Danske streger på LanzaroteLanzarotes nye koncert- og kongreshus, Palacio de

Danske streger på Lanzarote

Henning Larsen Architects vinder international konkurrence om koncert- og kongrescenter på den kanariske ø Lanzarote

Henning Larsen Architects har i samarbejde med den spanske arkitekt Carlos Morales vundet den internationale konkurrence om at tegne et koncert- og kongrescenter til den kanariske ø, Lanzarote. Ingeniørfirmaet Buro Happold har også arbejdet med på projektet.

Med førstepræmien markerer Henning Larsen Architects sig endnu engang med et internationalt koncerthus. Tegnestuen står blandt andet bag designet af Operaen i København, Uppsala Konsert & Kongress og Islands nye, nationale koncerthus, der lige nu skyder op på havnen i Reykjavik. Et team på tegnestuen arbejder samtidig på udformningen af Irlands nye, nationale koncerthus i Dublin.

Lanzarotes nye koncert- og kongreshus, Palacio de Congresos, er på 15.000 kvm og kommer til at ligge ved strandpromenaden i Arrecife, øens hovedstad. Bygningen er inspireret af øens karakteristiske, vulkanske landskab. Den føjer en skarp og markant profil til byens skyline. Om aftenen strømmer lyset ud, og bygningens indre liv bliver synligt.

”fortsættes…”

- Bygningen bliver et kulturelt fikspunkt på Lanzarote, siger design direktør Louis Becker, Henning Larsen Architects.

- Den rummer alle øens stemninger. Man sanser den storslåede natur, der kendetegner Lanzarote, vulkanerne, lavaen, havet og himlen. Bygningen er skabt af og til dette sted.

Lanzarotes nye koncert- og kongreshus får en unik grad af fleksibilitet. Salene kan varieres i størrelse og bruges til mange forskellige formål, fra konferencer til klassiske koncerter og elektronisk musik.

- Et omfattende program for bæredygtighed er en naturlig del af bygningen og har været tænkt med fra de allerførste skitser. Design og bæredygtighed hænger sammen, siger design direktør Louis Becker, Henning Larsen Architects.

En smuk og detaljeret facade skærmer for solen, den varme luft og lukker støj ude. Facaden regulerer, hvornår bygningen lader sig påvirke af omgivelserne og bruger f.eks. natkøling og naturlig ventilation til at skabe et behageligt indre miljø. En vifte af bæredygtighedstiltag er indarbejdet for at minimere energiforbruget.

Projekteringen forventes at gå i gang i løbet af 2009, så byggeriet kan stå færdigt i 2013.

tøtte

24/2 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød