telefon+45 73435000
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnWEATHERFORD DANMARK A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer32832601
PostadresseHøgevej 12
ByEsbjerg Ø
Postnummer6705
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedWEATHERFORD DANMARK A/S
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDc73af4a7-f752-4141-8518-00910076affa  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen19/09/2025 11:18:23 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)19/09/2025 13:38:21 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer621490-2025
EUT-S-nummer182/2025
Offentliggørelsesdato23/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer