BIM giver bygherre-gevinst
Bygherrens leverandører omstiller sig til BIM, hvis bygherren efterspørger ydelsen, fremgår det af ny, stor amerikansk-canadisk undersøgelse
Som udgangspunkt er der ingen tvivl om, at de faggrupper, der har været hurtigst til at omfavne BIM-teknologien (Building Information Model) i Danmark har været ingeniører og arkitekter. En ny, stor amerikansk-canadiske undersøgelse slår imidlertid fast, at bygherrer er blandt dem, der har de bedste indtjeningsmuligheder i sigte. Og det kaster ikke mindst nyt lys over den aktuelle situation i Danmark, hvor bygherrerne er sakket noget bagud i omstillingsprocessen.
Rapporten er udarbejdet af den tværfaglige organisation McGraw Hill Construction.
Analysen fortæller desuden, at bygherrens leverandører omstiller sig til BIM, hvis bygherren efterspørger ydelsen. Som bygherre kan man altså påvirke hele branchen. Set i det lys kan det undre, at danske byg- og driftsherrer ikke har været hurtigere til at stille digitale krav til sine samarbejdspartnere.
"fortsætter..."
Henrik Bang er direktør for Bygherreforeningen, og han kommenterer situationen:
- For det første er digitalt byggeri blev tænkt forlæns af mange. Med det forstås, at man i det store hele har fokuseret mere på projektering og udbud, altså de indledende faser, end på hvilke informationer der skal bruges i driften. Hidtil har meget simpelthen været centreret omkring rådgivernes fagligheder. For det andet har mange af vores medlemmer nok ikke været så fortrolige med IT, som rådgiverne har været. De har jo arbejdet med f.eks. CAD i mange år.
Henrik Bang oplyser, at byg- og driftsherrerne dog er ved at sadle om:
- Der er slet ingen tvivl om, at BIM-teknologien og digitalt byggeri i det hele taget vil komme vores medlemmer mere til gavn fremover. Men de fordele, vi vil kunne drage, er bare mere langsigtede end andre faggruppers. I Bygherreforeningens digitaliseringsudvalg arbejder vi aktivt på at stille krav ud fra driftsmæssige behov, oplyser Henrik Bang.
tøtte