Arbejdsplatforme med stor arbejdsradiusArbejdsplatforme fra VMC Pitzner opstillet på bygg

Arbejdsplatforme med stor arbejdsradius

EK Victoria A/S har benyttet en stribe arbejdsplatforme ved byggeri af firmadomicil i Solrød bl.a. til montage af vinduesbånd og facadebeklædning

En halv snes arbejdsplatforme har været i arbejde for de to søsterselskaber EK Victoria A/S og Entreprenørfirmaet Einar Kornerup A/S ved byggeri af nyt firmadomicil for OJD Trading i Solrød.

VMC Pitzner har leveret arbejdsplatformene til byggeriet, der omfatter 10.000 kvm administration og lager bl.a. med bånd af glas og træ på siderne og hen over taget på en del af byggeriet samt et trappetårn med granittrappe.

- Den store fordel ved anvendelse af arbejdsplatforme er, at vi kan arbejde over længere stykker, og vi kan endda bygge dem sammen, hvis én platform ikke række tilstrækkeligt, siger Tony Nielsen, der er formand hos EK Victoria A/S.

- Arbejdsplatformene kan ved brug af kontravægt stå uden forankring i facaden, samtidig med at der er monteret en kran i toppen af masten til at løfte materialer. Vi har været rigtigt glade for løsningen i Solrød, og samspillet med VMC Pitzner omkring flytning af platformene og forskellige justeringer har fungeret fint, siger Tony Nielsen.

”fortsætter…”

VMC Pitzner har leveret fem-seks enkeltplatforme og to dobbelt platforme. Ved montage på de specielle bånd af glas og træ på facader og hen over taget er anvendt op til fire platforme i samspil for at give den nødvendige arbejdsradius. Arbejdsplatformene kan forskydes, så der bliver et stort arbejdsområde.

Platformene kan manøvreres meget præcist. Det var der stort behov for, da bygherren var meget øm over et par flotte træer på byggepladsen, og platformene blev manøvreret på plads med kirurgisk præcision uden skade på træerne.

Ud over arbejdsplatforme fra VMC Pitzner har søsterselskabet i Pitzner Gruppen, AGJ Pitzner, ligeledes leveret letvogne og moduler til mandskabsfaciliteter og byggepladskontor i forbindelse med byggeriet for OJD Trading.

tøtte

13/5 2011
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød