DM i minigraverI den indledende runde er der plads til 10 deltage

DM i minigraver

LOXAM arrangerer Danmarksmesterskab i minigraver

Entreprenører, håndværkere og byggefolk, som er fikse med joystikket i førerhuset, inviteres nu til indledende runder i DM for minigraver 17 forskellige steder i landet – bl.a. hos LOXAM i Karlslunde.

Det sker i forbindelse med åbent hus fredag den 8. april 2011 kl. 11.00.

Her konkurrerer deltagerne om en plads i DM finalen, der holdes på messen Have og Landskab i Slagelse den 26. august i år. Med titlen som Danmarksmester i minigraver følger æren og et rejsegavekort på 10.000 kr. LOXAM forventer, at konkurrencen om finalepladserne bliver både sjov og intens.

- Vi arrangerer DM i minigraver for at sætte fokus på en af vores mest gængse udlejningsmaskiner og brugen af den, forklarer salg- og marketingdirektør Thomas Bendixen fra LOXAM Danmark om mesterskabet:

”fortsætter…”

- Konkurrencen kommer til at foregå i en Volvo EC 15, som er en halvanden tons gravemaskine eller minigraver med kipbar planerskovl. Den maskintype er de fleste fortrolige med, for den bruges af både bygge- og anlægsvirksomheder, kabelentreprenører, anlægsgartnere, nedrivningsfirmaer og mange andre. Der er rigtigt mange, som har mulighed for at deltage i konkurrencen, understreger Thomas Bendixen.

I den indledende runde er der plads til 10 deltagere i hver af LOXAMs 17 afdelinger.

Deltagerne registreres efter først til mølle princippet. I konkurrencen skal deltagerne gennemføre to discipliner, der hver skal løses hurtigst muligt og indenfor en tidsramme på maksimalt fem minutter pr. disciplin:

• Deltagerne skal afrette en sandbunke så præcist, at en bold kan rulle ned og vælte tre kegler

• Deltagerne skal dyppe en svensknøgle i en flaske

- Vi regner med, at erfarne deltagere kan gennemføre hver øvelse på et par minutter, fortæller Thomas Bendixen.

I LOXAM afdelingen vil der på åbent hus dagen være en overdommer, som instruerer deltagerne i disciplinerne og reglerne. Overdommeren vil også bedømme præstationerne og tage tid på deltagerne. Vinderen af den indledende runde får en præmie til en værdi af 500 kr. og en adgangsbillet til finalen sammen med vinderne fra de øvrige 16 indledende runder.

- Vi tilstræber en festlig og fair afvikling af den indledende runde, og så glæder vi os til at se rigtigt mange kolleger til deltagerne, samarbejdspartnere og andre interesserede til vores åbent hus denne fredag, siger afdelingsleder Tonny Hansen fra LOXAM i Karlslunde.

For deltagerne, og for dem som kommer for at heppe eller deltage i åbent hus, er der tændt op i grillen, så man kan få sig lidt at spise og drikke.

Desuden trækker LOXAM lod om en række præmier blandt alle gæster, som på forhånd har tilmelder sig åbent hus arrangementet på hjemmesiden minigraverdm.dk

tøtte

Se disciplinerne i DM for minigraver her…

29/3 2011
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød