10 års jubilæum: Bygherrerne kæmper videre

10 års jubilæum: Bygherrerne kæmper videre

Bygherreforeningen kræver høj kvalitet, mangelfrie afleveringer, produktivitetsfremmende byggeproces samt aftaleforhold med sammenhæng og konsekvens

På et temamøde på onsdag den 21. oktober præsenterer Bygherreforeningen sit 10 års jubilæumsskrift og resultaterne fra et projekt om kompetenceudvikling for bygherrens projektledere. Fælles for publikationerne er diskussionen af bygherrens fremtidige rolle, hvor der stadig er meget at kæmpe for.

Udover historien om foreningens stiftelse og etablering fortælles i jubilæumsskriftet også om de udviklingsspor, som har kendetegnet den professionelle bygherrerolle gennem de seneste ti år. Udviklingssporene er f.eks. kampen for kvalitet i byggeriet, bevægelsen mod opfyldelse af brugernes behov samt ønsket om en ændret organisering og bedre samarbejde i byggeprocessen.

- Budskaberne i jubilæumsskriftet giver os et solidt rygstød for at være med til at drive udviklingen i byggeriet de kommende år. Flere af de mærkesager, der førte til etableringen af foreningen tilbage i 1999 er stadig sørgeligt aktuelle for de professionelle bygherrer i dag.

Vi må insistere på høj kvalitet med mangelfrie afleveringer, en værdiskabende og produktivitetsfremmende byggeproces samt aftaleforhold med sammenhæng og konsekvens, siger. Henrik L. Bang, direktør i Bygherreforeningen.

”fortsættes…”

I jubilæumsskriftet er der også nogle fremtidsscenarier for bygherrerollen, som f.eks. evaluering og benchmarking, satsning på konkurrencestrategier og økonomistyring samt en langt mere bredspektret tilgang til energieffektivitet og bæredygtighed. Der nævnes derudover en række nye områder, hvor bygherrerne kan presse på for at skubbe til udviklingen i byggeret.

- Bygherrerne skal eksempelvis være med til at skabe bedre processer i de helt tidlige faser frem til programmeringen, udnytte mulighederne i industrialisering og digitalisering eller f.eks. gå i clinch med forsyningsselskaber og politikere for at skabe bedre incitamenter for energieffektivisering. Mulighederne for at påvirke tingene er gode, da Bygherreforeningens medlemmer med de nuværende konjunkturer står stærkt i forhold til at stille krav til samarbejdspartnerne i byggeriet, siger Henrik L. Bang.

Samtidig med offentliggørelsen af jubilæumsskriftet præsenterer Bygherreforeningen også en rapport og en folder på baggrund af et projekt om projektlederrollen i bygherrevirksomheder. Selvom der længe har været talt om bygherren som forandringsagent, er det nu første gang, at der sættes spot på de daglige beslutningstagere hos de professionelle bygherrer. Projektet peger således på, hvilke kompetencebehov og udviklingsmuligheder projektlederne har brug for.

Udviklingschef i Bygherreforeningen Hanne Ullum siger om projektet:

- Det har været et fantastisk spændende udviklingsprojekt, som har givet et unikt indblik i projektledernes arbejdsgange og udfordringer. Vi vil bruge resultaterne til at hjælpe bygherrerne med at blive bedre til at analysere kompetenceprofiler på såvel individ-, projekt- og virksomhedsniveau.

Desuden arbejder vi med at tilbyde vores medlemmer modulopbyggede kursusforløb som overbygning på de efteruddannelsesaktiviteter, vi allerede gennemfører.

Både jubilæumsskriftet og projektet om projektlederrollen i bygherrevirksomheder er gennemført med støtte fra BoligfondenKuben www.boligfonden.

tøtte

Læs jubilæumsskriftet ”Udvikling af Bygherrerollen 1999-2009” her…

”Bygherrens Kompetencer- et fremtidsbillede” Læs folderen her…

Projektlederrollen i bygherrevirksomheder- kompetencebehov og udviklingsmuligheder. Læs rapporten her…

19/10 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød