Danske streger i Oslo
Arkitektfirmaet C.F.Møller og norske Kristin Jarmund Arkitekter skal i fællesskab tegne nyt vartegn til Oslo
Arkitektfirmaet C.F.Møller har sammen med norske Kristin Jarmund Arkitekter as vundet et stort anlagt parallelopdrag om at tegne et spektakulært nyt vartegn til Oslo by for et af Norges større ejendomsselskaber, Norske KLP AS.
Projektet, som er blevet døbt “Krystalklar”, består af tre tårne, der vokser levende frem som en skulpturel klynge, opbygget som stablinger af prismatiske kasser.
Den samlede bebyggelse er på ca. 90.000 kvm. med erhverv og evt. boliger og er planlagt opført på en af Oslos dyreste byggegrunde, den tidligere postterminal-bygning direkte op ad Oslos hovedbanegård. ”Krystalklar” vil føje sig til byens skyline og rækken af planlagte landmarkprojekter i byen, der alle vil være med til at gøre Oslo til en af de mest moderne europæiske hovedstader.
”fortsættes…”
- ”Krystalklar” er et unikt bud på en moderne nordisk højhusenklave – et norsk by-fjeld, der på spændende vis understøtter Oslo by i dets strategiske bestræbelser på at sammenvæve by og havn til en moderne og levende havnefront, og som samtidig realiserer KLP Eiendoms ambitioner om at realisere det mest banebrydende kontorhøjhus projekt i Norden, siger partner og arkitekt Mads Mandrup Hansen.
Med ”Krystalklar” i Oslo, samt to pågående højhusprojekter i Sverige og to i Danmark, er Arkitektfirmaet C. F. Møller ved at fastslå sin position som førende indenfor det moderne højhusbyggeri i Norden, tilpasset de nordiske forhold og med fokus på at gøre høje huse til en reel berigelse af bymiljøerne.
- Og som sådan er “Krystalklar” en lille succeshistorie, der viser hvorledes vi formår at udbrede de forskellige spidskompetencer indenfor højhusbyggeriet, og med dygtige folk fra henholdsvis København, Aarhus og Oslo i et samarbejde på tværs af landegrænser skabe store resultater.
Samtidig vil vi fra tegnestuen lægge et stort fokus på at gennemføre en række bæredygtige initiativer, der skåner miljøet, og reducerer byggeriets CO2 aftryk markant - alt sammen med afsæt i tegnestuens miljø-certificering og implementering af miljørigtig projektering – vores ambition er at vi med dette projekt vil være i stand til i stor skala at demonstrere mange af de seneste års oparbejdede erfaringer indenfor energirigtigt design.
Med ”Krystalklar” er vi naturligvis stolte over endnu engang at få lov til at tilføre et markant projekt til Oslo by, samtidig med at vi glæder os over at vi med dette projekt formår at styrke vores position i Norge og demonstrer tegnestuens store bredde, siger Mads Mandrup Hansen.
Det engelske ingeniørfirma ATKINS og Norske Erichsen og Horgen AS er to af samarbejdspartnerne på projektet, der forventes at kunne blive indviet i løbet af 3-5 år.
”Krystalklar” som Arkitektfirmaet C.F. Møller Norge udfører i samarbejde med Kristin Jarmund arkitekter as i Oslo, er Arkitektfirmaet C. F. Møllers fjerde projekt i rækken af markante bygværker i den norske hovedstad
Først kom Bislett Stadion - Nordens mest berømte atletikanlæg placeret i Oslos centrum, indviet ved det internationale Golden League atletikstævne, Bislett Games i juli 2005 og sidste år blev Nye A-hus,Norges mest moderne universitetssygehus i udkanten af Oslo indviet. Arkitektfirmaet C.F. Møller Norge samarbejder også for tiden med Erik Møller arkitekter om restaureringen af det historiske Domus Media på universitetspladsen i Oslo.
tøtte