Arkitekthæder til Kulturværftet i HelsingørFacaden i glas og tyndplader går godt i spænd med

Arkitekthæder til Kulturværftet i Helsingør

Kulturinstitutionen modtog Tyndpladegruppens pris og 100.000 kroner

Helsingørs nye kulturinstitution, Kulturværftet, der rummer bibliotek, museum, multifunktions-sale, konferencelokaler og café, blev i dag hædret med Tyndpladegruppens Arkitekturpris 2011 på 100.000 kroner.

Prisen, som nu er uddelt for tredje gang, er oprettet af Tyndpladegruppen, en sammenslutning af leverandører af tyndplader til byggeriet.

- Efter sin gennemgribende ombygning udtrykker den krystallinske, sejlinspirerede facade i glas og tyndplader på fornem vis en markant, moderne identitet, som går i dialog med det historiske havneområde, fremhævede Tyndpladegruppens formand, Lars Nørskov Pedersen, administrerende direktør i Muncholm A/S, da han motiverede valget af Kulturværftet som vinder af Arkitekturprisen.

En værdig eksponent

Den nye facade omslutter værftets robuste bygningsmasse i én rumlighed, som spiller flot sammen med byen og Kronborg, og skaber en oplevelsesrig helhed med sin forening af fortid, nutid og fremtid.

- Kulturværftet er en værdig eksponent for et vinderprojekt, hvor tyndplade indgår som en integreret del af en ny rumgitterkonstruktion i gammel bygning på en måde, så det ikke kan være anderledes, siger jurymedlem, Martin Keiding og fortsætter:

- Som en konkret del af havnerummet understøtter tyndpladen et stort byggeri, så det giver mening hele vejen igennem. Her er tyndplader ikke kun brugt som &overtøj& til bygningen; tyndpladen fungerer også som solafskærmning og giver byggeriet et æstetisk, arkitektonisk udtryk. Tilmed er montagen af tyndpladen gjort med meget stor omhu.

Tyndpladen skaber ifølge Martin Keiding en arkitektonisk virkning i fladen, og jo tættere på beskueren kommer, des flere detaljer træder frem, så man til sidst kan se, at tyndpladen er perforeret. Synsmæssigt lægger projektet sig til rette for beskueren.

Anders Tyrrestrup, arkitekt og partner i den århusianske tegnestue AART architects, som vandt den konkurrence, Helsingør kommune udskrev for at realisere Kulturværftet, og hvis værk nu er blevet præmieret, har da også netop villet skabe en egen, ny identitet for byggeriet og samtidig forholde sig til omgivelsernes historiske værdi og det gamle værftsområdes pragmatik.

- Det kan læses i de sejlformede formationer, hvormed vi integrerer bygningen i den maritime atmosfære, mens den bagved liggende hvide stålkonstruktion giver associationer til det industrielle og de hvide Storebælt-færger, værftet byggede i sin tid, siger Anders Tyrrestrup.

Fyldt med kontraster

For AART architects har det også været vigtigt, at Kulturværftet skulle pege fremad, og ved at spille på tyndpladefacadens lethed blev der skabt kontrast til de store eksisterende teglvoluminer. Lige så vigtigt var det, at hele bygningen kunne udformes, så den giver brugerne gode vilkår, oplevelser og gode udsigtsforhold.

Det er blandt andet opnået gennem facadens facettering og sektionsvise åbning mod udsigten til Sundet og Kronborg og de perforerede tyndpladers solafskærmende virkning mod byen og den dominerende solorientering, hvorved der også skabes et godt lys indendørs.

Tyndplader er derfor et bevidst valg af facademateriale, nævner Anders Tyrrestrup:

- De er lette at bearbejde, og fordi de kan skæres frit, giver anvendelsen af dem metodemæssig frihed, siger han og fortsætter:

- Vi har facetteret facaden og nedskaleret den, så den ikke fremstår som én stor flade, men danner et dynamisk forløb og bevæger sig ud og ind, med både sprødhed og kant, siger han.

At få skabt facadestrukturen har i særlig grad kostet blod, sved og tårer, fortæller Anders Tyrrestrup:

- Hele byggeriet er udført på et teknisk højt niveau og løsningen løfter sig højt over traditionelle løsninger. Tyndplade Arkitekturpris er en fantastisk anerkendelse af vores og vores gode bygherres vision, og så er vi har altid drømt om det en stor ære at få en sådan pris af kompetente fagfæller, forklarer han.

Også udenlands har facadestrukturen gjort indtryk. Kulturværftet har i London netop modtaget den fornemme britiske pris Structural Award.

Tyndpladegruppens Arkitekturpris:

Tyndpladegruppen er sponsor for en arkitekturkonkurrence

for anvendelse af tyndplader i et byggeprojekt opført i Danmark.

Formålet er at belønne fremragende arkitektonisk anvendelse af tyndplader.

Prisen uddeles hvert andet år i forbindelse med Dansk Ståldag, som holdes i november måned.

Kriteriet for at deltage i konkurrencen er, at projektet skal være opført i Danmark og være færdiggjort i perioden fra 1. september 2009 til indstillingsfristen den 1. september 2011.

Præfabrikerede tyndplader skal indgå som det overvejende i den del af arkitekturen, som ligger til grund for indstillingen

Juryens medlemmer:

• Tina Saaby, Stadsarkitekten i København

• Bjørn Nørgaard, Kunstner

• Ib Falkenfleth, Arkitekt

• Martin Keiding, Ark. MAA, og ansvarshavende redaktør på Arkitekten

• Jan Søndergaard, Prof. Kunstakademiet og partner i KHR A/S

• Eilif Svensson, Civ. ing, Adm. Dir. ES-Consult A/S

-tibu

24/11 2011
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød