« Tilbage til oversigten over alle licitationer


191/2025
653300-2025 - Resultater
Danmark – Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald – Udbud af renovationsydelser
OJ S 191/2025 06/10/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRegion Nordjylland
Køberens retlige statusRegional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetSundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af renovationsydelser
BeskrivelseRegion Nordjylland udbyder indsamling af kildesorteret affald, farligt affald og klinisk risikoaffald på 2 delkontrakter. Der ønskes en 4-årig kontrakt med mulighed for forlængelse i op til 2 år. Tilbudsgiveren er forpligtet til indsamle affald og udleje containere til opfyldelse af regionens behov for affaldshåndtering, som det måtte være på et givent tidspunkt i kontraktens løbetid. Tilbudslisten i Kontraktbilag 3 afspejler regionens forventede behov ved kontraktens driftsstart. Dette behov kan løbende ændre sig i kontraktens løbetid som følge af omstruktureringer, nye regler for kildesorteringer, lokationer der kommer til eller omvendt eller nye behov.
Identifikator for procedurenf43a397d-6904-447e-acbd-9115ff35b9e9
Tidligere bekendtgørelseea0a3fbc-3179-498e-b702-9be8b2804c99-01
Intern IDU421-23
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald, 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald, 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseNiels Bohrs Vej 30  
ByAalborg Ø
Postnummer9220
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms42 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelKildesorteret affald
BeskrivelseRegion Nordjylland udbyder indsamling af kildesorteret affald en 4-årig kontrakt med mulighed for forlængelse i op til 2 år. Tilbudsgiveren er forpligtet til indsamle affald og udleje containere til opfyldelse af regionens behov for affaldshåndtering, som det måtte være på et givent tidspunkt i kontraktens løbetid. Tilbudslisten i Kontraktbilag 3 afspejler regionens forventede behov ved kontraktens driftsstart. Dette behov kan løbende ændre sig i kontraktens løbetid som følge af omstruktureringer, nye regler for kildesorteringer, lokationer der kommer til eller omvendt eller nye behov.
Intern ID1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald, 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald, 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed6 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKontrakten kan forlænges 2 gange, hver gang med op til 12 måneder.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.7.
Strategiske udbud
Udbuddet falder ind under anvendelsesområdet for Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/33/EF (direktivet om renere køretøjer)
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnØkonomi
BeskrivelseDen samlede evalueringstekniske pris jf. Kontraktbilag 3
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMiljø
BeskrivelseMiljø vurderes ud fra de konkurrencekrav, der i henhold til angivelserne i Kontraktbilag 2B, specifikt angår Miljø
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnSocial bæredygtighed
BeskrivelseInklusion af underrepræsenterede grupper i arbejdsmarkedet. Leverandøren skal aktivt fremme social bæredygtighed ved at inkludere underrepræsenterede grupper i arbejdsstyrken til opfyldelse af kontrakten. Dette kan f.eks. omfatte socialt udfordrede, personer med funktionsnedsættelser, langtidsledige, eller andre, der oplever barrierer for beskæftigelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Oplysninger om klagefrister: Præcise oplysninger om klagefrist(er): • - Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. • - Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. o - Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. • - Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. • - Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. • - Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). • - Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelFarligt affald (1)
BeskrivelseRegion Nordjylland udbyder indsamling af farligt affald og klinisk risikoaffald på en 4-årig kontrakt med mulighed for forlængelse i op til 2 år. Tilbudsgiveren er forpligtet til indsamle affald og udleje containere til opfyldelse af regionens behov for affaldshåndtering, som det måtte være på et givent tidspunkt i kontraktens løbetid. Tilbudslisten i Kontraktbilag 3 afspejler regionens forventede behov ved kontraktens driftsstart. Dette behov kan løbende ændre sig i kontraktens løbetid som følge af omstruktureringer, nye regler for kildesorteringer, lokationer der kommer til eller omvendt eller nye behov.
Intern ID2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald, 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald, 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed6 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKontrakten kan forlænges 2 gange, hver gang med op til 12 måneder.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnØkonomi
BeskrivelseDen samlede evalueringstekniske pris jf. Kontraktbilag 3
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMiljø
BeskrivelseMiljø vurderes ud fra de konkurrencekrav, der i henhold til angivelserne i Kontraktbilag 2B, specifikt angår Miljø.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnSocial bæredygtighed
BeskrivelseInklusion af underrepræsenterede grupper i arbejdsmarkedet. Leverandøren skal aktivt fremme social bæredygtighed ved at inkludere underrepræsenterede grupper i arbejdsstyrken til opfyldelse af kontrakten. Dette kan f.eks. omfatte socialt udfordrede, personer med funktionsnedsættelser, langtidsledige, eller andre, der oplever barrierer for beskæftigelse.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Præcise oplysninger om klagefrist(er): • - Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. • - Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. o - Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. • - Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. • - Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. • - Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). • - Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRegion Nordjylland
Registreringsnummer29190941
AfdelingØkonomi
PostadresseNiels Bohrs Vej 30
ByAalborg Ø
Postnummer9220
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedAnni Clemensen
Telefon+45 23998769
Internetadressehttps://rn.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer1003407831
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDa6126e1d-8d21-4736-be1c-7e365b430d3a  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen02/10/2025 11:09:58 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)03/10/2025 10:01:13 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer653300-2025
EUT-S-nummer191/2025
Offentliggørelsesdato06/10/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer