Betonbyggerier i særklasse

Betonbyggerier i særklasse

Tre byggerier nomineret til In-Situ Prisen – SEB Bank, Nisbjerg Vandcenter og stibro i Rødovre

Et københavnsk firmadomicil, et midtjysk vandværk og en stibro i Rødovre er med i opløbet om den prestigefyldte In-situ Pris, som uddeles af Forskallingsgruppen og Dansk Betons Fabriksbetongruppe i Dansk Byggeri. Vinderen af prisen kåres den 22. marts i Aarhus på årets Bæredygtig Beton Konference.

In-situ støbt beton er beton støbt direkte på byggepladsen. Den prestigefyldte pris uddeles til personer eller firmaer, som har stået for smukt arbejde i in-situ støbt beton, eller som har gjort brugen af forskalling lettere eller mere spændende.

Årets nominerede er Lundgaard & Tranberg Arkitektfirma og E. Pihl & Søn for SEB Bank & Pensions kontordomicil ved Københavns Havn, A2 Arkitekterne og MT Højgaard for det rombeformede vandværk Nibsbjerg Vandcenter i Holstebro samt Claus Bjarrum Arkitekter og E. Pihl & Søn for en 200 meter lang stibro ved Hvidsværmervej i Rødovre.

- De tre meget forskellige byggerier understreger, at pladsstøbt beton er et drømmemateriale for arkitekter. Materialet giver en stor fleksibilitet og fantastiske muligheder for at arbejde med runde former og unikke overflader. Samtidig er det muligt at skabe store spændvidder og bjælkefri løsninger, hvilket giver stor frihed til at skabe slanke, lette konstruktioner, siger formand for bedømmelseskomitéen, associeret partner i Henning Larsen Architects, Signe Kongebro.

Sidste år vandt arkitekt Steven Holl fra Steven Holl Architects i New York og C. C. Contractor prisen for kunstmuseet HEART i Herning. Blandt de tidligere prisvindere er Foster + Partners og E. Pihl & Søn for Elefanthuset i Københavns Zoo samt Sophus Søbye Arkitekter og Frede Hansen & Co. Ringe for spejderhuset Hindemosehus ved Odense.

I de kommende måneder skal bedømmelseskomitéen udvælge årets vinder blandt de tre byggerier. Vinderen offentliggøres på årets Bæredygtig Beton Konference, der løber af stabelen den 22. marts i Musikhuset Aarhus.

tøtte

24/1 2011
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød