« Tilbage til oversigten over alle licitationer


194/2025
661697-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med landmåling – Landinspektørydelser 2025
OJ S 194/2025 09/10/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnNexel A/S
E-maillrosb@andel.dk
Køberens retlige statusEnhed med særlige eller eksklusive rettigheder
Den ordregivende enheds aktiviteterElektricitetsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelLandinspektørydelser 2025
BeskrivelseNexel A/S med cvr. nr. 20214414 er en specialiseret servicevirksomhed inden for elforsyning. Det er Ordregivers opgave at sikre drift og vedligehold samt udbygning af elnettet, så elforsyningen til Østdanmark (ekskl. Bornholm) er sikker, stabil og med færrest mulige strømafbrydelser. Den grønne omstilling kræver store investeringer i elnettet, og Nexel A/S står overfor en betydelig vækst i reinvesterings- og nyinvesteringsprojekter. Den udbudte rammeaftale regulerer samarbejdet mellem Rådgiver og Bygherre om levering af en række ydelser indenfor landinspektør ydelser som Nexel kan tildele Rådgiveren. Rammeaftale gælder for landinspektør ydelser i hele Nexel’s arbejdsområde. Udbuddet er baseret på en rammeaftale med én (1) leverandør. Den leverandør, der har afgivet tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet, bliver tildelt rammeaftalen. Områderne indenfor landinspektør ydelser er: Projektleder, projektkoordinator, landinspektør, plankonsulent, jurist, tinglysningsspecialist, kort- og landmålingstekniker, IT/GIS konsulent og teknisk designer og studentermedhjælp.
Identifikator for proceduren37da8818-63a0-443a-94f2-9a760cfbf903
Intern IDLandinspektørydelser 2025
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenProceduren for udbuddet er "udbud med forhandling", hvor Ordregiver har mulighed for at foretage tildeling på baggrund af det indledende tilbud: Forhandlingsprocedure: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud eller eventuelle efterfølgende indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne, der deltager i hele udbudsforretningen og afleverer et endeligt konditionsmæssigt tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne samt bilag B til udbudsbetingelserne.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71353000 Tjenesteydelser i forbindelse med landmåling
Supplerende klassifikation (cpv): 71311300 Rådgivning i forbindelse med infrastruktur, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerYdelser skal udføres i følgende områder: NUTS-koder: DK01 og DK02.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms27 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerTilbudsgiver skal indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nævnte forhold, jf. bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester (herefter Implementeringsbekendtgørelsen”) § 12. Tilbudsgiveren kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske og/eller økonomiske kapacitet for at opfylde de egnethedskrav, der er anført i denne bekendtgørelse. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for Tilbudsgiveren, skal underskrive en støtteerklæring, jf. nærmere herom i udbudsbetingelserne. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Tilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 stk. 1 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2. Inden tildelingsbeslutningen skal den Tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 150-155, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 12. I henhold til udbudslovens § 152, stk. 4, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 12 kan en Tilbudsgiver, der er optaget på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. udbudslovens § 156, forelægge Ordregiveren et certifikat for optagelse udstedt af den kompetente myndighed. Dette certifikat træder i stedet for dokumentationen, der er nævnt i §§ 153-155, 157 og 158. 1. og 2. pkt. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra ansøgere og Tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
Direktiv 2014/25/EU - Forsyningsvirksomhedsdirektivet (direktiv 2014/25/EU) er implementeret i dansk ret ved bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester (bekendtgørelse nr. 1078 af 29. juni 2022), der tillige indeholder supplerende bestemmelser.
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
KorruptionTilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 2, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1, medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2.
SvigTilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 3, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1, medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeTilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 5, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1, medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2.
Deltagelse i en kriminel organisationTilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 1, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1, medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetTilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 4, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1, medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelTilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 6, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1, medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelLandinspektørydelser 2025
BeskrivelseNexel A/S med cvr. nr. 20214414 er en specialiseret servicevirksomhed inden for elforsyning. Det er Ordregivers opgave at sikre drift og vedligehold samt udbygning af elnettet, så elforsyningen til Østdanmark (ekskl. Bornholm) er sikker, stabil og med færrest mulige strømafbrydelser. Den grønne omstilling kræver store investeringer i elnettet, og Nexel A/S står overfor en betydelig vækst i reinvesterings- og nyinvesteringsprojekter. Den udbudte rammeaftale regulerer samarbejdet mellem Rådgiver og Bygherre om levering af en række ydelser indenfor landinspektør ydelser som Nexel kan tildele Rådgiveren. Rammeaftale gælder for landinspektør ydelser i hele Nexel’s arbejdsområde. Udbuddet er baseret på en rammeaftale med én (1) leverandør. Den leverandør, der har afgivet tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet, bliver tildelt rammeaftalen. Områderne indenfor landinspektør ydelser er: Projektleder, projektkoordinator, landinspektør, plankonsulent, jurist, tinglysningsspecialist, kort- og landmålingstekniker, IT/GIS konsulent og teknisk designer og studentermedhjælp.
