HSHansen vinder facadeudbud i Herlev
Med vinderbuddet på lukningsentreprisen og facadedelen på Ny Herlev Hospital føjer HSHansen endnu et markant, arkitektonisk og smukt byggeri til referencelisten
Rådgiverkonsortiet bag den forestående udbygning af Herlev Hospital, der består af Henning Larsen Architects, Friis & Moltke, Brunsgaard & Laursen Arkitekter, Orbicon, Norconsult, NNE Pharmaplan og SLA, har netop valgt sin første samarbejdspartner på entreprenørsiden.
Det flotte arkitektoniske byggeri får i alt 28.000kvm facader og 16.000kvm tag, og denne lukningsentreprise på samlet ca. 150 mio. kr. har HSHansen netop vundet i udbud. Totalt set er den samlede ordrebeholdning hos lukningsentreprenøren nu ca. 550 mio. kr.
Med Herlev Hospital føjer HSHansen endnu et markant, arkitektonisk og smukt byggeri til referencelisten.
Kendetegnende for de mange vundne sager er, at det ikke er ”standardbyggerier”, men derimod individuelle projekter med mange fine detaljer og høj kvalitet rent arkitektonisk. Det stiller store krav til entreprenøren at kunne efterleve specifikationerne på entrepriserne.
Nyt Hospital Herlev som blandt andet består af Akuthospital samt Kvinde-Barn-Center skal sikre borgerne de bedst mulige tilbud. Derfor samler man her en række funktioner og specialister. Det samlede byggeri er fordelt ud på en række entreprenører og leverandører udover HSHansen a/s.
- Vi er meget glade og stolte over at have vundet denne entreprise på Nyt Hospital Herlev. Der ligger mange timer i vores organisation og det er fantastisk at være kommet i mål med den endelige kontrakt. Vi ser frem til opgaven og til at udføre lukningsentreprisen til bygherres fulde tilfredshed, siger Jesper Madsen, der er salgs – og marketingschef hos HSHansen a/s.
HSHansen starter på byggepladsen december 2016 og forventer aflevering af lukningsentreprisen foråret 2019.
Med endnu et vundet udbud på endnu et markant projekt fortsætter HSHansen med at markere sig som en af Europas dygtigste lukningsentreprenører.
-cmn