« Tilbage til oversigten over alle licitationer


184/2025
627011-2025 - Resultater
Danmark – Installation af el-ledninger og el-armaturer – Rammeaftale - modernisering af vejbelysning
OJ S 184/2025 25/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg - Varer
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBallerup Kommune
E-mailris@mowe.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRammeaftale - modernisering af vejbelysning
BeskrivelseBallerup Kommune udbyder Rammeaftalen til modernisering af vejbelysning ”Belysningsanlægget” i Ballerup Kommune. Belysningsanlægget er en samlet betegnelse for master, armaturer, lyskilder, pullerter, kabler, forsynings- og styreskabe, måler- og elskab mv.Projektet omfatter udskiftning og opgradering af kommunens eksisterende belysningsanlæg. Arbejdet omfatter blandt andet: Udskiftning af belysningsmaster, armaturer, indsatse og pullerter, udskiftning og/eller opgradering af belysningsskabe og styringsmoduler, etablering af nye kabler og rør samt øvrige ydelser i tilknytning til udskiftning og modernisering af belysningsanlægget.Ballerup Kommunen har allerede igangsat en del af projektet i kontrakten benævnt ”Nødplan” vedrørende udskiftning af ca. 1.400 lyspunkter. Hele projektet, inklusive Nødplan, omfatter ca. 3.500 lyspunkter svarende til ca. 1/3 af alle Kommunens lyspunkter i det offentlige udendørs rum (de øvrige af ca. 2/3 af lyspunkterne er udskiftet til LED i tidligere projekter). Da Nødplanen håndterer ca. 1.400 lyspunkter (stort set kun armaturer og indsatser), skal denne Rammeaftale omfatte de resterende 2.100 (3.500 – 1.400) lyspunkter. Hertil kommer master, kabler, tændskabe mm.Det samlede omfang af arbejderne kendes ikke endnu, idet dette først fastlægges endeligt, når totalrådgiveren har projekteret belysningsanlægget.Sideløbende med dette udbud gennemføres udbuddet af totalrådgiveraftalen for projekteringen. Rammeaftalen omfatter udførelsen af de fysiske arbejder, som projekteres af totalrådgiveren. Udbudsbekendtgørelsen for udbuddet af totalrådgivning har følgende nr. 323321-2025, OJ S 96/2025 20/05/2025.Rammeaftalen indgås med én entreprenør.Rammeaftalens anslåede værdi er ca. 37,5 mio. kr. ekskl. moms (ekskl. totalrådgiverydelser på ca. 3,5 mio.kr. ekskl. moms), og den maksimale værdi er fastsat til 90 mio. kr. ekskl. moms (inkl. totalrådgivning). Når den maksimale værdi er nået, anses Rammeaftalen for udtømt og kan ikke længere danne grundlag for indkøb.Rammeaftalen indeholder to optioner. Option 1 omfatter en udvidelse af Entreprenørens ydelser, hvis Rammeaftalens økonomiske ramme forhøjes til op til 55 mio. kr. ekskl. moms (inkl. totalrådgivning). Endvidere indeholder Rammeaftalen en option 2, som kan bringes til anvendelse, hvis den økonomiske ramme forhøjes til op til 90 mio. kr. ekskl. moms (inkl. totalrådgivning). Hvis der opnås bevilling udover de 55 mio. kr. ekskl. moms vil både option 1 og option 2 blive udnyttet. Ydelserne under henholdsvis option 1 og option 2 vil primært vedrøre udskiftning af et større antal master i forhold til hovedopgaven. I den forbindelse skal Entreprenøren bl.a. udføre de nødvendige supplerende arbejder og koordinere med Ballerup Kommunes totalrådgiver på projektet, herunder på baggrund af opdateret projektmateriale, som udarbejdes af totalrådgiveren.Ballerup Kommune er ikke forpligtet til at aftage en bestemt mængde af ydelser omfattet af Rammeaftalen. Ballerup Kommune forventer dog som udgangspunkt at indkøbe arbejder for en samlet værdi af ca. 37,5 mio. kr. ekskl. moms i Rammeaftalens løbetid. Arbejder omfattet af denne entreprisesum er nærmere beskrevet i Bilag 6 til Rammeaftalen: Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB).Projektets nærmere omfang fremgår af Rammeaftalen med bilag.Rammeaftalen gælder fra aftaleindgåelsen og frem til den 31. december 2027 med mulighed for forlængelse af Rammeaftalen første gang frem til den 31. december 2028 og anden gang frem til den 9. september 2029. Den samlede rammeaftaleperiode kan således maksimalt udgøre 4 år regnet fra tidspunktet for Rammeaftalens indgåelse. Projektets nærmere omfang fremgår af Rammeaftalen med bilag.Rammeaftalen er indgået med udgangspunkt i Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- og anlægsvirksomhed (AB 18).Tilbudsgiveren skal vedstå sit tilbud i 80 arbejdsdage regnet fra seneste tilbudsfrist.Begrundelse for udbud af samlet kontrakt: Det vurderes mest hensigtsmæssigt at udbyde opgaven som én samlet kontrakt, da der er tale om en rammeaftale vedrørende udførelse af anlægsarbejder, hvor en samlet kontrakt sikrer bedre koordinering, ensartet kvalitet og mere effektiv projektstyring. En opdeling vil kunne føre til øgede transaktionsomkostninger og risiko for grænseflader mellem flere entreprenører, hvilket samlet set vurderes at være mindre økonomisk fordelagtigt.
Identifikator for proceduren8eaed098-d830-4647-93f1-6fdb198500ee
Tidligere bekendtgørelsec6e4f62e-0a9b-4d90-a865-c51c77212dee-01
Intern ID108133
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenOffentligt udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeVarer
Primær klassifikation (cpv): 45311000 Installation af el-ledninger og el-armaturer
Supplerende klassifikation (cpv): 31530000 Dele til lamper og belysningsudstyr, 34993000 Vejbelysning, 44322300 Kabelrør, 45233140 Vejarbejder, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45316100 Installation af udstyr til udendørsbelysning, 45316110 Installation af gadebelysningsudstyr
2.1.2.
Udførelsessted
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelRammeaftale - modernisering af vejbelysning
BeskrivelseBallerup Kommune udbyder Rammeaftalen til modernisering af vejbelysning ”Belysningsanlægget” i Ballerup Kommune. Belysningsanlægget er en samlet betegnelse for master, armaturer, lyskilder, pullerter, kabler, forsynings- og styreskabe, måler- og elskab mv.Projektet omfatter udskiftning og opgradering af kommunens eksisterende belysningsanlæg. Arbejdet omfatter blandt andet: Udskiftning af belysningsmaster, armaturer, indsatse og pullerter, udskiftning og/eller opgradering af belysningsskabe og styringsmoduler, etablering af nye kabler og rør samt øvrige ydelser i tilknytning til udskiftning og modernisering af belysningsanlægget.Ballerup Kommunen har allerede igangsat en del af projektet i kontrakten benævnt ”Nødplan” vedrørende udskiftning af ca. 1.400 lyspunkter. Hele projektet, inklusive Nødplan, omfatter ca. 3.500 lyspunkter svarende til ca. 1/3 af alle Kommunens lyspunkter i det offentlige udendørs rum (de øvrige af ca. 2/3 af lyspunkterne er udskiftet til LED i tidligere projekter). Da Nødplanen håndterer ca. 1.400 lyspunkter (stort set kun armaturer og indsatser), skal denne Rammeaftale omfatte de resterende 2.100 (3.500 – 1.400) lyspunkter. Hertil kommer master, kabler, tændskabe mm.Det samlede omfang af arbejderne kendes ikke endnu, idet dette først fastlægges endeligt, når totalrådgiveren har projekteret belysningsanlægget.Sideløbende med dette udbud gennemføres udbuddet af totalrådgiveraftalen for projekteringen. Rammeaftalen omfatter udførelsen af de fysiske arbejder, som projekteres af totalrådgiveren. Udbudsbekendtgørelsen for udbuddet af totalrådgivning har følgende nr. 323321-2025, OJ S 96/2025 20/05/2025.Rammeaftalen indgås med én entreprenør.Rammeaftalens anslåede værdi er ca. 37,5 mio. kr. ekskl. moms (ekskl. totalrådgiverydelser på ca. 3,5 mio.kr. ekskl. moms), og den maksimale værdi er fastsat til 90 mio. kr. ekskl. moms (inkl. totalrådgivning). Når den maksimale værdi er nået, anses Rammeaftalen for udtømt og kan ikke længere danne grundlag for indkøb.Rammeaftalen indeholder to optioner. Option 1 omfatter en udvidelse af Entreprenørens ydelser, hvis Rammeaftalens økonomiske ramme forhøjes til op til 55 mio. kr. ekskl. moms (inkl. totalrådgivning). Endvidere indeholder Rammeaftalen en option 2, som kan bringes til anvendelse, hvis den økonomiske ramme forhøjes til op til 90 mio. kr. ekskl. moms (inkl. totalrådgivning). Hvis der opnås bevilling udover de 55 mio. kr. ekskl. moms vil både option 1 og option 2 blive udnyttet. Ydelserne under henholdsvis option 1 og option 2 vil primært vedrøre udskiftning af et større antal master i forhold til hovedopgaven. I den forbindelse skal Entreprenøren bl.a. udføre de nødvendige supplerende arbejder og koordinere med Ballerup Kommunes totalrådgiver på projektet, herunder på baggrund af opdateret projektmateriale, som udarbejdes af totalrådgiveren.Ballerup Kommune er ikke forpligtet til at aftage en bestemt mængde af ydelser omfattet af Rammeaftalen. Ballerup Kommune forventer dog som udgangspunkt at indkøbe arbejder for en samlet værdi af ca. 37,5 mio. kr. ekskl. moms i Rammeaftalens løbetid. Arbejder omfattet af denne entreprisesum er nærmere beskrevet i Bilag 6 til Rammeaftalen: Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB).Projektets nærmere omfang fremgår af Rammeaftalen med bilag.Rammeaftalen gælder fra aftaleindgåelsen og frem til den 31. december 2027 med mulighed for forlængelse af Rammeaftalen første gang frem til den 31. december 2028 og anden gang frem til den 9. september 2029. Den samlede rammeaftaleperiode kan således maksimalt udgøre 4 år regnet fra tidspunktet for Rammeaftalens indgåelse. Projektets nærmere omfang fremgår af Rammeaftalen med bilag.Rammeaftalen er indgået med udgangspunkt i Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- og anlægsvirksomhed (AB 18).Tilbudsgiveren skal vedstå sit tilbud i 80 arbejdsdage regnet fra seneste tilbudsfrist.Begrundelse for udbud af samlet kontrakt: Det vurderes mest hensigtsmæssigt at udbyde opgaven som én samlet kontrakt, da der er tale om en rammeaftale vedrørende udførelse af anlægsarbejder, hvor en samlet kontrakt sikrer bedre koordinering, ensartet kvalitet og mere effektiv projektstyring. En opdeling vil kunne føre til øgede transaktionsomkostninger og risiko for grænseflader mellem flere entreprenører, hvilket samlet set vurderes at være mindre økonomisk fordelagtigt.
Intern ID108133
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeVarer
Primær klassifikation (cpv): 45311000 Installation af el-ledninger og el-armaturer
Supplerende klassifikation (cpv): 31530000 Dele til lamper og belysningsudstyr, 34993000 Vejbelysning, 44322300 Kabelrør, 45233140 Vejarbejder, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 45316100 Installation af udstyr til udendørsbelysning, 45316110 Installation af gadebelysningsudstyr
5.1.2.
Udførelsessted
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed48 Måneder
5.1.5.
Værdi
Rammeaftalens maksimumværdi90 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris 30 %
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOpgaveløsning 15 %
BeskrivelseOpgaveløsning 15 %
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og CV'er 15 %
BeskrivelseOrganisation og CV'er 15 %
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnLysarmaturer og pullerter 40 %
BeskrivelseLysarmaturer og pullerter 40 %
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBallerup Kommune
Organisation, der udfører betalingenBallerup Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenBallerup Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse32 660 762,97 DKK
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse90 000 000,00 DKK
Rammeaftalernes anslåede værdi37 500 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
Rammeaftale
Den maksimale værdi for rammeaftalen90 000 000,00 DKK
Revurderet værdi af rammeaftalen37 500 000,00 DKK
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnEDF Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorRammeaftale vedrørende modernisering af vejbelysning i Ballerup Kommune
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet32 660 762,97 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseJa
Underentrepriseværdien er kendtnej
Underentrepriseprocentdelen er kendtnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenRammeaftale vedrørende modernisering af vejbelysning i Ballerup Kommune
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud04/09/2025
Dato for indgåelse af kontrakten22/09/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftaleja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen376490-2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBallerup Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi32 660 762,97 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi38 367 359,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBallerup Kommune
Registreringsnummer58271713
PostadresseHold-An Vej 7
ByBallerup
Postnummer2750
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedRita Sulumova
E-mailris@mowe.dk
Telefon+45 44772000
Fax+45 44772733
Internetadressehttp://www.ballerup.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnEDF Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer35404546
PostadresseJernholmen 47
ByHvidovre
Postnummer2650
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedEDF Danmark A/S
Telefon32641000
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDac3019a7-0d65-4b2f-8e50-3188ffd9000b  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen23/09/2025 22:20:30 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)24/09/2025 05:59:47 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer627011-2025
EUT-S-nummer184/2025
Offentliggørelsesdato25/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer