« Tilbage til oversigten over alle licitationer


184/2025
627494-2025 - Resultater
Danmark – Transportudstyr og transporthjælpemidler – Nærum - Train solution
OJ S 184/2025 25/09/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Varer - Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnLokaltog A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelNærum - Train solution
BeskrivelseLokaltog's purchase of a Train solution from the Supplier. The solution includes four Trains, powered by traction batteries and the necessary Charging solution. These new Trains will replace Lokaltog's RegioSprinter trains on Nærumbanen in the Capital Region. In addition to the purchase of 4 Trains, the Supplier must design, build, and install a Charging solution that fits the operational purpose. Furthermore, the Supplier shall deliver an initial package of Components for the Trains, for the Charging station and special tools, as well as 15 years of Spare part supply for the Train solution.
Identifikator for proceduren173f1720-42d9-4d18-b86e-5347d7051b60
Tidligere bekendtgørelse93eed0b4-cfce-47f1-ac6b-01dc22bb0d9e-01
Intern ID268ac40b-cb7f-4e4a-8bc8-220c4f042314
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenThe Tender Procedure is conducted using a negotiated procedure with prior call for competition in accordance with the Utilities Directive Article 47. This means that only pre-qualified candidates are invited to submit tenders. Lokaltog will invite a maximum of three (3) Tenderers to submit tenders. The contract is awarded to the Tenderer who submits the most economically advantageous tender, following the award criteria outlined in Clause 17 of the tender conditions.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålVarer
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 34000000 Transportudstyr og transporthjælpemidler
Supplerende klassifikation (cpv): 34620000 Rullende materiel, 34622000 Passagervogne til jernbaner og sporveje samt trolleybusser, 34630000 Dele til lokomotiver, vogne eller andet rullende materiel til jernbaner eller sporveje; udstyr til jernbanetrafikregulering, 34631000 Dele til lokomotiver eller rullende materiel, 34632300 Elektriske installationer til jernbaner, 45000000 Bygge- og anlægsarbejder, 45213320 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger i tilknytning til jernbanetransport, 45317200 Elinstallation til transformere, 51111300 Installation af transformere, 71320000 Ingeniørmæssig projektering
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerLokaltog has decided to cancel the tender procedure. This is due to errors in the contract notice, which can only be remedied by cancellation and a subsequent publication of a new tender.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelNærum - Train solution
BeskrivelseThe tender procedure regarding the purchase below is cancelled due to errors in the contract notice. Lokaltog's purchase of a Train solution from the Supplier. The solution includes four Trains, powered by traction batteries and the necessary Charging solution. These new Trains will replace Lokaltog's RegioSprinter trains on Nærumbanen in the Capital Region. In addition to the purchase of 4 Trains, the Supplier must design, build, and install a Charging solution that fits the operational purpose. Furthermore, the Supplier shall deliver an initial package of Components for the Trains, for the Charging station and special tools, as well as 15 years of Spare part supply for the Train solution.
Intern ID9f5ac1cd-6c81-48a0-85a9-611478f743cc
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålVarer
Supplerende kontrakttypeBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 34000000 Transportudstyr og transporthjælpemidler
Supplerende klassifikation (cpv): 34620000 Rullende materiel, 34622000 Passagervogne til jernbaner og sporveje samt trolleybusser, 34630000 Dele til lokomotiver, vogne eller andet rullende materiel til jernbaner eller sporveje; udstyr til jernbanetrafikregulering, 34631000 Dele til lokomotiver eller rullende materiel, 34632300 Elektriske installationer til jernbaner, 45000000 Bygge- og anlægsarbejder, 45213320 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med bygninger i tilknytning til jernbanetransport, 45317200 Elinstallation til transformere, 51111300 Installation af transformere, 71320000 Ingeniørmæssig projektering
Valgmuligheder
Beskrivelse af optioner1) Additional 10 years of Spare parts supply Lokaltog is entitled to order an additional 10 years of Spare part supply for the Train solution in accordance with the conditions of the contract. 2) Additional package of Components for the Technical installation Lokaltog is entitled to order an additional package of Components in accordance with the conditions of the contract.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed15 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerLokaltog has decided to cancel the tender procedure. This is due to errors in the contract notice, which can only be remedied by cancellation and a subsequent publication of a new tender.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPrice
BeskrivelsePrice is evaluated as the tender’s “total evaluation price”, which is the sum of the total prices stated in Appendix 4.1, Appendix 4.2, and Appendix 4.3.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnFunctionality
BeskrivelseLokaltog will make an overall evaluation of the sub-criterion “functionality” based on the Tenderer’s description in Appendix 3. Reference is made to the tender conditions clause 19.2, where the specific evaluation parameters are stated.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnQuality
BeskrivelseLokaltog will make an overall evaluation of the sub-criterion “quality” based on the Tenderer’s description in Appendix 3. Reference is made to the tender conditions clause 18.2, where the specific evaluation parameters are stated.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganization of the project
BeskrivelseWhen assessing this element, Lokaltog will conduct an overall evaluation of the extent to which the proposed organization and staffing provide an optimal framework for the execution of the project. Reference is made to the tender conditions clause 20.2, where the specific evaluation parameters are stated.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenLokaltog A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAfgørelse truffet af køber om ikke at imødekomme en tilbudsgivers klage over tildelingen på grund af tekniske eller proceduremæssige fejl
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnLokaltog A/S
Registreringsnummer26 15 90 40
PostadresseThistedgade 10
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedNiels Kristian Juhl
Telefon60751964
Internetadressehttps://www.lokaltog.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID55441a5e-b63c-4e23-a1b7-be0847b2ad2a  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen24/09/2025 07:40:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)24/09/2025 07:55:48 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer627494-2025
EUT-S-nummer184/2025
Offentliggørelsesdato25/09/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer