Facader i energisk lys
Facadeforskere, Aalborg Universitet og Art Andersen samler nøglepersoner i branchen til en konference i København om dynamiske facader
De kommende bygningsreglementer vil med skærpede krav til bygningers energiforbrug animere byggebranchen til at arbejde med dynamiske facader.
Det vurderer førende facadeforskere, som nu sammen med Aalborg Universitet og designvirksomheden Art Andersen samler nøglepersoner i branchen til en konference om dynamiske facader.
Konferencen, der finder sted i København den 22. september 2015, er målrettet førende aktører i byggebranchen, som arbejder professionelt med dynamiske facader, primært store arkitekthuse, bygningsejere og bygherrer. Formålet er at dele viden og erfaringer, så byggebranchen er opdateret, udrustet og parat til at tage næste, store skridt inden for energieffektivt byggeri.
Solceller er ikke nok
Byggebranchen og især arkitekter og bygningsejere bliver snart nødt til at tænke mindre i solceller og mere i dynamiske facader, hvis deres byggeprojekter i de kommende år skal leve op til BR15 og BR20. Det mener en af Danmarks førende facadeforskere hos Statens Byggeforskningsinstitut (SBi):
- Om få år er det ikke længere nok blot at installere solceller på taget for at imødekomme krav om ”energieffektivt” byggeri. Solcellerne må nærmest betragtes som en nødløsning. De skaber rigtigt nok bæredygtig energi, men kun når solen skinner.
- Solcellerne reducerer ikke energiforbruget, og det er i virkeligheden det, der er brug for. Her vil dynamiske facader blive vejen frem, siger Kjeld Johnsen, som er civilingeniør og seniorforsker ved SBi Aalborg Universitet København og har arbejdet med energi, indeklima og lys i mange år.
Behov for bred indsigt
Konferencen i København den 22. september henvender sig primært til førende aktører i byggebranchen, som arbejder professionelt med dynamiske facader, primært store arkitekthuse, bygningsejere og bygherrer.
Formålet er at samle nøglepersoner på området for at stille skarpt på dynamiske facader og svare på spørgsmål såsom: Hvad er fordelene? Er byggeindustrien klar? Hvordan påvirker vi udviklingen? Vil bygherrer investere i dynamiske facader? Hvad gør man i udlandet?
En lang række oplægsholdere og førende arkitektvirksomheder kommer for at dele viden og erfaringer bl.a. omkring udvalgte dynamiske facadeprojekter i Europa, avancerede facadeprojekter i projekteringsfasen og allerede udførte danske projekter. Deltagerne på konferencen får også indsigt i den seneste forskning på området fra førende facadeeksperter fra praksis og fra AAU.

Konferencen i København den 22. september henvender sig primært til førende aktører i byggebranchen, som arbejder professionelt med dynamiske facader
Funktion og æstetik
Art Andersen, som bl.a. står bag facadesystemet Energy Frames, er en af arrangørerne bag konferencen, og business developer i Art Andersen, Michael Felthaus, håber at se mange arkitekter og bygningsejere til konferencen:
- Det er jo dem, som lige nu står med de største udfordringer, og derfor vi vil gerne gøre en ekstra indsats for, at de ser så mange facetter af dynamiske facadeløsninger som muligt. Forhåbentlig vil flere få øjnene op for de mange funktionelle og æstetiske muligheder, intelligente facadesystemer tilbyder, så vi kan sikre, at der bygges endnu flere velfungerende projekter, siger han.
-cmn