Intern IDLandinspektørydelser 2025
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71353000 Tjenesteydelser i forbindelse med landmåling
Supplerende klassifikation (cpv): 71311300 Rådgivning i forbindelse med infrastruktur, 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerYdelser skal udføres i følgende områder: NUTS-koder: DK01 og DK02.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed5 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser3
Yderligere oplysninger om fornyelserOrdregiver kan forlænge rammeaftalen med 12 måneder op til 3 gange.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms27 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi40 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)nej
Yderligere oplysningerTilbudsgiver skal indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nævnte forhold, jf. bekendtgørelse om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester (herefter Implementeringsbekendtgørelsen”) § 12. Tilbudsgiveren kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske og/eller økonomiske kapacitet for at opfylde de egnethedskrav, der er anført i denne bekendtgørelse. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske og/eller økonomiske kapacitet til rådighed for Tilbudsgiveren, skal underskrive en støtteerklæring, jf. nærmere herom i udbudsbetingelserne. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Tilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 stk. 1 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde medmindre Tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 2. Inden tildelingsbeslutningen skal den Tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 150-155, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 12. I henhold til udbudslovens § 152, stk. 4, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 12 kan en Tilbudsgiver, der er optaget på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. udbudslovens § 156, forelægge Ordregiveren et certifikat for optagelse udstedt af den kompetente myndighed. Dette certifikat træder i stedet for dokumentationen, der er nævnt i §§ 153-155, 157 og 158. 1. og 2. pkt. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra ansøgere og Tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste.
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumGenerel årlig omsætning
BeskrivelseAnsøger skal indgive det fælles europæiske udbudsdokument (herefter ESPD) med angivelse af følgende oplysninger: - Ansøgers samlede årsomsætning i de to seneste disponible regnskabsår. Ansøger kan i dette udbud basere sig på andre aktørers økonomiske og/eller finansielle formåen for at opfylde egnethedskravene. Den/de aktør(er), der stiller sin økonomiske og/eller finansielle formåen til rådighed for ansøgeren], skal underskrive en støtteerklæring, jf. nærmere herom i udbudsbetingelserne. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Baserer ansøger sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen i relation til opfyldelse af minimumskrav til egnethed, jf. ovenfor, kræver ordregiver, at ansøger og de pågældende enheder hæfter solidarisk for kontraktens gennemførelse. ESPD fungerer som et foreløbigt bevis for, at ansøger opfylder minimumskrav til egnethed i relation til økonomisk og finansiel kapacitet. Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for, at oplysningerne i ESPD er korrekte. Når ordregiver forlanger det, skal der fremlægges følgende dokumentation for økonomisk og finansiel kapacitet: Erklæring om virksomhedens samlede omsætning i de to seneste disponible årsrapporter/årsregnskaber, afhængig af hvornår virksomheden blev etableret eller startede sin virksomhed, hvis tallene for denne omsætning foreligger. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) skal oplysningerne i de to seneste disponible årsrapporter/årsregnskaber afgives for hver af de deltagende virksomheder i sammenslutningen. Baserer virksomheden sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen (f.eks. et moder-, søsterselskab eller en underleverandør), skal oplysningerne ligeledes afgives for disse enheder. Minimumskrav: Som minimumskrav kræves en samlet årlig omsætning på mindst DKK 75 mio. i hvert af de to seneste disponible årsrapporter/årsregnskaber. Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders formåen, beregnes omsætningen som ansøger og disse andre enheders samlede omsætning i hvert af de to seneste disponible årsrapporter/årsregnskaber. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) beregnes omsætningen som virksomhedernes samlede omsætning i hver af de to seneste disponible årsrapporter/årsregnskaber. Oplysningerne angives i ESPD afsnit IV.B.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren

KriteriumTilmelding i et relevant professionelt register
BeskrivelseAnsøger skal indgive ESPD med angivelse af følgende oplysninger: Registrering i Landinspektørregisteret hos Geodatastyrelsen. Minimumskrav: For at være egnet til at give at afgive konditionsmæssig ansøgning skal ansøger opfylde Ordregivers minimumskrav om at være registreret i Landinspektørregisteret hos Geodatastyrelsen på tidspunktet for afgivelse af endeligt tilbud. I henhold til implementeringsbekendtgørelsens § 12 finder udbudslovens § 151 anvendelse, hvorefter tilbudsgivere skal aflevere dokumentation for, at tilbudsgiveren er egnet udøvelse af det pågældende erhverv, jf. § 141, stk. 2. Som følge heraf indhenter ordregiveren dokumentation inden tildeling af rammeaftalen.

KriteriumReferencer på specificerede tjenester
BeskrivelseAnsøger skal indgive ESPD med angivelse af følgende oplysninger: En liste over den betydeligste sammenlignelige ydelse inden for Forsyningsvirksomheder (fx el, gas og fjernvarme) og for hvert af nedenstående oplistede hovedydelser/kategorier, som ansøger har udført i løbet af de sidste 3 år inden ansøgningsfristen: • Projektleder • Projektkoordinator • Landinspektør • Plankonsulent • Jurist • Tinglysningsspecialist • Kort- og landmålingstekniker • IT / GIS konsulent • Teknisk designer • Studentermedhjælper Kun referencer, der vedrører ydelser, som er udført på tidspunktet for ansøgningstidspunktet, vil blive tillagt betydning ved vurdering af, om minimumskravene til teknisk og faglig kapacitet er opfyldt, jf. nedenfor. Hvis der er tale om en igangværende opgave, er det således alene den del af ydelserne, der allerede er udført på ansøgningstidspunktet, som vil indgå i vurderingen af referencen. Hver reference bedes indeholde en kort beskrivelse af den udførte leverance. Beskrivelsen af leverancen bør indeholde en klar beskrivelse af, hvilke ydelser, leverancen vedrørte, samt ansøgers rolle(r) i udførelsen af leverancen. Endvidere skal referencen indeholde den økonomiske værdi af leverancen (beløb), dato for leverancen samt navn på kunden (modtager). Ved angivelse af dato for leverancen bedes ansøger angive datoen for leverancens påbegyndelse og afslutning. Er dette ikke muligt, f.eks. fordi ydelserne er udført løbende i henhold til en rammeaftale, bedes ansøger i beskrivelsen af leverancen angive, hvordan datoen er angivet. Der kan maksimalt angives én (1) reference for hver kategori, uanset om ansøger er en enkelt virksomhed, om ansøger baserer sig på andre enheders tekniske formåen, eller om der er tale om en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium). Såfremt der angives mere end én (1) reference, vil der alene blive lagt vægt på den nyeste reference. Referencer herudover vil blive set bort fra. Såfremt det ikke kan afgøres, hvilken reference, der er den nyeste reference, bliver referencen udvalgt ved lodtrækning. En reference kan dække flere hovedydelser/kategorier. I det tilfælde skal det fremgå tydeligt, hvilke hovedydelser/kategorier den pågældende reference skal anvendes til. Ansøger kan i dette udbud basere sig på andre aktørers tekniske og/eller faglige formåen for at opfylde egnethedskravene, herunder til brug for udvælgelsen. Den/de aktør(er), der stiller sin tekniske- og/eller faglige formåen til rådighed for ansøgeren, skal underskrive en støtteerklæring, jf. nærmere herom i udbudsbetingelserne. Skabelonen fremgår som bilag til udbudsbetingelserne. Baserer ansøger sig på andre enheders uddannelsesmæssige og faglige kvalifikationer eller faglige erfaringer vedrørende udførelsen af konkrete dele af ydelserne, som kontrakten omfatter, skal de konkrete dele af ydelserne under kontrakten udføres af den enhed, som ansøger baserer sig på. Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge dokumentation for, at oplysningerne i ESPD er korrekte. Ved krav om angivelse af referencer: Ansøger vil ikke blive afkrævet yderligere dokumentation for teknisk og faglig kapacitet. Dog forbeholder ordregiver sig ret til at kontakte ansøger eller den i referencen angivne kunde med henblik på at få attesteret oplysningerne om referencen, herunder de for referencen angivne tidspunkter. I tilfælde af, at der er mere end 3 kvalificerede ansøgere, bliver der gennemført en udvælgelsesproces for at prækvalificere op til 3 ansøgere. Begrænsningen af ansøgere, der inviteres til at afgive tilbud, bliver fastsat ud fra en vurdering af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de mest relevante leverancer i forhold til de udbudte hovedydelser/kategorier Begrebet "mest relevante referencer" henviser til, 1) i hvor høj grad referencerne tilsammen dokumenterer erfaring med levering af ydelser, der er sammenlignelige med de udbudte hovedydelser/kategorier og 2) referencernes økonomiske værdi hvor jo højere værdi jo bedre. Hovedydelserne/kategorierne: Projektleder, projektkoordinator, plankonsulen, jurist, kort- og landmålingstekniker, IT / GIS konsulent, teknisk designer, studentermedhjælper vægtes positivt ved vurdering af de mest relevante referencer Hovedydelserne/kategorierne: Tinglysningsspecialist og Landinspektør vægtes særligt positivt ved vurdering af de mest relevante referencer.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren1
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren3
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePrisen vurderes ud fra Udbudsbetingelsernes Bilag A pkt. 1.1.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi80,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnCV'er
BeskrivelseKvaliteten af CV'er vurderes ud fra Udbudsbetingelsernes Bilag A pkt. 1.2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse06/11/2025 22:59:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Oplysninger, der kan suppleres efter indgivelsesfristen er udløbet
Køberen kan beslutte, at alle manglende tilbudsrelaterede dokumenter kan indsendes senere.
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseEfter investeringsscreeningsloven (https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2021/842) skal økonomiske aktører, i) som er hjemmehørende uden for EU eller EFTA, eller ii) som er under kontrol af eller underlagt betydelig indflydelse som defineret i loven fra en virksomhed hjemmehørende eller en statsborger fra et land uden for EU eller EFTA, ansøge Erhvervsstyrelsen om tilladelse til at indgå en ”særlig økonomisk aftale” inden for en særligt følsom sektor eller aktivitet. Ordregiver vurderer, at indgåelse af rammeaftalen kan være omfattet af krav om tilladelse. Tilbudsgiver bør afklare, om ansøgers aftaleindgåelse vil være omfattet af et sådant krav. Se nærmere herom på https://erhvervsstyrelsen.dk/aftaler-omfattet-af-investeringsscreeningsloven.
Der kræves en fortrolighedsaftalenej
Retlig form, der skal antages af en gruppe af tilbudsgivere, der får tildelt en kontraktSåfremt rammeaftalen tildeles en sammenslutning af økonomiske aktører (f.eks. et konsortium), skal deltagerne i sammenslutningen påtage sig solidarisk hæftelse og udpege en fælles befuldmægtiget.
Oplysninger om finansiering og betalingBetalingsbetingelser: Betalingsbetingelser 30 dage. Forsikringsbestemmelse: Rådgiveren skal i hele Rammeaftalens og Rådgivers aftalers løbetid opretholde en sædvanlig professionel ansvarsforsikring inklusive erhvervsansvarsforsikring med en dækningssum på minimum kr. 10 millioner pr. skade/tab og i alt pr. år. Ansvarsbegrænsning: For den enkelte Rådgiveraftale er Parternes samlede erstatningsansvar begrænset til to (2) gange værdien af en Rådgiveraftale dog mindst kr. 2.500.000 for hver Rådgiveraftale. Bodsbestemmelse: Rådgiverens samlede betaling af dagbod kan højst udgøre 10 % af rådgiverens honorar. Dagbod beregnes med 0,12% pr. Dag.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Det maksimale antal deltagere1
Yderligere omfattede købereUdbuddet vedrører en rammeaftale med én (1) leverandør. Den leverandør som afgiver det tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet bliver tildelt rammeaftalen og dermed 100 % af omsætningen af alle indkøbsordrer afgivet under rammeaftalens løbetid. Indkøbsordrer under rammeaftalen vil blive tildelt ved direkte tildeling. Se udbudsbetingelserne for yderligere oplysninger.
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævn for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om håndhævelse af udbudsreglerne m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), glæder følgende friste for indgivelse af klager: Klager over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 6 måneder efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har afgivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen. 3) 12 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klagen indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i stand-still perioden, jf. lovens § 3, stk. 1. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i stand-still perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1. VI.3.3) Tjeneste, hvor der kan fås oplysninger om indgivelse af klager Officielt navn Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Center Offentlig Konkurrence Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35 By: Valby Postnummer2500 Land: Danmark (DK) Telefon: +45 41715000 Mailadresse: kfst@kfst.dk Internetadresse URL http://www.kfst.dk
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKlagenævn for udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenNexel A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineNexel A/S
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelseNexel A/S
Organisation, der behandler tilbudNexel A/S
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnNexel A/S
Registreringsnummer20144414
AfdelingNexel A/S
PostadresseTeknikerbyen 25
ByVirum
Postnummer2830
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedLars Rosbjerg
E-maillrosb@andel.dk
Telefon+45 70292900
Internetadressehttps://andel.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævn for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0003
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe4117b71-200c-4730-897b-33de51c6c055  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype17
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen07/10/2025 12:01:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)07/10/2025 14:30:41 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer661697-2025
EUT-S-nummer194/2025
Offentliggørelsesdato09/10/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer