Anlægsgartner udvider på Fyn

Anlægsgartner udvider på Fyn

Da OK grøn anlæg fra Borup på Midtsjælland vandt pasningen af 181 fodboldbaner på Fyn, havde de intet på øen. Men det var heller ikke det vigtigste for Odense Kommune

Da OK grøn anlæg as fra Borup på Midtsjælland i foråret 2012 vandt entreprisen på pasningen af 181 boldbaner fordelt på 52 anlæg og 245 ha i Odense Kommune, havde firmaet ikke en mand eller maskine på Fyn.

Det vigtigste for Odense Kommune var imidlertid at få en entreprenør, der havde referencerne i orden og havde vist, at de ledelsesmæssigt magtede en opgave i denne klasse. Det havde OK grøn anlæg bevist gennem store plejeentrepriser for en række sjællandske kommuner.

– Det er klart, at prisen skal være i orden, men de ledelsesmæssige ressourcer skal også være til stede, og så er vi meget bevidste om, hvordan vi vil have opgaverne løst og stiller krav om det, forklarer Christina Hoff, der er parkforvalter i Park & Natur, Odense Kommune.

Nye maskiner og medarbejdere
OK grøn anlæg, vidste således præcis, hvilke maskiner, de skulle ud og anskaffe sig, for at kunne leve op til kravene. Fire nye traktorer monteret med syvleds cylinderklippere, der kan klippe i en bredde på op til 4,65 m ad gangen, blev indkøbt, og der blev ansat seks maskinførere. Starten var ikke uden udfordringer, for maskinerne var forsinket, og opgaven startede midt i højsæsonen, hvor græsset var i fuld vækst.

- Græsslåning på boldbaner er en af de mest krævende plejeopgaver, der findes, fordi der er så stor bevågenhed fra mange brugere. Man skal nok høre det, hvis der er noget galt. At OK grøn anlæg har styr på opgaven betyder, at vi i stedet for at bruge tilsynet på at kontrollere kvalitet og klippehøjde, kan bruge tiden konstruktivt på fremadrettede opgaver. Deres gode kommunikationen med brugerne, sparer os også for mange opringninger, fortæller Christina Hoff.

Fra seks til 20 mand på et år
OK grøn anlæg så opgaven som en mulighed for at etablere sig på Fyn og fik hurtigt etableret en plads og ansat flere medarbejdere. Direktør Kim Aaskov fra OK grøn anlæg fortæller:

- Entreprisen på boldbanerne til i alt 26,5 mio. kr. over fem år, var det, der skulle til, for at vi tog springet over Storebælt, og nu mander vi op, så snart der er nye opgaver i farvandet, fx er plejeopgaver for boligselskaber et af de områder, som virksomheden har meget stor ekspertise i, og som vi også gerne vil udvide med på Fyn. Vi har også en stor anlægsafdeling, så vi er klar til at byde på store anlægsprojekter for både offentlige og private virksomheder på Fyn.

OK grøn anlæg har allerede vundet flere opgaver fra Odense Kommune, nemlig entreprisen med vedligeholdelse af parker og grønne områder i Odense Nordvest og senest et par entrepriser med ukrudtsbekæmpelse og græsslåning langs veje og rabatter.

- jhn

6/5 2013
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød