Byggepladsen bliver selvstyrende
Tømrer- og snedkerfirmaet Jakon er i fuld gang med et kompetenceudviklings-projekt som bryder med den traditionelle byggeplads-organisering
- Den organisering af byggeriet, som vi kender i dag, er ikke den samme i morgen. Verden forandrer sig. Vi lever i et dynamisk samfund og det afspejler sig også i byggebranchen. Det stiller krav til aktørerne, som må tilpasse både egen organisering og organiseringen og samarbejdet med de øvrige aktører, siger Jørgen Abildgaard Nielsen, uddannelsesansvarlig i tømrer- og snedkerfirmaet Jakon i Ballerup, til byggemagasinet Byg Tek.
Jakon, som beskæftiger ca. 280 medarbejder og omsætter for ca. 450 mio. kr., satte for halvandet års tid siden gang i et stort udviklingsprojekt: Den selvfungerende Byggeplads. Hensigten er, at få hver enkelt medarbejder fra lærlinge og svende til formænd og byggeledere til at arbejde tæt sammen med øget ansvar til alle, om løsning af alle opgaver på byggepladsen og sætte alle medarbejder i stand til at løse opgaven og evt. problemer hurtigt og effektivt med baggrund i fælles forståelse og viden.
- Det handler naturligvis om både produktivitet og effektivitet, øget konkurrenceevne og øget lønsomhed. Men det handler også om at sikre kvaliteten og at skabe gode arbejdsforhold og udviklingsmuligheder for medarbejderne. Øget lønsomhed, gode arbejdsforhold og kvalitetsarbejde er ikke hinandens modsætninger, understreger Jørgen Abildgaard Nielsen, til Byg Tek.
”fortsætter…”
For godt halvandet år siden startede Jakon derfor en proces for at udvikle medarbejdernes kompetencer, så virksomheden kan fastholde og udvikle sin position på et stadig mere krævende og dynamisk marked.
- Tryghed, ansvar, ejerskab og respekt for kunden har altid været og vil forsat være en del af kulturen i Jakon, som bl.a. er en af de få snedker- og tømrerfirmaer som har funktionæransatte svende. Den nye udfordring er bl.a. at få organisationen til at matche den dynamiske udvikling i byggeriet.
Alle medarbejder har været gennem teambuilding-processer, hvor alle er blevet orienteret om Jakons mål og visioner og hvor medarbejderne er blevet rystet sammen på kryds og tværs og dermed rustet til at indgå i nye teams og kompetencekonstellationer alt efter behov, siger Jørgen Abildgaard Nielsen.
Han forklarer, at Jakon gennem mange år har arbejdet med principperne i trimmet byggeri/lean construction og at udviklingen i virksomheden fortsat bygger på disse principper.
Om kort tid sætter Jakon’s udviklingsplan fokus på virksomhedens formænd – nøglepersoner som fremover både skal kunne trække i arbejdstøjet og være med på byggepladsen og som også skal kunne fungere i byggelederrollen.
- Der er på flere områder tale om et opgør med de traditionelle, faste sjak. Fremover skal medarbejderne kunne fungere i sjak på kryds og tværs Det betyder, at den tryghed der er ved at være en del af et fast sjak forsvinder, men afløses af tryghed af at være en del af større team, forklarer Jørgen Abildgaard Nielsen og tilføjer, at udviklingen af formandsrollen skal være med til at styrke samarbejdet mellem byggeledelse og håndværkere.
Som en del af projektet Den selvfungerende Byggeplads fokuseres der også på byggepladslogistik. Det gælder især arbejdsrutinerne mellem de udførende og leverandørerne samt hvordan man kan organisere affaldshåndteringen på byggepladsen mere hensigtsmæssigt. Projektet gennemføres bl.a. sammen med Stark og Marius Pedersen A/S.)