Begrænsning af byggefugt
Utilstrækkelig udtørring og utilsigtet opfugtning af byggematerialer kan medføre skimmelvækst.
De senere års eksempler på skimmelvækst i nybyggeri skyldes ofte, at byggematerialerne har været for fugtige i for lang tid under byggeperioden.
Årsagen er oftest mangelfuld planlægning af byggeprocessen – herunder tidsplaner med for kort tid afsat til udtørring, utilstrækkelig kontrol af fugtindhold i materialerne på afgørende tidspunkter, mangelfuld afdækning samt manglende tæthed på tag og facade.
Skimmelvækst kan være skjult – fx bag skabe og tapet – og konstateres ofte først, når bygningsbrugerne klager over lugt- eller helbredsgener.
Det nye BYG-ERFA blad ”Begrænsning af byggefugt – forebyggelse af skimmelvækst” (99) 09 12 31 sigter efter at øge opmærksomheden på uhensigtsmæssige fugtforhold i byggeprocessen. Erfaringsbladet kan bestilles som løsblad eller som en del af den digitale temamappe med 17 erfaringsblade om ”Byggefugt og udtørring”
Hold din byggetekniske viden ajour – tegn et BYG-ERFA abonnement.