
Arbejdstilsynet er helt til grin
Rejsearbejder.dk rejser voldsom kritik af loven om entreprenørstop. Arbejdstilsynet skal holde en byggeplads under observation i fire uger, før der skrides ind med entreprenørstop
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Foreningen Rejsearbejder.dk har rettet henvendelse til beskæftigelsesminister Ane Halsboe - Jørgensen (S) og Folketingets Beskæftigelsesudvalg med en advarsel om, at lovforslaget om ”Entreprenørstop på byggepladser og forhøjelse af bødeniveau” langtfra opnår sit formål, med hensyn til at nedsætte risikoen, for arbejdsulykker/dødsulykker.
Ifølge formanden for rejsearbejder.dk, Hans Erik Meyer, mangler lovforslaget revision af Arbejdsmiljøloven.
Under al kritik
Hans Erik Meyer påpeger, at der sker alt for mange arbejdsulykker, hvoraf en del skyldes materielle ulykker:
- Det fremgår af lovforslaget, at Arbejdstilsynet kan påbyde en entreprenør, der har indgået aftale med en bygherre om udførelse af arbejde på en byggeplads, at standse alt arbejde.
- Men det er under al kritik at Arbejdstilsynet i fire uger skal holde en byggeplads under observation, før der skrides ind med entreprenørstop… Derved forspildes chancen for at undgå alvorlige ulykker, mener rejsearbejder.dk.
Skal slide skoene op
Samtidig kalder Hans Erik Meyer det en ”skandale, at et entreprenørstop kræver, at ”entreprenøren og mindst en underentreprenør eller mindst to underentreprenører på byggepladsen i den periode, hvor Arbejdstilsynet har intensiveret sit tilsyn, har fået flere påbud fra Arbejdstilsynet om overtrædelse af arbejdsmiljølovgivningen:
- Med den paragraf vil Arbejdstilsynet være helt til grin og slide flere sko op for blot at konstatere, at arbejdsmiljøet overhovedet ikke har forbedret sig. Senere kan de så konstatere, at en dødsulykke er sket, påpeger formanden for rejsearbejder.dk.
Mange undtagelser
Han noterer videre, at undtagelsesparagraffer nærmest står i kø, for at arbejdet ikke skal stoppes straks:
- Det er grotesk og for lang en proces før, der skrides til, handling fra Arbejdstilsynet med et totalt entreprenør/underentreprenørstop.
- Det skal ske på et langt tidligere tidspunkt i sagsforløbet. Det er også uhørt med bødeloft, til firmaer med flere end 100 ansatte på kun 461,400 kroner, fastslår formanden for rejsearbejderne.