Faglærte brolæggere kan blive mangelvareBrolæggerlaugets bestyrelse blev genvalgt på gener

Faglærte brolæggere kan blive mangelvare

Brolæggerlaugets oldermand, Claus Erik Johnsen opfordrer branchens virksomheder til at kende deres uddannelsesansvar

- Den økonomiske krise på længere sigt kan føre til mangel på faglærte brolæggere.

Det er vigtigt, at vi sikrer os, at fremtidens arbejdskraft er godt uddannet. Vi må, også i svære tider, kende vores uddannelsesansvar, understregede Brolæggerlaugets oldermand Claus Erik Johnsen, da han forleden aflagde beretning på Brolæggerlaugets generalforsamling på Comwell i Rebild.

Oldermanden henviser til, at et stort antal af de nuværende faglærte brolæggere inden for en periode på mindre end 10 år vil gå på pension, hvilket betyder, at der vil blive stor mangel på brolæggere.

”fortsættes…”

- Antallet af lærekontrakter for brolæggere og struktører er på landsplan faldet med ca. 15 pct., men i betragtning af den økonomiske afmatning indenfor byggeriet, er der tale om et beskedent fald. På murer- og tømrerområdet er antallet af lærekontrakter faldet omkring 25 pct., oplyser Claus Erik Johnsen.

Men selvom den økonomiske krise langt fra er slut, og fortsat vil påvirke bygge- og anlægsbranchen, er der ifølge oldermanden lys forude.

- Regeringens initiativer giver et lille skub i den rigtige retning. F.eks. forventer vi, at der hen over sommeren kommer ekstra opgaver fra private, som har fået udbetalt deres SP-opsparing, vurderer oldermanden.

Generalforsamlingen gav også anledning til at diskutere Dansk Byggeris nye struktur og strategi, og de 65 medlemsvirksomheder i Brolæggerlauget ser frem til at blive en del af branchefællesskabet med det foreløbige navn Danske Anlægsentreprenører, som er under etablering i Dansk Byggeri.

Alle medlemmer af Brolæggerlaugets bestyrelse blev i øvrigt genvalgt til deres poster.

På fotoet øverst på siden ses Brolæggerlaugets bestyrelse. Fra venstre er det

Niels Otto Nielsen, C. C. Brun Entreprise A/S, oldermand Claus Erik Johnsen, Faxe Brolægning A/S, viceoldermand Karsten Gram, Esbjerg Brolægning, brolæggermester Lars Bak Hansen, Hansen & Rasmussens Eftf., direktør Peter Krogh Thomsen, P.P. Brolægning A-S og direktør Stef Heykoop, Dan Jord A/S.

Brolæggerlauget:

Brolæggerlauget (Brolægningssektionen) er en landssammenslutning af brolæggermestre og brolægningsentreprenører med medlemskab af Dansk Byggeri. Brolæggerlauget varetager medlemmernes interesser og søger at fremme det kollegiale sammenhold.

Brolæggerlauget arbejder for at sikre de bedst tænkelige uddannelser for lærlinge samt efteruddannelse for brolæggersvende og brolægningsarbejdere. Brolæggerlauget forhandler egne overenskomster og akkordforhold, og deltager desuden i mæglinger og voldgifter.

tøtte

28/5 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød