Avanceret 3D-teknologi3D-teknologien bruges bl.a. til at projicere en ny

Avanceret 3D-teknologi

Teknologien snyder sanserne og skaber overraskende optiske illusioner ved at lægge en virtuel overflade på fysiske objekter

Medarbejdere på Center for Avanceret Visualisering og Interaktion, CAVI, Aarhus Universitet, har udviklet en 3D-teknologi, der sammensmelter den fysiske og den virtuelle verden på en ny måde.

Teknologien snyder sanserne og skaber overraskende optiske illusioner ved at lægge en virtuel overflade på fysiske objekter.

Den nye teknologi præsenteres for et internationalt publikum på den prestigefulde arkitekturbiennale i Venedig, der åbner den 29. august. Her indgår den i udstillingen ”Q&A: Urban Questions _ Copenhagen Answers”, der er det danske bidrag til biennalen.

Udstillingen præsenterer bl.a. arkitektgruppen BIGs nye ambitiøse byudviklingsplan for Storkøbenhavn. Planen vises i en syv-minutters 3D-præsentation, produceret af BIG, arkitektgruppen Kollision og CAVI. Ved hjælp af 3D-teknologien inviteres publikum på en visuel rejse gennem byudviklingen i den helt store skala frem til 2047.

”fortsætter…”

3D-teknologien bruges bl.a. til at projicere en ny digital overflade på en arkitekturmodel, helt konkret en enorm bro, der skal binde fingrene i Københavns oprindelige byudviklingsplan ”Fingerplanen” fra 1947 sammen i et kæmpemæssigt ”loop”.

- Vores system arbejder med lyssætning på en helt ny måde, forklarer Morten Lervig fra CAVI.

- I stedet for at belyse et objekt med traditionelle lamper og spots bygger vi en præcis digital kopi af objektet. Når vi projicerer denne model på det fysiske objekt får det et nyt digitalt lag, der smelter sammen med den fysiske overflade og skaber meget overbevisende optiske illusioner, oplyser Morten Lervig.

CAVI har tidligere anvendt teknologien til projektioner på runestenen Mejlbystenen på Randers Kulturhistoriske Museum og til udvikling af den dynamiske belysning af den danske pavillon ved Expo 2010 i Shanghai. En af de kommende anvendelser bliver en interaktiv projektion på statuen af Holger Danske på Kronborg med premiere i efterårsferien.

- 3D-præsentationen af byudviklingsplanen for Stor-København er første resultat af et nyt projekt, hvor vi i samarbejde med arkitektgruppen Kollision anvender teknologien i nye rumlige og arkitektoniske sammenhænge, forklarer Morten Lervig.

Avanceret teknologi

CAVI er et af de få steder i verden hvor man arbejder med disse teknologier. At projicere en virtuel 3D-model ud på et tilsvarende fysisk objekt kræver da også en vifte af avancerede tekniske kompetencer, bl.a. 3D-scanning, bearbejdning af 3D-modelformater, realtidsgrafik, 3D-modellering og teksturering og kalibrering af projektoroptik og projektorposition.

- Teknologien er bl.a. hjulpet frem af et kraftigt fald i prisen på projektorer, forklarer Morten Lervig.

- Og man kan sagtens forestille sig, at denne nye måde at arbejde med lyssætning på kommer til at brede sig fremover. Der er i hvert fald masser af potentiale inden for kultur, oplevelsesindustri og underholdning i teknologien, og her er vi kun lige begyndt at afdække mulighederne.

Q&A: Urban Questions _ Copenhagen Answers, Det officielle danske bidrag til den 12. Internationale Arkitekturbiennale i Venedig er kurateret og produceret af Dansk Arkitektur Center og sponsoreret af Kulturministeriet, Realdania, Statens Kunstfond, By & Havn, Carlsberg og Copenhagen X.

Projektet ”Avanceret 3D-projektion” er finansieret af iKraft-innovationspuljen under Vækstforum, Region Midtjylland.

tøtte

26/8 2010
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød