Dansk opkøb af britiske specialisterUdviklingen af en ny havneterminal til import og eksport af olieprodukter i Vasilikos på Cypern er blandt Niras’ og Peter Fraenkels fælles opgaver.

Dansk opkøb af britiske specialister

Niras har overtaget det britiske rådgivende ingeniørfirma Peter Fraenkel & Partners Ltd, der er specialister i rådgivning om internationale havne og offshore konstruktioner

Med købet af Peter Fraenkel & Partners Ltd bliver Niras blandt de absolut førende internationale rådgivere inden for havne og offshore konstruktioner.
Peter Fraenkel & Partners Ltd har 20 medarbejdere og mere end 40 års international erfaring med havne og offshore konstruktioner.

- Vores forretningsområde inden for havne er i kraftig vækst, og det er særligt store havneudvidelser i Mellemøsten og Afrika, der trækker væksten. Vi har derfor et konstant behov for at tiltrække flere dygtige, internationale specialister og projektledere inden for området. Det er dette behov, som købet af Peter Fraenkel er med til at dække, siger forretningschef for havne og offshore konstruktioner Jesper Harder, Niras.

Fordel for alle parter
Der er store fordele for begge virksomheder ved sammenlægningen. Niras får tilført 20 erfarne, internationale havnespecialister, der supplerer de nuværende ca. 60 specialister inden for forretningsområdet. Samtidig bliver Peter Fraenkel en del af en stor international virksomhed med kontorer i både Europa, Mellemøsten, Afrika og Asien. Det betyder, at Peter Fraenkel får hjælp til at gennemføre deres planlagte væksttiltag.

Peter Fraenkel og Niras har tidligere arbejdet sammen på store havneudvidelser. Det tætte samarbejde anføres som en af de væsentligste styrker ved sammenlægningen af virksomhederne.

- Vi kender hinanden indgående fra fælles projekter i Cypern, Nigeria og Liberia. Der er et rigtig godt kulturelt match og en fælles tilgang til kommunikationen på projekterne og med kunderne. Disse forhold er helt centrale i et skabe en god og effektiv samlet organisation, og det har været blandt de afgørende parametre, der har fået aftalen til at falde på plads, forklarer Jesper Harder.

I fællesskab kan NIRAS og Peter Fraenkel levere komplet rådgivning til begge virksomheders kunder i Europa, Mellemøsten, Afrika og Asien.

Fakta om overtagelsen
- Niras har overtaget majoriteten af aktierne i Peter Fraenkel & Partners Ltd.
- Den nuværende ledelse i Peter Fraenkel & Partners beholder den resterende andel, og Niras har ret til at overtage disse aktier til enhver tid inden for de kommende tre år.
- Peter Fraenkel & Partners fortsætter som et selvstændigt datterselskab under navnet Niras Fraenkel Ltd. i tæt samarbejde med det eksisterende forretningsområde i Niras.
- Forretningsområdet rådgiver om marine anlæg, kyster, havne, terminaler og offshore konstruktioner i Europa, Mellemøsten, Afrika og Asien.

Niras er et internationalt rådgivende ingeniørfirma indenfor infrastruktur og byggeri, vand, miljø og energi samt kortlægning og udviklingsbistand.
Virksomheden har 1400 medarbejdere på kontorer I Europa, Mellemsten, Afrika og Asien.

- kj

16/8 2013
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød