Bevar naturskattene i MiddelfartJohannes Lundsfryd Jensen og Niels Ole Præstbro i

Bevar naturskattene i Middelfart

Middelfart Kommune inviterer foreninger, borgere og lodsejere til dialog om bevarelse af områdets sjældne naturområder

Røjle Klint/Kasmose skov og kystområdet langs med Lillebælt er såkaldte Natura 2000-områder udpeget af EU og regeringen for deres sjældne natur. Middelfart Kommune ønsker nu dialog med lokale lodsejere og lokale foreninger for sammen at sikre områderne. Målet er, at lodsejere via frivillighed og lokal opbakning kan indgå i en række tilskudsordninger til at bevare naturen. Kommunen har bl.a. ansat en ny fundraiser, som du kan kontakte, hvis du vil vide mere om tilskud til naturpleje.

- Mange vil nok spørge, hvad det der Natura-2000 egentlig er for noget, og nogle kan måske blive helt forskrækkede over den smarte betegnelse og de EU-direktiver, der beskriver opgaven, men det er nu meget nærværende for både kommunens lodsejer, borgere og for EU-turisten, siger formand for miljø- og energiudvalget Johannes Lundsfryd Jensen.

Kystklinter og kildevæld

Johannes Lundsfryd Jensen fortsætter:

- Natura 2000 er naturområder i hele Europa som vi ifølge EU-lovgivning og dansk lov skal passe på, så vores børn og børnebørn også kan opleve dem i fremtiden. Vi har to områder her i kommunen: Røjle Klint/Kasmose skov og kystområdet langs med Lillebælt, og de rummer sjælden natur, som har interesse i hele Europa.

Ved Røjle Klint har Kommunen noget så sjældent som dynamiske kystklinter, kildevæld med frisk vand, der springer ud af skrænten og store åbne overdrevs-marker med sjældne orkideer. I Lillebælt-området har er der fx marsvin i havet og store strandenge, hvor havørn finder føde og mosehornugle yngler. Disse planter og dyr er eksempler på, hvorfor områderne er udpeget til Natura 2000 og er med til at gøre vores kommune grøn og attraktiv.

Muligheder for tilskud

Kommunen er klar til at hjælpe bl.a. med ny fundraiser på området Middelfart Kommunes medarbejdere er klar til at hjælpe lodsejerne med information og koordinering af naturplejen. Der er bl.a. ansat en ny fundraiser og projektleder: Niels Ole Præstbro, som udover andre natur- og miljøprojekter også skal arbejde med Natura 2000-områderne i tæt dialog med lokale lodsejere og borgere. Niels Ole Præstbro ser frem til dialogen:

- Vi vil meget gerne have henvendelser fra lodsejere, som gerne vil vide mere om de tilskudsordninger, der findes i Natura 2000-områderne. Vores opgave er at informere og vejlede om naturpleje og Natura-2000, og mine kolleger og jeg vil også gerne tage ud og besøge nogle af lodsejerne for at få en snak om, hvordan vi i fællesskab bedst udnytter mulighederne.

Information og dialog

Kommunen har som andre kommuner i landet udarbejdet naturhandleplaner for Natura 2000-områderne. Planerne har været i høring og høringssvarene er nu ved at blive gennemgået, så de endelige planer kan vedtages i december 2012. Dette forhindrer dog ikke, at information og dialog kan gå i gang nu, mener Johannes Lundsfryd Jensen:

- For at sikre naturområderne vil vi gerne i dialog med de lokale lodsejere om at indgå en række frivillige aftaler om naturpleje. Lodsejerne kan søge tilskud i februar – april 2013, så det er nu, vi skal i gang. Samtidig vil vi gerne høre, hvad andre borgere har af ønsker, derfor vil vi også tale med lokaludvalg og borgerforeninger. Vores mål er at lave helhedsprojekter, der er skræddersyet til netop lokalområdet, hvor der også kan fokuseres på andre værdier end Natura 2000.

- jhn

26/10 2012
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød