Nyt PFA-kollegie får fjordudsigtIll.: Arkitema Architects.

Nyt PFA-kollegie får fjordudsigt

Det andet af i alt fire kommende PFA Kollegier i hele landet har nu fundet sin placering Aalborg, hvor der bliver plads til 220 studerende

Som et led i markeringen af PFA's 100-års fødselsdag i 2017 besluttede pensionsselskabet at bygge fire nye kollegier i landets største studiebyer København, Odense, Aalborg og Aarhus.
 
I 2018 begyndte byggeriet af det første kollegie i Odense, og nu er turen kommet til Aalborg, hvor studerende i den nordjyske havneby og omegn kan glæde sig til flere hundrede nye studieboliger på en attraktiv placering på Lindholm Brygge 35 lige ud til Limfjorden.
 
Ejendomsdirektør i PFA Michael Bruhn ser frem til at påbegynde ombygningen af den nuværende kontorbygning til et kollegie med fokus på fællesskab, bæredygtighed og et stærkt studiemiljø:

- Flere og flere unge mennesker vælger at læse på ungdoms- og videregående uddannelser. Det er meget positivt, men det skaber også pres på boligmassen efter egnede boliger i større byer som Aalborg, der kan betales på et studiebudget. Vi ser meget frem til at påbegynde byggeriet af moderne og attraktive studieboliger her på denne skønne placering på Lindholm Brygge, siger Michael Bruhn.
 
PFA's kommende kollegie i Nørresundby, Aalborg, ventes at være færdigt og klar til indflytning i april 2020.

En attraktiv studieby
Michael Bruhn understreger, at kollegiet bliver beliggende i grønne omgivelser helt ud til vandkanten ved Limfjorden, og samtidig er der kun 5-10 minutter på cykel til Aalborg centrum og byens mange uddannelsestilbud. Som med de øvrige PFA Kollegier er kollegiet i Aalborg bygget med fokus på at skabe rammer om både fællesskab og tid til individuel fordybelse.
 
Alle værelser har eget bad og toilet, men der er fælles køkkener og dertil kommer en række andre fælles faciliteter såsom læsesal og fitnessrum. Kollegiet kommer til at rumme i alt 220 værelser på 13-26 m2, og oveni kommer fællesarealerne.  
 
Også byens borgmester ser frem til det nye kollegie:

- Vi oplever en fantastisk vækst og udvikling i Aalborg især takket være de mange studerende, der vælger Aalborg som ramme for deres uddannelse. De unge giver byen en særlig stemning af højt humør, håbefuldhed og mod på fremtiden. Derfor gør vi rigtig meget for, at Aalborg skal være en attraktiv studieby, og vores by har gennem de seneste år gennemgået en fantastisk udvikling på netop den konto, siger Aalborgs borgmester Thomas Kastrup-Larsen.
 
Alle PFA's fire kommende kollegier bliver opført med fokus på bæredygtighed ift. både materialer og energiforbrug, og kollegiet i Aalborg skal således certificeres med DGNB-sølv. PFA ejer i forvejen bygningen, der på nuværende tidspunkt står tom. Ombygningen går i gang snarest.  
 
PFA's 1,2 mio. pensionskunder vil med fortrinsret kunne opskrive deres børn og børnebørn til et værelse.        

-kj

16/1 2019