Billigere at bygge med jern
Stort fald i indekset for jernkonstruktioner. Asfalt-indekset er til gengæld steget
Omkostningerne for jernkonstruktioner ved anlægsarbejde er faldet 3,2 pct. fra første til andet kvartal 2009. Det er dermed tredje kvartal i træk, at indekset falder markant.Fra andet kvartal 2008 til andet kvartal 2009 er indekset faldet med hele 22,8 pct. Det store fald i materialepriserne på jern og stål skal ses på baggrund af den forudgående markante stigning, fremhæver Danmarks Statistik.
Der er også udsving i de øvrige omkostningsindeks. Omkostningsindekset for asfaltarbejde er i andet kvartal steget med 4,9 pct. Indekset for betonkonstruktioner faldt 0,9 pct., mens indekset for jordarbejder steg med 1,1 pct.
Delindekset for materiel og maskiner er uændret fra første kvartal til andet kvartal 2009. På årsbasis er indekset steget med 4,6 pct.
Omkostningsindekset for anlæg af veje steg med 2,2 pct. i forhold til det foregående kvartal. Indekset er baseret på jord- og asfaltarbejde samt betonkonstruktioner. På årsbasis er indekset for anlæg af veje faldet med 6,3 pct.
tøtte
Se omkostningsindeks for anlæg 2. kvt. 2009 …